logo
namirnica

растително масло (просек)

масни супстанции
растително масло (просек) содржи 900.00 калории (растително масло (просек) - Храна 100g)

растително масло (просек) содржи:

- 0.00 г јаглехидрати (растително масло (просек) - Храна 100g)

- 99.90 g маст (растително масло (просек) - Храна 100g)

- 0.00 g Протеини (растително масло (просек) - Храна 100g)


>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои масти и масни материи имаат најмалку калории?
>> Храна богата со протеини Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу протеини?
>> Храна богата со јаглени хидрати Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу јаглехидрати?

минерали

растително масло (просек) содржи:

- 0.00 мг калциум (растително масло (просек) - Храна 100g)

- 0.00 мг железо (растително масло (просек) - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (растително масло (просек) - Храна 100g)

- 0.00 mg фосфор (растително масло (просек) - Храна 100g)

- 0.00 mg калиум (растително масло (просек) - Храна 100g)

- 0.00 мг натриум (растително масло (просек) - Храна 100g)


>> Минерали во Храна Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу минерали?

витамини

растително масло (просек) содржи:

- 0.00 мг Витамин А (ретинол или каротин) (растително масло (просек) - Храна 100g)

- 0.00 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (растително масло (просек) - Храна 100g)

- 0.00 мг витамин Б2 или рибофлавин (растително масло (просек) - Храна 100g)

- 0.00 мг витамин Б6 или пиридоксин (растително масло (просек) - Храна 100g)

- 0.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (растително масло (просек) - храна 100g)

- 0.00 мг витамин Е или токоферол (растително масло (просек) - Храна 100g)


>> Витамини во Храна Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу витамини?


види исто така:

Минерали во Храна Кои подготвени - преработени масти и масни материи имаат најмалку минерали?
ВИТАМИН Ц во храната Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу витамин Ц?
Витамини и минерали во Храна Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу витамини и минерали?
Храна богата со јаглени хидрати Кои неподготвени - сурови масти и масни супстанции кои имаат најмногу јаглехидрати?
Храна богата со калциум Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу калциум?
Храна богата со калциум Кои неподготвени - сурови масти и масни супстанции кои имаат најмногу калциум?
Витамини во Храна кој го подготвил - преработени масти и масни материи имаат најмалку витамини?
Витамин Б2 во храна кој го подготвил - преработени масти и масни супстанции кои имаат најмногу витамин Б2?
ВИТАМИН Ц во храната кој го подготвил - преработени масти и масни супстанции кои имаат најмногу витамин Ц?
ВИТАМИН Ц во храната Кои неподготвени - сурови масти и масни материи имаат најмалку витамин Ц?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


варен мида ( исхрана - калории, витамини, минерали )
портокал (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јогурт ( исхрана - калории, витамини, минерали )
магдонос (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кравјо млеко, бегло ( исхрана - калории, витамини, минерали )
целер (варен, конзервирана) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кајсија компот, конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Chives (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
спанаќ (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
конзервирана рак ( исхрана - калории, витамини, минерали )
гуска црниот дроб ( исхрана - калории, витамини, минерали )
стаклен зрно ориз, суровини и ( исхрана - калории, витамини, минерали )
какао во прав ( исхрана - калории, витамини, минерали )
култивирани печурки (конзервирана) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грозје (сува) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сланина (полу масти) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
брокули (варени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Potatoe (печени во рерна) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
козјото млеко ( исхрана - калории, витамини, минерали )
говедско месо (полу масти) ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Магнезиум во храната. Колку магнезиум е таму во варен мида?
Железо во храната. Колку железо е таму во портокал (свежи)?
Здрава храна - Калории. Колку калории има во јогурт?
Фосфор во храната. Колку фосфор е таму во магдонос (суровини)?
Здрава храна - Калории. Колку калории има во кравјо млеко, бегло?
Масти во храната. Колку масти е таму во целер (варен, конзервирана)?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more