logo
namirnica

конзервирана рак

Школки, ракови, итн
конзервирана рак содржи 85.00 калории (конзервирана рак - Храна 100g)

конзервирана рак содржи:

- 0.30 г јаглехидрати (конзервирана рак - Храна 100g)

- 0.90 g маст (конзервирана рак - Храна 100g)

- 18.70 g Протеини (конзервирана рак - Храна 100g)


>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои школки, ракови и сл имаат најмалку калории?
>> Храна богата со протеини Кои школки, ракови и сл имаат најмногу протеини?
>> Храна богата со јаглени хидрати Кои школки, ракови и сл имаат најмногу јаглехидрати?

минерали

конзервирана рак содржи:

- 60.00 мг калциум (конзервирана рак - Храна 100g)

- 1.80 мг железо (конзервирана рак - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (конзервирана рак - Храна 100g)

- 152.00 mg фосфор (конзервирана рак - Храна 100g)

- 220.00 mg калиум (конзервирана рак - Храна 100g)

- 1400.00 мг натриум (конзервирана рак - Храна 100g)


>> Минерали во Храна Кои школки, ракови и сл имаат најмногу минерали?

витамини

конзервирана рак содржи:

- 0.02 мг Витамин А (ретинол или каротин) (конзервирана рак - Храна 100g)

- 0.01 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (конзервирана рак - Храна 100g)

- 0.03 мг витамин Б2 или рибофлавин (конзервирана рак - Храна 100g)

- 0.11 мг витамин Б6 или пиридоксин (конзервирана рак - Храна 100g)

- 0.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (конзервирана рак - храна 100g)

- 0.00 мг витамин Е или токоферол (конзервирана рак - Храна 100g)


>> Витамини во Храна Кои школки, ракови и сл имаат најмногу витамини?


види исто така:

ВИТАМИН Ц во храната Кои неподготвени - суровини и школки, ракови и сл имаат најмногу витамин Ц?
Витамин Б2 во храна Кои школки, ракови и сл имаат најмалку витамин Б2?
Храна богата со натриум Кои неподготвени - сурова школки, ракови и сл имаат најмногу натриум?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои школки, ракови и сл имаат најмногу витамин Е?
Витамин Б1 ВО ХРАНА Кои неподготвени - сурова школки, ракови и сл имаат најмногу витамин Б1?
Диета без SODIUM кој го подготвил - преработени школки, ракови и сл имаат најмалку натриум?
ВИТАМИН Б6 во храната Кои школки, ракови и сл имаат најмалку витамин Б6?
Храна богата со калциум кој го подготвил - преработени школки, ракови и сл имаат најмногу калциум?
Минерали во Храна Кои неподготвени - сурова школки, ракови и сл имаат најмногу минерали?
Витамин Б2 во храна Кои неподготвени - суровини и школки, ракови и сл имаат најмалку витамин Б2?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


магдонос (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
компир (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ориз зрна (не излупени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
бел рафиниран шеќер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грејпфрут (свеж сок) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
куки ( исхрана - калории, витамини, минерали )
овчо млеко ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ананас (конзервирана во сок) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Манголд ( исхрана - калории, витамини, минерали )
дива свиња ( исхрана - калории, витамини, минерали )
домашни патка ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Кокошка белка од јајце 100 г ( исхрана - калории, витамини, минерали )
путер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
млеко во прав кравјо, целата засладен ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пченка (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
еребица ( исхрана - калории, витамини, минерали )
орев (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагода компот конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Potatoe (чипс) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грашок (варен, конзервирана) ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Калиум во храната. Колку калиум е таму во магдонос (сув)?
ХРАНА - Јаглехидратите. Колку јагленихидрати има во компир (суровини)?
Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во ориз зрна (не излупени)?
Масти во храната. Колку масти е таму во бел рафиниран шеќер?
Магнезиум во храната. Колку магнезиум е таму во грејпфрут (свеж сок)?
Калиум во храната. Колку калиум е таму во куки?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more