logo
namirnica

смокви (сув)

Овошје и овошни производи
смокви (сув) содржи 276.00 калории (смокви (сув) - Храна 100g)

смокви (сув) содржи:

- 62.30 г јаглехидрати (смокви (сув) - Храна 100g)

- 1.10 g маст (смокви (сув) - Храна 100g)

- 4.10 g Протеини (смокви (сув) - Храна 100g)


>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои овошје и овошни производи имаат најмалку калории?
>> Храна богата со протеини Кои овошје и овошни производи имаат најмногу протеини?
>> Храна богата со јаглени хидрати Кои овошје и овошни производи имаат најмногу јаглехидрати?

минерали

смокви (сув) содржи:

- 178.00 мг калциум (смокви (сув) - Храна 100g)

- 3.50 мг железо (смокви (сув) - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (смокви (сув) - Храна 100g)

- 116.00 mg фосфор (смокви (сув) - Храна 100g)

- 882.00 mg калиум (смокви (сув) - Храна 100g)

- 26.00 мг натриум (смокви (сув) - Храна 100g)


>> Минерали во Храна Кои овошје и овошни производи имаат најмногу минерали?

витамини

смокви (сув) содржи:

- 0.03 мг Витамин А (ретинол или каротин) (смокви (сув) - Храна 100g)

- 0.16 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (смокви (сув) - Храна 100g)

- 0.12 мг витамин Б2 или рибофлавин (смокви (сув) - Храна 100g)

- 0.32 мг витамин Б6 или пиридоксин (смокви (сув) - Храна 100g)

- 0.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (смокви (сув) - храна 100g)

- 0.00 мг витамин Е или токоферол (смокви (сув) - Храна 100g)


>> Витамини во Храна Кои овошје и овошни производи имаат најмногу витамини?


види исто така:

Витамини во Храна Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмногу витамини?
Диета без Јагленохидрати Кои овошје и овошни производи имаат најмалку јагленохидрати?
Витамин Б2 во храна Кои овошје и овошни производи имаат најмалку Витамин Б2?
ХРАНА ЗА губење на тежината Кои овошје и овошни производи имаат најмалку масти?
ВИТАМИН Б6 во храната Кои овошје и овошни производи имаат најмногу витамин Б6?
Храна богата со фосфор Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмногу фосфор?
Диета без IRON Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмалку железо?
ХРАНА ЗА телесната тежина кој го подготвил - преработени овошје имаат најмногу масти?
Минерали во Храна кој го подготвил - преработени овошје имаат најмалку минерали?
Витамини и минерали во Храна Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмногу витамини и минерали?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


суровини пушеле шунка ( исхрана - калории, витамини, минерали )
патка јајце 100 г ( исхрана - калории, витамини, минерали )
телешко тело ( исхрана - калории, витамини, минерали )
цвекло (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
треска (свежа) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Кокошка белка од јајце 100 г ( исхрана - калории, витамини, минерали )
смокви (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
моркови (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
модар патлиџан (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Devilfish ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Zwieback ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пченка жито ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Surmullet ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сончогледово семе ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ориз снегулки ( исхрана - калории, витамини, минерали )
карфиол (варени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
жолта Chanterelle печурки ( исхрана - калории, витамини, минерали )
стаклен зрно ориз, варени ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кајсија компот, конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кравјо млеко, матеница, неварен (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )


ХРАНА - Јаглехидратите. Колку јагленихидрати има во суровини пушеле шунка?
ХРАНА - Јаглехидратите. Колку јагленихидрати има во патка јајце 100 г?
витамин Б2 во храна. Колку витамин Б2 или рибофлавин е таму во телешко тело?
Витамин Б6 во храна. Колку витамин Б6 или пиридоксин е таму во цвекло (суровини)?
Железо во храната. Колку железо е таму во треска (свежа)?
Е витамини во храната. Колку витамин Е или токоферол е таму во Кокошка белка од јајце 100 г?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more