logo
namirnica

овци филе

месо
овци филе содржи 230.00 калории (овци филе - Храна 100g)

овци филе содржи:

- 0.00 г јаглехидрати (овци филе - Храна 100g)

- 17.50 g маст (овци филе - Храна 100g)

- 18.00 g Протеини (овци филе - Храна 100g)


>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои месо има најмалку калории?
>> Храна богата со протеини Кои месо има најмногу протеини?
>> Храна богата со јаглени хидрати Кои месо има најмногу јаглехидрати?

минерали

овци филе содржи:

- 10.00 мг калциум (овци филе - Храна 100g)

- 2.70 мг железо (овци филе - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (овци филе - Храна 100g)

- 202.00 mg фосфор (овци филе - Храна 100g)

- 380.00 mg калиум (овци филе - Храна 100g)

- 78.00 мг натриум (овци филе - Храна 100g)


>> Минерали во Храна Кои месо има најмногу минерали?

витамини

овци филе содржи:

- 0.00 мг Витамин А (ретинол или каротин) (овци филе - Храна 100g)

- 0.16 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (овци филе - Храна 100g)

- 0.22 мг витамин Б2 или рибофлавин (овци филе - Храна 100g)

- 0.32 мг витамин Б6 или пиридоксин (овци филе - Храна 100g)

- 0.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (овци филе - храна 100g)

- 0.00 мг витамин Е или токоферол (овци филе - Храна 100g)


>> Витамини во Храна Кои месо има најмногу витамини?


види исто така:

Диета без SODIUM Кои неподготвени - сурово месо има најмалку натриум?
Храна богата со протеини Кои месо има најмногу протеини?
Храна богата со протеини Кои подготвени - обработено месо има најмногу протеини?
Храна богата со јаглени хидрати Кои неподготвени - сурово месо има најмногу јаглехидрати?
Витамин Б1 ВО ХРАНА Кои неподготвени - сурово месо има најмногу витамин Б1?
Диета без калциум Кои неподготвени - сурово месо има најмалку калциум?
ВИТАМИН Ц во храната Кои неподготвени - сурово месо има најмалку витамин Ц?
Храна богата со магнезиум Кои подготвени - обработено месо има најмногу магнезиум?
Храна богата со калиум Кои неподготвени - сурово месо има најмногу калиум?
Диета без SODIUM кој го подготвил - обработено месо има најмалку натриум?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


шлаг ( исхрана - калории, витамини, минерали )
зелен бибер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кравјо млеко, матеница, неварен (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагнешко (полу масти) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
павлака со 35% масленост ( исхрана - калории, витамини, минерали )
нерафинирано шеќер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
дуња (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
гуска црниот дроб ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пченично брашно ( исхрана - калории, витамини, минерали )
леќа (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
маслинки (солени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
целер (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Dace ( исхрана - калории, витамини, минерали )
овес ( исхрана - калории, витамини, минерали )
природен пчелин мед ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагула (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пилешко јајца во прав ( исхрана - калории, витамини, минерали )
никне ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грозје (свеж сок) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Potatoe (чипс) ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Масти во храната. Колку масти е таму во шлаг?
В витамини во храната. Колку витамин Ц или аскорбинска е таму во зелен бибер?
ХРАНА - Јаглехидратите. Колку јагленихидрати има во кравјо млеко, матеница, неварен (свежи)?
Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во јагнешко (полу масти)?
Магнезиум во храната. Колку магнезиум е таму во павлака со 35% масленост?
Фосфор во храната. Колку фосфор е таму во нерафинирано шеќер?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more