logo
namirnica

праз (суровини)

Зеленчук и производи од зеленчук
праз (суровини) содржи 48.00 калории (праз (суровини) - Храна 100g)

праз (суровини) содржи:

- 7.50 г јаглехидрати (праз (суровини) - Храна 100g)

- 0.70 g маст (праз (суровини) - Храна 100g)

- 2.70 g Протеини (праз (суровини) - Храна 100g)


>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку калории?
>> Храна богата со протеини Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу протеини?
>> Храна богата со јаглени хидрати Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу јаглехидрати?

минерали

праз (суровини) содржи:

- 170.00 мг калциум (праз (суровини) - Храна 100g)

- 3.10 мг железо (праз (суровини) - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (праз (суровини) - Храна 100g)

- 60.00 mg фосфор (праз (суровини) - Храна 100g)

- 438.00 mg калиум (праз (суровини) - Храна 100g)

- 76.00 мг натриум (праз (суровини) - Храна 100g)


>> Минерали во ХРАНА Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу минерали?

витамини

праз (суровини) содржи:

- 0.00 мг Витамин А (ретинол или каротин) (праз (суровини) - Храна 100g)

- 0.19 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (праз (суровини) - Храна 100g)

- 0.14 мг витамин Б2 или рибофлавин (праз (суровини) - Храна 100g)

- 0.00 мг витамин Б6 или пиридоксин (праз (суровини) - Храна 100g)

- 30.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (праз (суровини) - храна 100g)

- 0.00 мг витамин Е или токоферол (праз (суровини) - Храна 100g)


>> Витамини во Храна Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамини?


види исто така:

Минерали во Храна кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу минерали?
ВИТАМИН А во храната Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмногу витамин А?
Диета без Јагленохидрати кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку јагленохидрати?
Храна богата со калциум Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу калциум?
Диета без магнезиум Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку магнезиум?
Диета без SODIUM Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмалку натриум?
Диета без Јагленохидрати Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку јагленохидрати?
ВИТАМИН Б6 во храната кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу витамини Б6?
Диета без ПРОТЕИН Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмалку протеини?
ВИТАМИН Ц во храната кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку витамин Ц?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


пилешки џигер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
жаба бутче ( исхрана - калории, витамини, минерали )
брокули (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
харинга (маринирани) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
репа, корен (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
магдонос (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
соја, ферментирани семиња ( исхрана - калории, витамини, минерали )
овес ( исхрана - калории, витамини, минерали )
малини (свеж сок) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
спанаќ (варен) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
варени солени шунка ( исхрана - калории, витамини, минерали )
конзервирана рак ( исхрана - калории, витамини, минерали )
крап ( исхрана - калории, витамини, минерали )
артишок (за јадење дел) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
боровинки, конзервирана задушени ( исхрана - калории, витамини, минерали )
смокви (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
патка месо без маснотии ( исхрана - калории, витамини, минерали )
моркови (варен) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
растително масло (просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кокошката е жолчка од јајце 100 г ( исхрана - калории, витамини, минерали )


витамин Б2 во храна. Колку витамин Б2 или рибофлавин е таму во пилешки џигер?
Здрава храна - Калории. Колку калории има во жаба бутче?
витамин Б2 во храна. Колку витамин Б2 или рибофлавин е таму во брокули (суровини)?
А витамин во храна. Колку витамин А (ретинол или каротин) е таму во харинга (маринирани)?
Магнезиум во храната. Колку магнезиум е таму во репа, корен (суровини)?
Железо во храната. Колку железо е таму во магдонос (сув)?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more