logo
namirnica

моркови (варен)

Зеленчук и производи од зеленчук
моркови (варен) содржи 41.00 калории (моркови (варен) - Храна 100g)

моркови (варен) содржи:

- 8.50 г јаглехидрати (моркови (варен) - Храна 100g)

- 0.20 g маст (моркови (варен) - Храна 100g)

- 1.10 g Протеини (моркови (варен) - Храна 100g)


>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку калории?
>> Храна богата со протеини Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу протеини?
>> Храна богата со јаглени хидрати Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу јаглехидрати?

минерали

моркови (варен) содржи:

- 39.00 мг калциум (моркови (варен) - Храна 100g)

- 0.80 мг железо (моркови (варен) - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (моркови (варен) - Храна 100g)

- 37.00 mg фосфор (моркови (варен) - Храна 100g)

- 305.00 mg калиум (моркови (варен) - Храна 100g)

- 50.00 мг натриум (моркови (варен) - Храна 100g)


>> Минерали во ХРАНА Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу минерали?

витамини

моркови (варен) содржи:

- 0.00 мг Витамин А (ретинол или каротин) (моркови (варен) - Храна 100g)

- 0.06 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (моркови (варен) - Храна 100g)

- 0.06 мг витамин Б2 или рибофлавин (моркови (варен) - Храна 100g)

- 0.12 мг витамин Б6 или пиридоксин (моркови (варен) - Храна 100g)

- 8.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (моркови (варен) - храна 100g)

- 0.45 мг витамин Е или токоферол (моркови (варен) - Храна 100g)


>> Витамини во Храна Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамини?


види исто така:

Храна богата со калиум кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу калиум?
Храна богата со натриум кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу натриум?
Храна богата со натриум Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмногу натриум?
Минерали во Храна Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмалку минерали?
Витамини и минерали во храната кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку витамини и минерали?
Диета без калциум кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку калциум?
Витамин Б2 во храна кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку витамин Б2?
Храна богата со фосфор Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу фосфор?
ВИТАМИН Б6 во храната Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмногу витамин Б6?
ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку калории?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


сок од грејпфрут во лименки ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грејпфрут, задушени исечени, конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )
целер (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грашок (варен, конзервирана) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
соја, ферментирани семиња ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагула (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Boloney ( исхрана - калории, витамини, минерали )
карфиол (варени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сардини (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
скуша ( исхрана - калории, витамини, минерали )
полузрнесто ( исхрана - калории, витамини, минерали )
животинска маст (на просечната вредност на говедско месо, овци и свинска маст) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
култивирани печурки, свежи ( исхрана - калории, витамини, минерали )
целата пилешко јајца 100 г ( исхрана - калории, витамини, минерали )
говедско месо во конзерва ( исхрана - калории, витамини, минерали )
спанаќ (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
праз (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пченка (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
цвекло (варени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
цвекло (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Натриум во храната. Колку натриум е таму во сок од грејпфрут во лименки?
Калциум во храната. Колку калциум е таму во грејпфрут, задушени исечени, конзервирана?
Масти во храната. Колку масти е таму во целер (суровини)?
В витамини во храната. Колку витамин Ц или аскорбинска е таму во грашок (варен, конзервирана)?
Е витамини во храната. Колку витамин Е или токоферол е таму во соја, ферментирани семиња?
ХРАНА - Јаглехидратите. Колку јагленихидрати има во јагула (свежи)?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more