logo
vertikala

Минерали во Храна
Кои месо има најмалку минерали?

калциум | железо | магнезиум | фосфор | калиум | натриум


Минерали во Храна Кои месо има најмалку минерали?


1. говедско месо сало

2. овци масти

3. цвест

4. филе на свинско месо

5. јагне рифови

6. овци рамо

7. свинско печење

8. домашни зајачко месо

9. Horsemeat

10. јагне

11. свинско (полу масти)

12. кременадли

13. јагнешко (полу масти)

14. коза рифови

15. говедско месо (полу масти)

16. телешко polumasno

17. телешко месо рифови

18. телешко тело

19. овци филе

20. говедско aitchbone

21. пржена сланина

22. свинско црниот дроб

23. говедско месо во конзерва

24. сланина (полу масти)

25. суровини пушеле шунка>> Минерали во ХРАНА Кои храни имаат најмногу минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кои храна има најмалку минерали?

Житарици и житни производи
>> Минерали во Храна Кои житарки и житни производи имаат најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои житарки и житни производи имаат најмалку минерали?

месо
>> Минерали во Храна Кои месо има најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои месо има најмалку минерали?

деликатеси
>> Минерали во ХРАНА Кои месни производи имаат најмногу минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кои месни производи имаат најмалку минерали?

еленово
>> Минерали во ХРАНА Кои еленово има најмногу минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кои еленово има најмалку минерали?

живина
>> Минерали во Храна Кои живина има најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои живина има најмалку минерали?

птици
>> Минерали во Храна Кои птици имаат најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои птици имаат најмалку минерали?

морски риби
>> Минерали во Храна Кои морските риби имаат најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои морските риби имаат најмалку минерали?

слатководна риба
>> Минерали во Храна Кои слатководни риби имаат најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои слатководни риби имаат најмалку минерали?

Школки, ракови, итн
>> Минерали во Храна Кои школки, ракови и сл имаат најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои школки, ракови и сл имаат најмалку минерали?

млеко
>> Минерали во ХРАНА Кои млеко има најмногу минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кои млеко има најмалку минерали?

Ферментирано млеко, павлака, итн
>> Минерали во Храна Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку минерали?

ферментирани сирења
>> Минерали во ХРАНА Кои ферментирани сирења имаат најмногу минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кои ферментирани сирења имаат најмалку минерали?

живина јајца
>> Минерали во ХРАНА Кои живина јајца имаат минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кои poultra јајца имаат најмалку минерали?

Зеленчук и производи од зеленчук
>> Минерали во ХРАНА Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку минерали?

Овошје и овошни производи
>> Минерали во Храна Кои овошје и овошни производи имаат најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои овошје и овошни производи имаат најмалку на минерали?

масни супстанции
>> Минерали во Храна Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои масти и масни материи имаат најмалку минерали?

Шеќери и шеќер деривати
>> Минерали во ХРАНА Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку минерали?


види исто така:

Храна богата со натриум Кои неподготвени - сурово месо има најмногу натриум?
Диета без Јагленохидрати кој го подготвил - обработено месо има најмалку јагленохидрати?
Минерали во Храна Кои месо има најмалку минерали?
Храна богата со фосфор Кои неподготвени - сурово месо има најмногу фосфор?
ВИТАМИН Б6 во храната Кои неподготвени - сурово месо има најмалку витамин Б6?
Диета без SODIUM Кои месо има најмалку натриум?
Витамини во Храна кој го подготвил - обработено месо има најмалку витамин?
ХРАНА ЗА телесната тежина - Калории Кои неподготвени - сурово месо има најмногу калории?
Витамин Б2 во храна кој го подготвил - обработено месо има најмногу витамин Б2?
Витамин Б2 во храна кој го подготвил - обработено месо има најмалку витамин Б2?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


Кокошка белка од јајце 100 г ( исхрана - калории, витамини, минерали )
моркови (варен) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Potatoe (варени, излупени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
варен мида ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ориз снегулки ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пченица гриз ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јастог (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сардина ( исхрана - калории, витамини, минерали )
целер (варен, конзервирана) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
црни маслинки (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грозје (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Zwieback ( исхрана - калории, витамини, минерали )
козјото млеко ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пченично брашно ( исхрана - калории, витамини, минерали )
цариградско грозде (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
зелена салата ( исхрана - калории, витамини, минерали )
спанаќ (варен) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
црн леб ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кефир ( исхрана - калории, витамини, минерали )
птици ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Калиум во храната. Колку калиум е таму во Кокошка белка од јајце 100 г?
ХРАНА - Јаглехидратите. Колку јагленихидрати има во моркови (варен)?
Е витамини во храната. Колку витамин Е или токоферол е таму во potatoe (варени, излупени)?
Здрава храна - Калории. Колку калории има во варен мида?
Натриум во храната. Колку натриум е таму во ориз снегулки?
Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во пченица гриз?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more