logo
kriterij

Калиум во храната. Колку калиум е таму во соја целата сушени семки?


соја целата сушени семки содржи 1865.00 mg калиум (соја целата сушени семки - Храна 100g)

соја целата сушени семки содржи:

- 423.00 калории (соја целата сушени семки - Храна 100g)

- 29.90 г јаглехидрати (соја целата сушени семки - Храна 100g)

- 18.10 g маст (соја целата сушени семки - Храна 100g)

- 35.00 g Протеини (соја целата сушени семки - Храна 100g)минерали

соја целата сушени семки содржи:

- 254.00 мг калциум (соја целата сушени семки - Храна 100g)

- 8.00 мг железо (соја целата сушени семки - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (соја целата сушени семки - Храна 100g)

- 583.00 mg фосфор (соја целата сушени семки - Храна 100g)

- 1865.00 mg калиум (соја целата сушени семки - Храна 100g)

- 4.00 мг натриум (соја целата сушени семки - Храна 100g)

витамини

соја целата сушени семки содржи:

- 0.03 мг Витамин А (ретинол или каротин) (соја целата сушени семки - Храна 100g)

- 1.00 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (соја целата сушени семки - Храна 100g)

- 0.36 мг витамин Б2 или рибофлавин (соја целата сушени семки - Храна 100g)

- 0.57 мг витамин Б6 или пиридоксин (соја целата сушени семки - Храна 100g)

- 0.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (соја целата сушени семки - храна 100g)

- 8.50 мг витамин Е или токоферол (соја целата сушени семки - Храна 100g)>> Храна богата со калиум Кои школки, ракови и сл имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои школки, ракови и сл имаат најмалку калиум?
>> Храна богата со калиум Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку калиум?
>> Храна богата со калиум Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку на калиум?
>> Храна богата со калиум Кои ферментирани сирења имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои ферментирани сирења имаат најмалку калиум?
>> Храна богата со калиум Кои слатководни риби имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои слатководни риби имаат најмалку калиум?
>> Храна богата со калиум Кои птици имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои птици имаат најмалку калиум?
>> Храна богата со калиум Кои овошје и овошни производи имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои овошје и овошни производи имаат најмалку калиум?
>> Храна богата со калиум Кои морските риби имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои морските риби имаат најмалку калиум?
>> Храна богата со калиум Кои млеко има најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои млеко има најмалку калиум?
>> Храна богата со калиум Кои месо има најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои месо има најмалку калиум?
>> Храна богата со калиум Кои месни производи имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои месни производи имаат најмалку калиум?
>> Храна богата со калиум Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои масти и масни материи имаат најмалку на калиум?
>> Храна богата со калиум Кои житарки и житни производи имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои житарки и житни производи имаат најмалку калиум?
>> Храна богата со калиум Кои живина има најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои живина има најмалку калиум?
>> Храна богата со калиум Кои живина јајца имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои живина јајца имаат најмалку калиум?
>> Храна богата со калиум Кои еленово има најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои еленово има најмалку калиум?
>> Храна богата со калиум Која храна има најмногу калиум?
>> Диета без калиум Која храна има најмалку калиум?
>> Храна богата со калиум Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку калиум?


види исто така:

Витамини во Храна Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку витамини?
ВИТАМИН Б6 во храната Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамини Б6?
Витамин Б2 во храна Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмалку витамин Б2?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу витамин Е?
ХРАНА ЗА губење на тежината Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмалку масти?
Витамин Б1 ВО ХРАНА Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку витамин Б1?
Диета без SODIUM кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку натриум?
ВИТАМИН Б6 во храната кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу витамини Б6?
Диета без ПРОТЕИН кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку протеини?
Витамин Б2 во храна Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку витамин Б2?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


ослиќ ( исхрана - калории, витамини, минерали )
леќа (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
моркови (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
смокви (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ананас (конзервирана во сок) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
датуми (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ориз снегулки ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Zwieback ( исхрана - калории, витамини, минерали )
меласа ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грав (сува) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пилешко јајца во прав ( исхрана - калории, витамини, минерали )
гуска црниот дроб ( исхрана - калории, витамини, минерали )
бел рафиниран шеќер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кајсија (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сардини (цела конзервирана вода) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сок од домати, солени ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Potatoe (чипс) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
боровинки (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Potatoe (пржена) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пилешки џигер ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Магнезиум во храната. Колку магнезиум е таму во ослиќ?
Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во леќа (сув)?
Масти во храната. Колку масти е таму во моркови (суровини)?
Здрава храна - Калории. Колку калории има во смокви (свежи)?
Калиум во храната. Колку калиум е таму во ананас (конзервирана во сок)?
В витамини во храната. Колку витамин Ц или аскорбинска е таму во датуми (свежи)?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more