logo
namirnica

орев (сув)

Овошје и овошни производи
орев (сув) содржи 667.00 калории (орев (сув) - Храна 100g)

орев (сув) содржи:

- 14.30 г јаглехидрати (орев (сув) - Храна 100g)

- 62.20 g маст (орев (сув) - Храна 100g)

- 15.00 g Протеини (орев (сув) - Храна 100g)


>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои овошје и овошни производи имаат најмалку калории?
>> Храна богата со протеини Кои овошје и овошни производи имаат најмногу протеини?
>> Храна богата со јаглени хидрати Кои овошје и овошни производи имаат најмногу јаглехидрати?

минерали

орев (сув) содржи:

- 82.00 мг калциум (орев (сув) - Храна 100g)

- 2.10 мг железо (орев (сув) - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (орев (сув) - Храна 100g)

- 390.00 mg фосфор (орев (сув) - Храна 100g)

- 525.00 mg калиум (орев (сув) - Храна 100g)

- 4.00 мг натриум (орев (сув) - Храна 100g)


>> Минерали во Храна Кои овошје и овошни производи имаат најмногу минерали?

витамини

орев (сув) содржи:

- 0.01 мг Витамин А (ретинол или каротин) (орев (сув) - Храна 100g)

- 0.40 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (орев (сув) - Храна 100g)

- 0.17 мг витамин Б2 или рибофлавин (орев (сув) - Храна 100g)

- 1.00 мг витамин Б6 или пиридоксин (орев (сув) - Храна 100g)

- 3.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (орев (сув) - храна 100g)

- 0.00 мг витамин Е или токоферол (орев (сув) - Храна 100g)


>> Витамини во Храна Кои овошје и овошни производи имаат најмногу витамини?


види исто така:

Витамин Б1 ВО ХРАНА Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмногу витамин Б1?
ВИТАМИН Ц во храната Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмалку витамин Ц?
Храна богата со железо Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмногу железо?
Диета без SODIUM Кои овошје и овошни производи имаат најмалку натриум?
Минерали во Храна Кои овошје и овошни производи имаат најмалку на минерали?
Храна богата со калиум Кои овошје и овошни производи имаат најмногу калиум?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои овошје и овошни производи имаат најмалку витамин Е?
ВИТАМИН Б6 во храната Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмалку витамин Б6?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА кој го подготвил - преработени овошје имаат најмалку витамин Е?
ХРАНА ЗА телесната тежина Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмногу масти?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


јастог (варен) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
конзервирана туна ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грозје (сува) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ананас (конзервирана во сок) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кајсија (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ориз снегулки ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јаболко (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кромид (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
жаба бутче ( исхрана - калории, витамини, минерали )
спанаќ (варен) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Potatoe (варени, излупени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
моркови (варен) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
магдонос (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
филе на свинско месо ( исхрана - калории, витамини, минерали )
цвекло (варени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
боранија, суровини и ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пастрмка ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пченица микроб ( исхрана - калории, витамини, минерали )
харинга (чадена) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ананас (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )


А витамин во храна. Колку витамин А (ретинол или каротин) е таму во јастог (варен)?
Магнезиум во храната. Колку магнезиум е таму во конзервирана туна?
Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во грозје (сува)?
Е витамини во храната. Колку витамин Е или токоферол е таму во ананас (конзервирана во сок)?
Калиум во храната. Колку калиум е таму во кајсија (свежи)?
Калциум во храната. Колку калциум е таму во ориз снегулки?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more