logo
namirnica

пченично брашно

Житарици и житни производи
пченично брашно содржи 345.00 калории (пченично брашно - Храна 100g)

пченично брашно содржи:

- 69.40 г јаглехидрати (пченично брашно - Храна 100g)

- 2.10 g маст (пченично брашно - Храна 100g)

- 12.10 g Протеини (пченично брашно - Храна 100g)


>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои житарки и житни производи имаат најмалку калории?
>> Високо протеинска храна Кои житарки и житни производи имаат најмногу протеини?
>> Храна богата со јаглени хидрати Кои житарки и житни производи имаат најмногу јаглехидрати?

минерали

пченично брашно содржи:

- 41.00 мг калциум (пченично брашно - Храна 100g)

- 3.30 мг железо (пченично брашно - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (пченично брашно - Храна 100g)

- 372.00 mg фосфор (пченично брашно - Храна 100g)

- 290.00 mg калиум (пченично брашно - Храна 100g)

- 2.00 мг натриум (пченично брашно - Храна 100g)


>> Минерали во Храна Кои житарки и житни производи имаат најмногу минерали?

витамини

пченично брашно содржи:

- 0.12 мг Витамин А (ретинол или каротин) (пченично брашно - Храна 100g)

- 0.55 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (пченично брашно - Храна 100g)

- 0.12 мг витамин Б2 или рибофлавин (пченично брашно - Храна 100g)

- 0.00 мг витамин Б6 или пиридоксин (пченично брашно - Храна 100g)

- 0.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (пченично брашно - храна 100g)

- 3.20 мг витамин Е или токоферол (пченично брашно - Храна 100g)


>> Витамини во Храна Кои житарки и житни производи имаат најмногу витамини?


види исто така:

Храна богата со калиум Кои житарки и житни производи имаат најмногу калиум?
ХРАНА ЗА губење на тежината Кои житарки и житни производи имаат најмалку масти?
Витамини во Храна кој го подготвил - преработени житарици и житни производи имаат најмногу витамини?
Витамини во Храна Кои неподготвени - сурова житарици и житни производи имаат најмногу витамини?
Витамин Б2 во храна Кои житарки и житни производи имаат најмногу витамин Б2?
ВИТАМИН Ц во храната кој го подготвил - преработени житарици и житни производи имаат најмногу витамин Ц?
Храна богата со магнезиум кој го подготвил - преработени житарици и житни производи имаат најмногу магнезиум?
Витаминот А во Храна Кои неподготвени - сурова житарици и житни производи имаат најмалку витамин А?
Витамин Б2 во храна Кои житарки и житни производи имаат најмалку Витамин Б2?
Диета без IRON кој го подготвил - преработени житарици и житни производи имаат најмалку железо?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


Surmullet ( исхрана - калории, витамини, минерали )
стаклен зрно ориз, варени ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јаболко (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
круши (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јаболка, захаросани конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )
жолта Chanterelle печурки ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сланина (полу масти) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
краставица ( исхрана - калории, витамини, минерали )
говедско месо сало ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сливи (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пастрмка ( исхрана - калории, витамини, минерали )
филе на свинско месо ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Liverwurst ( исхрана - калории, витамини, минерали )
орев (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
домашни зајачко месо ( исхрана - калории, витамини, минерали )
никне ( исхрана - калории, витамини, минерали )
млеко кондензирана кравјо, засладен ( исхрана - калории, витамини, минерали )
целата пилешко јајца 48 гр ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Potatoe (пржена) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
полузрнесто ( исхрана - калории, витамини, минерали )


В витамини во храната. Колку витамин Ц или аскорбинска е таму во surmullet?
Калциум во храната. Колку калциум е таму во стаклен зрно ориз, варени?
Калиум во храната. Колку калиум е таму во јаболко (свежи)?
В витамини во храната. Колку витамин Ц или аскорбинска е таму во круши (сув)?
А витамин во храна. Колку витамин А (ретинол или каротин) е таму во јаболка, захаросани конзервирана?
А витамин во храна. Колку витамин А (ретинол или каротин) е таму во жолта Chanterelle печурки?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more