logo
vertikala

Диета без калиум
Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмалку калиум?

калциум | железо | магнезиум | фосфор | калиум | натриум


Диета без калиум Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмалку калиум?


1. моркови (суровини) содржи 0.00 mg калиум Храна 100g

2. култивирани печурки (конзервирана) содржи 0.00 mg калиум Храна 100g

3. Boletus содржи 0.00 mg калиум Храна 100g

4. диња содржи 0.00 mg калиум Храна 100g

5. црвени кромид содржи 0.00 mg калиум Храна 100g

6. црвена пиперка содржи 0.00 mg калиум Храна 100g

7. зелен бибер содржи 0.00 mg калиум Храна 100g

8. соја микроб содржи 0.00 mg калиум Храна 100g

9. соја, ферментирани семиња содржи 0.00 mg калиум Храна 100g

10. доматено (сув) содржи 0.00 mg калиум Храна 100g

11. сончогледово семе содржи 0.00 mg калиум Храна 100g

12. модар патлиџан (суровини) содржи 104.00 mg калиум Храна 100g

13. зелена салата содржи 120.00 mg калиум Храна 100g

14. зелена содржи 140.00 mg калиум Храна 100g

15. спанаќ (суровини) содржи 140.00 mg калиум Храна 100g

16. кромид (сув) содржи 155.00 mg калиум Храна 100g

17. тиква содржи 190.00 mg калиум Храна 100g

18. репа, корен (суровини) содржи 190.00 mg калиум Храна 100g

19. Манголд содржи 205.00 mg калиум Храна 100g

20. леќа (сув) содржи 220.00 mg калиум Храна 100g

21. кромид (суровини) содржи 255.00 mg калиум Храна 100g

22. зелка (суровини) содржи 260.00 mg калиум Храна 100g

23. бел грав содржи 260.00 mg калиум Храна 100g

24. ротквица (суровини) содржи 270.00 mg калиум Храна 100g

25. доматено (суровини) содржи 274.00 mg калиум Храна 100g

26. Chives (суровини) содржи 284.00 mg калиум Храна 100g

27. целер (суровини) содржи 291.00 mg калиум Храна 100g

28. грав (сува) содржи 300.00 mg калиум Храна 100g

29. карфиол (суровини) содржи 350.00 mg калиум Храна 100g

30. краставица содржи 400.00 mg калиум Храна 100g>> Храна богата со калиум Која храна има најмногу калиум?
>> Диета без калиум Која храна има најмалку калиум?

Житарици и житни производи
>> Храна богата со калиум Кои житарки и житни производи имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои житарки и житни производи имаат најмалку калиум?

месо
>> Храна богата со калиум Кои месо има најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои месо има најмалку калиум?

деликатеси
>> Храна богата со калиум Кои месни производи имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои месни производи имаат најмалку калиум?

еленово
>> Храна богата со калиум Кои еленово има најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои еленово има најмалку калиум?

живина
>> Храна богата со калиум Кои живина има најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои живина има најмалку калиум?

птици
>> Храна богата со калиум Кои птици имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои птици имаат најмалку калиум?

морски риби
>> Храна богата со калиум Кои морските риби имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои морските риби имаат најмалку калиум?

слатководна риба
>> Храна богата со калиум Кои слатководни риби имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои слатководни риби имаат најмалку калиум?

Школки, ракови, итн
>> Храна богата со калиум Кои школки, ракови и сл имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои школки, ракови и сл имаат најмалку калиум?

млеко
>> Храна богата со калиум Кои млеко има најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои млеко има најмалку калиум?

Ферментирано млеко, павлака, итн
>> Храна богата со калиум Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку на калиум?

ферментирани сирења
>> Храна богата со калиум Кои ферментирани сирења имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои ферментирани сирења имаат најмалку калиум?

живина јајца
>> Храна богата со калиум Кои живина јајца имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои живина јајца имаат најмалку калиум?

Зеленчук и производи од зеленчук
>> Храна богата со калиум Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку калиум?

Овошје и овошни производи
>> Храна богата со калиум Кои овошје и овошни производи имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои овошје и овошни производи имаат најмалку калиум?

масни супстанции
>> Храна богата со калиум Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои масти и масни материи имаат најмалку на калиум?

Шеќери и шеќер деривати
>> Храна богата со калиум Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку калиум?


види исто така:

Витамин Б1 ВО ХРАНА кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку витамин Б1?
Храна богата со железо Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу железо?
Храна богата со калциум кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу калциум?
ВИТАМИН Ц во храната кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку витамин Ц?
Храна богата со калиум Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу калиум?
Витамин Б2 во храна Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмногу витамин Б2?
Витамини и минерали во храната Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмалку витамини и минерали?
Храна богата со јаглени хидрати Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу јаглехидрати?
Храна богата со калциум Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу калциум?
Витамин Б2 во храна Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмалку витамин Б2?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


лешник (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
гуска ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ориз снегулки ( исхрана - калории, витамини, минерали )
печење (леб) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
стаклен зрно ориз, варени ( исхрана - калории, витамини, минерали )
караница (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јаболка, захаросани конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )
свежо сирење ( исхрана - калории, витамини, минерали )
стаклен зрно ориз, суровини и ( исхрана - калории, витамини, минерали )
бела пченица леб ( исхрана - калории, витамини, минерали )
какао - путер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Potatoe (печени во рерна) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грејпфрут (свеж сок) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ориз зрна (не излупени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
црн леб ( исхрана - калории, витамини, минерали )
патка месо без маснотии ( исхрана - калории, витамини, минерали )
слатки компири (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
црни маслинки (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Срна ( исхрана - калории, витамини, минерали )
боранија, суровини и ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Фосфор во храната. Колку фосфор е таму во лешник (сув)?
Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во гуска?
Масти во храната. Колку масти е таму во ориз снегулки?
Калиум во храната. Колку калиум е таму во печење (леб)?
ХРАНА - Јаглехидратите. Колку јагленихидрати има во стаклен зрно ориз, варени?
Калциум во храната. Колку калциум е таму во караница (свежи)?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more