logo
vertikala

Храна богата со калиум
Кои живина јајца имаат најмногу калиум?

калциум | железо | магнезиум | фосфор | калиум | натриум


Храна богата со калиум Кои живина јајца имаат најмногу калиум?


1. пилешко јајца во прав содржи 417.00 mg калиум Храна 100g

2. Кокошка белка од јајце 100 г содржи 149.00 mg калиум Храна 100g

3. целата пилешко јајца 100 г содржи 138.00 mg калиум Храна 100g

4. кокошката е жолчка од јајце 100 г содржи 120.00 mg калиум Храна 100g

5. целата пилешко јајца 48 гр содржи 69.00 mg калиум Храна 100g

6. патка јајце 100 г содржи 0.00 mg калиум Храна 100g

7. Турција јајца 100 г содржи 0.00 mg калиум Храна 100g

8. паштета јајца 100 г содржи 0.00 mg калиум Храна 100g>> Храна богата со калиум Која храна има најмногу калиум?
>> Диета без калиум Која храна има најмалку калиум?

Житарици и житни производи
>> Храна богата со калиум Кои житарки и житни производи имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои житарки и житни производи имаат најмалку калиум?

месо
>> Храна богата со калиум Кои месо има најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои месо има најмалку калиум?

деликатеси
>> Храна богата со калиум Кои месни производи имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои месни производи имаат најмалку калиум?

еленово
>> Храна богата со калиум Кои еленово има најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои еленово има најмалку калиум?

живина
>> Храна богата со калиум Кои живина има најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои живина има најмалку калиум?

птици
>> Храна богата со калиум Кои птици имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои птици имаат најмалку калиум?

морски риби
>> Храна богата со калиум Кои морските риби имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои морските риби имаат најмалку калиум?

слатководна риба
>> Храна богата со калиум Кои слатководни риби имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои слатководни риби имаат најмалку калиум?

Школки, ракови, итн
>> Храна богата со калиум Кои школки, ракови и сл имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои школки, ракови и сл имаат најмалку калиум?

млеко
>> Храна богата со калиум Кои млеко има најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои млеко има најмалку калиум?

Ферментирано млеко, павлака, итн
>> Храна богата со калиум Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку на калиум?

ферментирани сирења
>> Храна богата со калиум Кои ферментирани сирења имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои ферментирани сирења имаат најмалку калиум?

живина јајца
>> Храна богата со калиум Кои живина јајца имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои живина јајца имаат најмалку калиум?

Зеленчук и производи од зеленчук
>> Храна богата со калиум Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку калиум?

Овошје и овошни производи
>> Храна богата со калиум Кои овошје и овошни производи имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои овошје и овошни производи имаат најмалку калиум?

масни супстанции
>> Храна богата со калиум Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои масти и масни материи имаат најмалку на калиум?

Шеќери и шеќер деривати
>> Храна богата со калиум Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку калиум?


види исто така:

Минерали во ХРАНА Кои poultra јајца имаат најмалку минерали?
Витамин Б1 во храната Кои живина јајца имаат најмалку витамин Б1?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои живина јајца имаат најмногу витамин Е?
ВИТАМИН Б6 во храната Кои живина јајца имаат најмногу витамин Б6?
ХРАНА ЗА телесната тежина Кои живина јајца имаат најмногу масти?
Витамини и минерали во Храна Кои живина јајца имаат најмногу витамини и минерали?
Диета без калциум Кои живина јајца имаат најмалку калциум?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои живина јајца имаат најмалку витамин Е?
Храна богата со протеини Кои живина јајца имаат најмногу протеини?
Витамини во Храна Кои живина јајца имаат најмногу витамини?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


кајсија (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Potatoe (варени, излупени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
мајонезот (домашна) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
целер (варен, конзервирана) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сок од грејпфрут во лименки ( исхрана - калории, витамини, минерали )
природен пчелин мед ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пченка (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Gilthead ( исхрана - калории, витамини, минерали )
козјото млеко ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пченица микроб ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јастог (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
овци масти ( исхрана - калории, витамини, минерали )
овци филе ( исхрана - калории, витамини, минерали )
карамел ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ананас (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
жолта Chanterelle печурки ( исхрана - калории, витамини, минерали )
овес снегулка ( исхрана - калории, витамини, минерали )
телешко polumasno ( исхрана - калории, витамини, минерали )
растително масло (просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
леќа (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Натриум во храната. Колку натриум е таму во кајсија (свежи)?
Натриум во храната. Колку натриум е таму во potatoe (варени, излупени)?
А витамин во храна. Колку витамин А (ретинол или каротин) е таму во мајонезот (домашна)?
ХРАНА - Јаглехидратите. Колку јагленихидрати има во целер (варен, конзервирана)?
А витамин во храна. Колку витамин А (ретинол или каротин) е таму во сок од грејпфрут во лименки?
Е витамини во храната. Колку витамин Е или токоферол е таму во природен пчелин мед?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more