logo
vertikala

Храна богата со калиум
Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмногу калиум?

калциум | железо | магнезиум | фосфор | калиум | натриум


Храна богата со калиум Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмногу калиум?


1. морски алги (сув) содржи 7500.00 mg калиум Храна 100g

2. соја целата сушени семки содржи 1865.00 mg калиум Храна 100g

3. боранија, суровини и содржи 1160.00 mg калиум Храна 100g

4. магдонос (сув) содржи 840.00 mg калиум Храна 100g

5. цвекло (суровини) содржи 550.00 mg калиум Храна 100g

6. рен (суровини) содржи 530.00 mg калиум Храна 100g

7. лук (сијалицата) содржи 515.00 mg калиум Храна 100g

8. жолта Chanterelle печурки содржи 507.00 mg калиум Храна 100g

9. култивирани печурки, свежи содржи 460.00 mg калиум Храна 100g

10. магдонос (суровини) содржи 460.00 mg калиум Храна 100g

11. компир (суровини) содржи 450.00 mg калиум Храна 100g

12. праз (суровини) содржи 438.00 mg калиум Храна 100g

13. артишок (за јадење дел) содржи 430.00 mg калиум Храна 100g

14. пченка (суровини) содржи 421.00 mg калиум Храна 100g

15. брокули (суровини) содржи 420.00 mg калиум Храна 100g

16. краставица содржи 400.00 mg калиум Храна 100g

17. слатки компири (суровини) содржи 400.00 mg калиум Храна 100g

18. карфиол (суровини) содржи 350.00 mg калиум Храна 100g

19. грав (сува) содржи 300.00 mg калиум Храна 100g

20. целер (суровини) содржи 291.00 mg калиум Храна 100g

21. Chives (суровини) содржи 284.00 mg калиум Храна 100g

22. доматено (суровини) содржи 274.00 mg калиум Храна 100g

23. ротквица (суровини) содржи 270.00 mg калиум Храна 100g

24. зелка (суровини) содржи 260.00 mg калиум Храна 100g

25. бел грав содржи 260.00 mg калиум Храна 100g

26. кромид (суровини) содржи 255.00 mg калиум Храна 100g

27. леќа (сув) содржи 220.00 mg калиум Храна 100g

28. Манголд содржи 205.00 mg калиум Храна 100g

29. тиква содржи 190.00 mg калиум Храна 100g

30. репа, корен (суровини) содржи 190.00 mg калиум Храна 100g>> Храна богата со калиум Која храна има најмногу калиум?
>> Диета без калиум Која храна има најмалку калиум?

Житарици и житни производи
>> Храна богата со калиум Кои житарки и житни производи имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои житарки и житни производи имаат најмалку калиум?

месо
>> Храна богата со калиум Кои месо има најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои месо има најмалку калиум?

деликатеси
>> Храна богата со калиум Кои месни производи имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои месни производи имаат најмалку калиум?

еленово
>> Храна богата со калиум Кои еленово има најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои еленово има најмалку калиум?

живина
>> Храна богата со калиум Кои живина има најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои живина има најмалку калиум?

птици
>> Храна богата со калиум Кои птици имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои птици имаат најмалку калиум?

морски риби
>> Храна богата со калиум Кои морските риби имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои морските риби имаат најмалку калиум?

слатководна риба
>> Храна богата со калиум Кои слатководни риби имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои слатководни риби имаат најмалку калиум?

Школки, ракови, итн
>> Храна богата со калиум Кои школки, ракови и сл имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои школки, ракови и сл имаат најмалку калиум?

млеко
>> Храна богата со калиум Кои млеко има најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои млеко има најмалку калиум?

Ферментирано млеко, павлака, итн
>> Храна богата со калиум Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку на калиум?

ферментирани сирења
>> Храна богата со калиум Кои ферментирани сирења имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои ферментирани сирења имаат најмалку калиум?

живина јајца
>> Храна богата со калиум Кои живина јајца имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои живина јајца имаат најмалку калиум?

Зеленчук и производи од зеленчук
>> Храна богата со калиум Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку калиум?

Овошје и овошни производи
>> Храна богата со калиум Кои овошје и овошни производи имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои овошје и овошни производи имаат најмалку калиум?

масни супстанции
>> Храна богата со калиум Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои масти и масни материи имаат најмалку на калиум?

Шеќери и шеќер деривати
>> Храна богата со калиум Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку калиум?


види исто така:

Диета без SODIUM Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмалку натриум?
Минерали во ХРАНА Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку минерали?
Диета без IRON Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмалку железо?
Витамини и минерали во Храна Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмногу витамини и минерали?
ВИТАМИН Б6 во храната кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу витамини Б6?
Храна богата со магнезиум кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу магнезиум?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмалку витамин Е?
Минерали во Храна Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмалку минерали?
Витамини во Храна Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку витамини?
Храна богата со натриум Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмногу натриум?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


коза рифови ( исхрана - калории, витамини, минерали )
зелена салата ( исхрана - калории, витамини, минерали )
боранија, суровини и ( исхрана - калории, витамини, минерали )
поле зајак ( исхрана - калории, витамини, минерали )
торта со јаболки ( исхрана - калории, витамини, минерали )
датуми (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кефир ( исхрана - калории, витамини, минерали )
спанаќ (варен) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грозје (сува) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Potatoe (пржена) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
малини (свеж сок) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пилешко јајца во прав ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ослиќ ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Pandied слива конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )
патка јајце 100 г ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јачмен никулци ( исхрана - калории, витамини, минерали )
маслинесто зелена (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
мајонезот (домашна) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
датуми, овошје со шеќер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пржена сланина ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во коза рифови?
Натриум во храната. Колку натриум е таму во зелена салата?
Железо во храната. Колку железо е таму во боранија, суровини и?
А витамин во храна. Колку витамин А (ретинол или каротин) е таму во поле зајак?
Витамин Б6 во храна. Колку витамин Б6 или пиридоксин е таму во торта со јаболки?
Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во датуми (свежи)?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more