logo
vertikala

Високо протеинска храна
Кои житарки и житни производи имаат најмногу протеини?


Високо протеинска храна Кои житарки и житни производи имаат најмногу протеини?


1. јачмен никулци содржи 28.60 g Протеини Храна 100g

2. пченица микроб содржи 25.20 g Протеини Храна 100g

3. овес снегулка содржи 13.90 g Протеини Храна 100g

4. пченка микроб содржи 13.00 g Протеини Храна 100g

5. суровини тесто содржи 12.80 g Протеини Храна 100g

6. пченично брашно содржи 12.10 g Протеини Храна 100g

7. овес содржи 12.00 g Протеини Храна 100g

8. јачмен брашно содржи 11.50 g Протеини Храна 100g

9. пченица гриз содржи 10.30 g Протеини Храна 100g

10. пченка жито содржи 9.50 g Протеини Храна 100g

11. црн леб содржи 9.30 g Протеини Храна 100g

12. Zwieback содржи 8.50 g Протеини Храна 100g

13. корнфлекс содржи 8.10 g Протеини Храна 100g

14. бонбони - торта (просек) содржи 8.00 g Протеини Храна 100g

15. полузрнесто содржи 7.80 g Протеини Храна 100g

16. ориз зрна (не излупени) содржи 7.80 g Протеини Храна 100g

17. стаклен зрно ориз, суровини и содржи 7.60 g Протеини Храна 100g

18. оризово брашно содржи 7.50 g Протеини Храна 100g

19. `ржан леб содржи 7.00 g Протеини Храна 100g

20. торта со јаболки содржи 7.00 g Протеини Храна 100g

21. бела пченица леб содржи 6.90 g Протеини Храна 100g

22. печење (леб) содржи 6.80 g Протеини Храна 100g

23. ориз снегулки содржи 6.70 g Протеини Храна 100g

24. јачмен леб содржи 6.40 g Протеини Храна 100g

25. куки содржи 5.60 g Протеини Храна 100g

26. стаклен зрно ориз, варени содржи 2.50 g Протеини Храна 100g>> Храна богата со протеини Кои храни имаат најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Која храна има најмалку протеини?

Житарици и житни производи
>> Високо протеинска храна Кои житарки и житни производи имаат најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои житарки и житни производи имаат најмалку протеини?

месо
>> Храна богата со протеини Кои месо има најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои месо има најмалку протеини?

деликатеси
>> Храна богата со протеини Кои месни производи имаат најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои месни производи имаат најмалку протеини?

еленово
>> Храна богата со протеини Кои еленово има најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои еленово има минимум протеини?

живина
>> Храна богата со протеини Кои живина има најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои живина има најмалку протеини?

птици
>> Храна богата со протеини Кои птици имаат најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои птици имаат најмалку протеини?

морски риби
>> Храна богата со протеини Кои морските риби имаат најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои морските риби имаат најмалку протеини?

слатководна риба
>> Храна богата со протеини Кои слатководни риби имаат најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои слатководни риби имаат најмалку протеини?

Школки, ракови, итн
>> Храна богата со протеини Кои школки, ракови и сл имаат најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои школки, ракови и сл имаат најмалку протеини?

млеко
>> Храна богата со протеини Кои млеко има најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои млеко има најмалку протеини?

Ферментирано млеко, павлака, итн
>> Храна богата со протеини Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку протеини?

ферментирани сирења
>> Храна богата со протеини Кои ферментирани сирења имаат најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои ферментирани сирења имаат најмалку протеини?

живина јајца
>> Храна богата со протеини Кои живина јајца имаат најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои живина јајца имаат најмалку протеини?

Зеленчук и производи од зеленчук
>> Храна богата со протеини Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку протеини?

Овошје и овошни производи
>> Храна богата со протеини Кои овошје и овошни производи имаат најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои овошје и овошни производи имаат најмалку протеини?

масни супстанции
>> Храна богата со протеини Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои масти и масни материи имаат најмалку протеини?

Шеќери и шеќер деривати
>> Храна богата со протеини Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку протеини?


види исто така:

ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои неподготвени - сурова житарици и житни производи имаат најмногу витамин Е?
Калциум-богата храна Кои неподготвени - сурова житарици и житни производи имаат најмногу калциум?
ВИТАМИН Б6 во храната Кои житарки и житни производи имаат најмалку витамин Б6?
Витамин Б2 во храна Кои житарки и житни производи имаат најмалку Витамин Б2?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои житарки и житни производи имаат најмногу витамин Е?
ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории кој го подготвил - преработени житарици и житни производи имаат најмалку калории?
Храна богата со протеини кој го подготвил - преработени житарици и житни производи имаат најмногу протеини?
Диета без ПРОТЕИН Кои неподготвени - сурова житарици и житни производи имаат најмалку протеини?
Диета без SODIUM кој го подготвил - преработени житарици и житни производи имаат најмалку натриум?
ВИТАМИН Ц во храната Кои житарки и житни производи имаат најмалку витамин Ц?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


коза рифови ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јачмен леб ( исхрана - калории, витамини, минерали )
спанаќ (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
дуња (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грозје (свеж сок) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кокошката е жолчка од јајце 100 г ( исхрана - калории, витамини, минерали )
овци рамо ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагода (џем) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
стаклен зрно ориз, суровини и ( исхрана - калории, витамини, минерали )
праз (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пченка жито ( исхрана - калории, витамини, минерали )
нерафинирано шеќер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
малини (свеж сок) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
полжав ( исхрана - калории, витамини, минерали )
харинга (чадена) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
фазан ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пржени Debrecin колбас ( исхрана - калории, витамини, минерали )
модар патлиџан (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
маслиново масло ( исхрана - калории, витамини, минерали )
млеко кондензирана кравјо, засладен ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Витамин Б6 во храна. Колку витамин Б6 или пиридоксин е таму во коза рифови?
ХРАНА - Протеини - ИСХРАНА. Колку протеини има во јачмен леб?
А витамин во храна. Колку витамин А (ретинол или каротин) е таму во спанаќ (суровини)?
Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во дуња (свежи)?
Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во грозје (свеж сок)?
Е витамини во храната. Колку витамин Е или токоферол е таму во кокошката е жолчка од јајце 100 г?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more