logo
namirnica

желе (просек)

Шеќери и шеќер деривати
желе (просек) содржи 261.00 калории (желе (просек) - Храна 100g)

желе (просек) содржи:

- 65.00 г јаглехидрати (желе (просек) - Храна 100g)

- 0.00 g маст (желе (просек) - Храна 100g)

- 0.20 g Протеини (желе (просек) - Храна 100g)


>> ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку калории?
>> Храна богата со протеини Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу протеини?
>> Храна богата со јаглени хидрати Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу јаглехидрати?

минерали

желе (просек) содржи:

- 10.00 мг калциум (желе (просек) - Храна 100g)

- 0.20 мг железо (желе (просек) - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (желе (просек) - Храна 100g)

- 10.00 mg фосфор (желе (просек) - Храна 100g)

- 0.00 mg калиум (желе (просек) - Храна 100g)

- 0.00 мг натриум (желе (просек) - Храна 100g)


>> Минерали во ХРАНА Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу минерали?

витамини

желе (просек) содржи:

- 0.00 мг Витамин А (ретинол или каротин) (желе (просек) - Храна 100g)

- 0.20 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (желе (просек) - Храна 100g)

- 0.02 мг витамин Б2 или рибофлавин (желе (просек) - Храна 100g)

- 0.00 мг витамин Б6 или пиридоксин (желе (просек) - Храна 100g)

- 0.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (желе (просек) - храна 100g)

- 0.00 мг витамин Е или токоферол (желе (просек) - Храна 100g)


>> Витамини во ХРАНА Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамини?


види исто така:

Храна богата со калциум кој го подготвил - преработени шеќери и шеќер деривати имаат најмногу калциум?
Витамин Б1 во храната кој го подготвил - преработени шеќери и шеќер деривати имаат најмалку витамин Б1?
Храна богата со железо Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу железо?
Диета без ПРОТЕИН Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку протеини?
Храна богата со натриум Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу натриум?
Храна богата со фосфор Кои неподготвени - сурова шеќери и шеќер деривати имаат најмногу фосфор?
ВИТАМИН Ц во храната кој го подготвил - преработени шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамин Ц?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои неподготвени - сурова шеќери и шеќер деривати имаат најмалку витамин Е?
Диета без магнезиум Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку магнезиум?
Диета без ПРОТЕИН Кои неподготвени - сурова шеќери и шеќер деривати имаат најмалку протеини?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


Pandied слива конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )
путер, Неподправената (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
целата пилешко јајца 100 г ( исхрана - калории, витамини, минерали )
суровини пушеле шунка ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагода (џем) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грејпфрут (свеж сок) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Potatoe (варени, излупени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пченка микроб ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Chives (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пржени колбаси ( исхрана - калории, витамини, минерали )
маслинесто зелена (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
магдонос (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
калинка, слатка калинка (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
спанаќ (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
суровини тесто ( исхрана - калории, витамини, минерали )
боровинки, конзервирана задушени ( исхрана - калории, витамини, минерали )
слатки компири (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кондензирана кравјо млеко, незасладена ( исхрана - калории, витамини, минерали )
конзервирана лосос ( исхрана - калории, витамини, минерали )
овес ( исхрана - калории, витамини, минерали )


А витамин во храна. Колку витамин А (ретинол или каротин) е таму во pandied слива конзервирана?
В витамини во храната. Колку витамин Ц или аскорбинска е таму во путер, Неподправената (свежи)?
ХРАНА - Протеини - ИСХРАНА. Колку протеини има во целата пилешко јајца 100 г?
Натриум во храната. Колку натриум е таму во суровини пушеле шунка?
В витамини во храната. Колку витамин Ц или аскорбинска е таму во јагода (џем)?
Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во грејпфрут (свеж сок)?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more