logo
namirnica

маслинесто зелена (свежи)

Овошје и овошни производи
маслинесто зелена (свежи) содржи 216.00 калории (маслинесто зелена (свежи) - Храна 100g)

маслинесто зелена (свежи) содржи:

- 8.00 г јаглехидрати (маслинесто зелена (свежи) - Храна 100g)

- 20.00 g маст (маслинесто зелена (свежи) - Храна 100g)

- 0.80 g Протеини (маслинесто зелена (свежи) - Храна 100g)


>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои овошје и овошни производи имаат најмалку калории?
>> Храна богата со протеини Кои овошје и овошни производи имаат најмногу протеини?
>> Храна богата со јаглени хидрати Кои овошје и овошни производи имаат најмногу јаглехидрати?

минерали

маслинесто зелена (свежи) содржи:

- 105.00 мг калциум (маслинесто зелена (свежи) - Храна 100g)

- 2.00 мг железо (маслинесто зелена (свежи) - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (маслинесто зелена (свежи) - Храна 100g)

- 15.00 mg фосфор (маслинесто зелена (свежи) - Храна 100g)

- 1525.00 mg калиум (маслинесто зелена (свежи) - Храна 100g)

- 128.00 мг натриум (маслинесто зелена (свежи) - Храна 100g)


>> Минерали во Храна Кои овошје и овошни производи имаат најмногу минерали?

витамини

маслинесто зелена (свежи) содржи:

- 0.09 мг Витамин А (ретинол или каротин) (маслинесто зелена (свежи) - Храна 100g)

- 0.03 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (маслинесто зелена (свежи) - Храна 100g)

- 0.08 мг витамин Б2 или рибофлавин (маслинесто зелена (свежи) - Храна 100g)

- 0.00 мг витамин Б6 или пиридоксин (маслинесто зелена (свежи) - Храна 100g)

- 0.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (маслинесто зелена (свежи) - храна 100g)

- 0.00 мг витамин Е или токоферол (маслинесто зелена (свежи) - Храна 100g)


>> Витамини во Храна Кои овошје и овошни производи имаат најмногу витамини?


види исто така:

ХРАНА ЗА телесната тежина - Калории Кои овошје и овошни производи имаат најмногу калории?
ВИТАМИН Ц во храната Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмалку витамин Ц?
ХРАНА ЗА телесната тежина - Калории кој го подготвил - преработени овошје имаат најмногу калории?
Храна богата со калциум Кои овошје и овошни производи имаат најмногу калциум?
Витамин Б2 во храна кој го подготвил - преработени овошје имаат најмногу витамин Б2?
Диета без SODIUM Кои овошје и овошни производи имаат најмалку натриум?
Храна богата со магнезиум кој го подготвил - преработени овошје имаат најмногу магнезиум?
Храна богата со калциум Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмногу калциум?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА кој го подготвил - преработени овошје имаат најмалку витамин Е?
ВИТАМИН А во храната Кои овошје и овошни производи имаат најмалку витамин А?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


култивирани печурки (конзервирана) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сончогледово семе ( исхрана - калории, витамини, минерали )
мајчиното млеко ( исхрана - калории, витамини, минерали )
маргарин (просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
круши (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
караница (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кокошката е жолчка од јајце 100 г ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пилешко ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грозје (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
бонбони (во просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагода (џем) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
цариградско грозде (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
компир (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
телешко polumasno ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Potatoe (печени во рерна) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
боровинки (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грозје (сува) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
желе (просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ориз снегулки ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грашок (варен, конзервирана) ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Калиум во храната. Колку калиум е таму во култивирани печурки (конзервирана)?
Калиум во храната. Колку калиум е таму во сончогледово семе?
Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во мајчиното млеко?
ХРАНА - Протеини - ИСХРАНА. Колку протеини има во маргарин (просек)?
ХРАНА - Јаглехидратите. Колку јагленихидрати има во круши (свежи)?
А витамин во храна. Колку витамин А (ретинол или каротин) е таму во караница (свежи)?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more