logo
vertikala

Диета без ПРОТЕИН
кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку протеини?


Диета без ПРОТЕИН кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку протеини?


1. моркови (варен, конзервирана) содржи 0.60 g Протеини Храна 100g

2. доматено (варен, конзервирана) содржи 1.00 g Протеини Храна 100g

3. сок од домати, солени содржи 1.00 g Протеини Храна 100g

4. моркови (варен) содржи 1.10 g Протеини Храна 100g

5. целер (варен, конзервирана) содржи 1.30 g Протеини Храна 100g

6. цвекло (варени) содржи 1.50 g Протеини Храна 100g

7. доматно пире во кутии содржи 1.60 g Протеини Храна 100g

8. Potatoe (печени во рерна) содржи 2.00 g Протеини Храна 100g

9. Potatoe (варени, излупени) содржи 2.00 g Протеини Храна 100g

10. спанаќ (варен) содржи 2.30 g Протеини Храна 100g

11. боранија (варен, конзервирана) содржи 2.40 g Протеини Храна 100g

12. брокули (варени) содржи 3.30 g Протеини Храна 100g

13. карфиол (варени) содржи 3.30 g Протеини Храна 100g

14. грашок (варен, конзервирана) содржи 3.70 g Протеини Храна 100g

15. Potatoe (пржена) содржи 5.00 g Протеини Храна 100g

16. Potatoe (чипс) содржи 6.70 g Протеини Храна 100g>> Храна богата со протеини Кои храни имаат најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Која храна има најмалку протеини?

Житарици и житни производи
>> Високо протеинска храна Кои житарки и житни производи имаат најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои житарки и житни производи имаат најмалку протеини?

месо
>> Храна богата со протеини Кои месо има најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои месо има најмалку протеини?

деликатеси
>> Храна богата со протеини Кои месни производи имаат најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои месни производи имаат најмалку протеини?

еленово
>> Храна богата со протеини Кои еленово има најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои еленово има минимум протеини?

живина
>> Храна богата со протеини Кои живина има најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои живина има најмалку протеини?

птици
>> Храна богата со протеини Кои птици имаат најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои птици имаат најмалку протеини?

морски риби
>> Храна богата со протеини Кои морските риби имаат најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои морските риби имаат најмалку протеини?

слатководна риба
>> Храна богата со протеини Кои слатководни риби имаат најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои слатководни риби имаат најмалку протеини?

Школки, ракови, итн
>> Храна богата со протеини Кои школки, ракови и сл имаат најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои школки, ракови и сл имаат најмалку протеини?

млеко
>> Храна богата со протеини Кои млеко има најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои млеко има најмалку протеини?

Ферментирано млеко, павлака, итн
>> Храна богата со протеини Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку протеини?

ферментирани сирења
>> Храна богата со протеини Кои ферментирани сирења имаат најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои ферментирани сирења имаат најмалку протеини?

живина јајца
>> Храна богата со протеини Кои живина јајца имаат најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои живина јајца имаат најмалку протеини?

Зеленчук и производи од зеленчук
>> Храна богата со протеини Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку протеини?

Овошје и овошни производи
>> Храна богата со протеини Кои овошје и овошни производи имаат најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои овошје и овошни производи имаат најмалку протеини?

масни супстанции
>> Храна богата со протеини Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои масти и масни материи имаат најмалку протеини?

Шеќери и шеќер деривати
>> Храна богата со протеини Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку протеини?


види исто така:

Минерали во Храна Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмногу минерали?
Минерали во Храна кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку минерали?
Диета без IRON Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку железо?
Храна богата со јаглени хидрати кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу јаглехидрати?
ВИТАМИН А во храната кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу витамин А?
ВИТАМИН Б6 во храната Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамини Б6?
Храна богата со калиум Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу калиум?
Диета без магнезиум кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку магнезиум?
Витамини во Храна Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмногу витамини?
ВИТАМИН Ц во храната Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку витамин Ц?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


матеница ( исхрана - калории, витамини, минерали )
џемови (просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пченица гриз ( исхрана - калории, витамини, минерали )
варен мида ( исхрана - калории, витамини, минерали )
маргарин (просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Pandied слива конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )
павлака со 35% масленост ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Ementaler ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Камембер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
круши (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јаболко (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
цариградско грозде (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
круша, конзервирана во сируп ( исхрана - калории, витамини, минерали )
крап ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кромид (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
харинга (маринирани) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
животинска маст (на просечната вредност на говедско месо, овци и свинска маст) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
оризово брашно ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грозје (сува) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
карфиол (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )


В витамини во храната. Колку витамин Ц или аскорбинска е таму во матеница?
Магнезиум во храната. Колку магнезиум е таму во џемови (просек)?
А витамин во храна. Колку витамин А (ретинол или каротин) е таму во пченица гриз?
Витамин Б6 во храна. Колку витамин Б6 или пиридоксин е таму во варен мида?
А витамин во храна. Колку витамин А (ретинол или каротин) е таму во маргарин (просек)?
витамин Б2 во храна. Колку витамин Б2 или рибофлавин е таму во pandied слива конзервирана?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more