logo
namirnica

кајсија (сушени)

Овошје и овошни производи
кајсија (сушени) содржи 277.00 калории (кајсија (сушени) - Храна 100g)

кајсија (сушени) содржи:

- 63.40 г јаглехидрати (кајсија (сушени) - Храна 100g)

- 0.40 g маст (кајсија (сушени) - Храна 100g)

- 4.60 g Протеини (кајсија (сушени) - Храна 100g)


>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои овошје и овошни производи имаат најмалку калории?
>> Храна богата со протеини Кои овошје и овошни производи имаат најмногу протеини?
>> Храна богата со јаглени хидрати Кои овошје и овошни производи имаат најмногу јаглехидрати?

минерали

кајсија (сушени) содржи:

- 83.00 мг калциум (кајсија (сушени) - Храна 100g)

- 3.50 мг железо (кајсија (сушени) - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (кајсија (сушени) - Храна 100g)

- 119.00 mg фосфор (кајсија (сушени) - Храна 100g)

- 1650.00 mg калиум (кајсија (сушени) - Храна 100g)

- 18.00 мг натриум (кајсија (сушени) - Храна 100g)


>> Минерали во Храна Кои овошје и овошни производи имаат најмногу минерали?

витамини

кајсија (сушени) содржи:

- 2.23 мг Витамин А (ретинол или каротин) (кајсија (сушени) - Храна 100g)

- 0.01 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (кајсија (сушени) - Храна 100g)

- 0.16 мг витамин Б2 или рибофлавин (кајсија (сушени) - Храна 100g)

- 0.00 мг витамин Б6 или пиридоксин (кајсија (сушени) - Храна 100g)

- 10.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (кајсија (сушени) - храна 100g)

- 0.00 мг витамин Е или токоферол (кајсија (сушени) - Храна 100g)


>> Витамини во Храна Кои овошје и овошни производи имаат најмногу витамини?


види исто така:

Витамини во Храна Кои овошје и овошни производи имаат најмалку витамини?
Храна богата со калциум Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмногу калциум?
Диета без магнезиум Кои овошје и овошни производи имаат најмалку магнезиум?
Храна богата со магнезиум Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмногу магнезиум?
Витамин Б1 ВО ХРАНА Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмногу витамин Б1?
Диета без калциум кој го подготвил - преработени овошје имаат најмалку калциум?
Витамини и минерали во Храна кој го подготвил - преработени овошје имаат најмногу витамини и минерали?
Минерали во Храна Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмалку минерали?
Витамин Б2 во храна Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмалку витамин Б2?
Храна богата со калиум Кои овошје и овошни производи имаат најмногу калиум?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


Кокошка белка од јајце 100 г ( исхрана - калории, витамини, минерали )
спанаќ (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
магдонос (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ориз снегулки ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кикирики (печени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Devilfish ( исхрана - калории, витамини, минерали )
свинско (полу масти) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
морски алги (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кравјо млеко, бегло ( исхрана - калории, витамини, минерали )
круши (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
харинга (чадена) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
доматно пире во кутии ( исхрана - калории, витамини, минерали )
конзервирана рак ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ослиќ ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Турција јајца 100 г ( исхрана - калории, витамини, минерали )
суровини пушеле шунка ( исхрана - калории, витамини, минерали )
патка јајце 100 г ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кондензирана кравјо млеко, незасладена ( исхрана - калории, витамини, минерали )
свинско печење ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грејпфрут, задушени исечени, конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )


В витамини во храната. Колку витамин Ц или аскорбинска е таму во Кокошка белка од јајце 100 г?
А витамин во храна. Колку витамин А (ретинол или каротин) е таму во спанаќ (суровини)?
Е витамини во храната. Колку витамин Е или токоферол е таму во магдонос (сув)?
Здрава храна - Калории. Колку калории има во ориз снегулки?
Железо во храната. Колку железо е таму во кикирики (печени)?
витамин Б2 во храна. Колку витамин Б2 или рибофлавин е таму во devilfish?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more