logo
vertikala

Минерали во Храна
Кои живина има најмногу минерали?

калциум | железо | магнезиум | фосфор | калиум | натриум


Минерали во Храна Кои живина има најмногу минерали?


1. Турција

2. гуска

3. пилешко

4. пилешки џигер

5. патка месо без маснотии

6. домашни патка

7. гуска црниот дроб

8. птици>> Минерали во ХРАНА Кои храни имаат најмногу минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кои храна има најмалку минерали?

Житарици и житни производи
>> Минерали во Храна Кои житарки и житни производи имаат најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои житарки и житни производи имаат најмалку минерали?

месо
>> Минерали во Храна Кои месо има најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои месо има најмалку минерали?

деликатеси
>> Минерали во ХРАНА Кои месни производи имаат најмногу минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кои месни производи имаат најмалку минерали?

еленово
>> Минерали во ХРАНА Кои еленово има најмногу минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кои еленово има најмалку минерали?

живина
>> Минерали во Храна Кои живина има најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои живина има најмалку минерали?

птици
>> Минерали во Храна Кои птици имаат најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои птици имаат најмалку минерали?

морски риби
>> Минерали во Храна Кои морските риби имаат најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои морските риби имаат најмалку минерали?

слатководна риба
>> Минерали во Храна Кои слатководни риби имаат најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои слатководни риби имаат најмалку минерали?

Школки, ракови, итн
>> Минерали во Храна Кои школки, ракови и сл имаат најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои школки, ракови и сл имаат најмалку минерали?

млеко
>> Минерали во ХРАНА Кои млеко има најмногу минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кои млеко има најмалку минерали?

Ферментирано млеко, павлака, итн
>> Минерали во Храна Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку минерали?

ферментирани сирења
>> Минерали во ХРАНА Кои ферментирани сирења имаат најмногу минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кои ферментирани сирења имаат најмалку минерали?

живина јајца
>> Минерали во ХРАНА Кои живина јајца имаат минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кои poultra јајца имаат најмалку минерали?

Зеленчук и производи од зеленчук
>> Минерали во ХРАНА Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку минерали?

Овошје и овошни производи
>> Минерали во Храна Кои овошје и овошни производи имаат најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои овошје и овошни производи имаат најмалку на минерали?

масни супстанции
>> Минерали во Храна Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои масти и масни материи имаат најмалку минерали?

Шеќери и шеќер деривати
>> Минерали во ХРАНА Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку минерали?


види исто така:

Минерали во Храна Кои неподготвени - сурова живина има најмногу минерали?
Витамин Б2 во храна Кои неподготвени - сурова живина има најмногу витамин Б2?
Диета без јаглени хидрати Кои неподготвени - сурова живина има најмалку јагленохидрати?
Храна богата со фосфор Кои живина има најмногу фосфор?
Диета без калциум кој го подготвил - обработуваат живина има најмалку калциум?
ХРАНА ЗА телесната тежина Кои неподготвени - сурова живина има најмногу дебели?
Храна богата со протеини Кои подготвени - обработените живина има најмногу протеини?
Диета без јаглени хидрати кој го подготвил - обработените живина има најмалку јагленохидрати?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои живина има најмалку витамин Е?
Витамини и минерали во Храна Кои неподготвени - сурова живина има најмногу витамини и минерали?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


говедско месо сало ( исхрана - калории, витамини, минерали )
моркови (варен) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сок од домати, солени ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јачмен брашно ( исхрана - калории, витамини, минерали )
леќа (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
зелка (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
круша, конзервирана во сируп ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кајсија (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грозје (свеж сок) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
соја целата сушени семки ( исхрана - калории, витамини, минерали )
млечно чоколадо ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Potatoe (пржена) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
павлака со 35% масленост ( исхрана - калории, витамини, минерали )
дуња (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
овчо млеко ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кравјо млеко, бегло ( исхрана - калории, витамини, минерали )
крап ( исхрана - калории, витамини, минерали )
конзервирана рак ( исхрана - калории, витамини, минерали )
лосос (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јаболка, захаросани конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Витамин Б6 во храна. Колку витамин Б6 или пиридоксин е таму во говедско месо сало?
В витамини во храната. Колку витамин Ц или аскорбинска е таму во моркови (варен)?
Калциум во храната. Колку калциум е таму во сок од домати, солени?
Калциум во храната. Колку калциум е таму во јачмен брашно?
Калциум во храната. Колку калциум е таму во леќа (сув)?
Витамин Б6 во храна. Колку витамин Б6 или пиридоксин е таму во зелка (суровини)?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more