logo
vertikala

Минерали во ХРАНА
Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку минерали?

калциум | железо | магнезиум | фосфор | калиум | натриум


Минерали во ХРАНА Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку минерали?


1. бонбони (во просек)

2. желе (просек)

3. природен пчелин мед

4. бел рафиниран шеќер

5. џемови (просек)

6. сируп

7. нерафинирано шеќер

8. карамел

9. чоколадо мешање

10. млечно чоколадо

11. меласа

12. какао во прав>> Минерали во ХРАНА Кои храни имаат најмногу минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кои храна има најмалку минерали?

Житарици и житни производи
>> Минерали во Храна Кои житарки и житни производи имаат најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои житарки и житни производи имаат најмалку минерали?

месо
>> Минерали во Храна Кои месо има најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои месо има најмалку минерали?

деликатеси
>> Минерали во ХРАНА Кои месни производи имаат најмногу минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кои месни производи имаат најмалку минерали?

еленово
>> Минерали во ХРАНА Кои еленово има најмногу минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кои еленово има најмалку минерали?

живина
>> Минерали во Храна Кои живина има најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои живина има најмалку минерали?

птици
>> Минерали во Храна Кои птици имаат најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои птици имаат најмалку минерали?

морски риби
>> Минерали во Храна Кои морските риби имаат најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои морските риби имаат најмалку минерали?

слатководна риба
>> Минерали во Храна Кои слатководни риби имаат најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои слатководни риби имаат најмалку минерали?

Школки, ракови, итн
>> Минерали во Храна Кои школки, ракови и сл имаат најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои школки, ракови и сл имаат најмалку минерали?

млеко
>> Минерали во ХРАНА Кои млеко има најмногу минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кои млеко има најмалку минерали?

Ферментирано млеко, павлака, итн
>> Минерали во Храна Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку минерали?

ферментирани сирења
>> Минерали во ХРАНА Кои ферментирани сирења имаат најмногу минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кои ферментирани сирења имаат најмалку минерали?

живина јајца
>> Минерали во ХРАНА Кои живина јајца имаат минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кои poultra јајца имаат најмалку минерали?

Зеленчук и производи од зеленчук
>> Минерали во ХРАНА Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку минерали?

Овошје и овошни производи
>> Минерали во Храна Кои овошје и овошни производи имаат најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои овошје и овошни производи имаат најмалку на минерали?

масни супстанции
>> Минерали во Храна Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои масти и масни материи имаат најмалку минерали?

Шеќери и шеќер деривати
>> Минерали во ХРАНА Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку минерали?


види исто така:

ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории кој го подготвил - преработени шеќери и шеќер деривати имаат најмалку калории?
Витамин Б2 во храна кој го подготвил - преработени шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамин Б2?
ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои неподготвени - сурова шеќери и шеќер деривати имаат најмалку калории?
Диета без фосфор Кои неподготвени - сурова шеќери и шеќер деривати имаат најмалку фосфор?
Храна богата со магнезиум кој го подготвил - преработени шеќери и шеќер деривати имаат најмногу магнезиум?
ХРАНА ЗА телесната тежина кој го подготвил - преработени шеќери и шеќер деривати имаат најмногу масти?
Диета без SODIUM Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку натриум?
Витамин Б2 во храна Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамин Б2?
ВИТАМИН Б6 во храната Кои неподготвени - сурова шеќери и шеќер деривати имаат најмалку витамин Б6?
Диета без ПРОТЕИН Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку протеини?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


харинга (чадена) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
леќа (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
паштета јајца 100 г ( исхрана - калории, витамини, минерали )
бонбони (во просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
смокви (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јаболка, захаросани конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )
печење (леб) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
млеко во прав кравјо, целата засладен ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ориз снегулки ( исхрана - калории, витамини, минерали )
боранија, суровини и ( исхрана - калории, витамини, минерали )
бела пченица леб ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сливи (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
жаба бутче ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Horsemeat ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Dace ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пченка микроб ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пастрмка ( исхрана - калории, витамини, минерали )
домашни патка ( исхрана - калории, витамини, минерали )
телешко polumasno ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кременадли ( исхрана - калории, витамини, минерали )


В витамини во храната. Колку витамин Ц или аскорбинска е таму во харинга (чадена)?
Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во леќа (сув)?
Здрава храна - Калории. Колку калории има во паштета јајца 100 г?
Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во бонбони (во просек)?
Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во смокви (сув)?
Натриум во храната. Колку натриум е таму во јаболка, захаросани конзервирана?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more