logo
vertikala

Витамин Б2 во храна
Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмалку витамин Б2?

витамин А | витамин Б1 | витамин Б2 | витамин Б6 | витамин Ц | витамин Е


Витамин Б2 во храна Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмалку витамин Б2?


1. морски алги (сув) содржи 0.00 мг витамин Б2 или рибофлавин Храна 100g

2. слатки компири (суровини) содржи 0.00 мг витамин Б2 или рибофлавин Храна 100g

3. црвена пиперка содржи 0.00 мг витамин Б2 или рибофлавин Храна 100g

4. сончогледово семе содржи 0.00 мг витамин Б2 или рибофлавин Храна 100g

5. артишок (за јадење дел) содржи 0.02 мг витамин Б2 или рибофлавин Храна 100g

6. ротквица (суровини) содржи 0.03 мг витамин Б2 или рибофлавин Храна 100g

7. целер (суровини) содржи 0.04 мг витамин Б2 или рибофлавин Храна 100g

8. зелка (суровини) содржи 0.04 мг витамин Б2 или рибофлавин Храна 100g

9. грав (сува) содржи 0.04 мг витамин Б2 или рибофлавин Храна 100g

10. компир (суровини) содржи 0.04 мг витамин Б2 или рибофлавин Храна 100g

11. доматено (суровини) содржи 0.04 мг витамин Б2 или рибофлавин Храна 100g

12. Манголд содржи 0.05 мг витамин Б2 или рибофлавин Храна 100g

13. моркови (суровини) содржи 0.05 мг витамин Б2 или рибофлавин Храна 100g

14. Chives (суровини) содржи 0.05 мг витамин Б2 или рибофлавин Храна 100g

15. краставица содржи 0.05 мг витамин Б2 или рибофлавин Храна 100g

16. спанаќ (суровини) содржи 0.05 мг витамин Б2 или рибофлавин Храна 100g

17. зелена салата содржи 0.05 мг витамин Б2 или рибофлавин Храна 100g

18. репа, корен (суровини) содржи 0.05 мг витамин Б2 или рибофлавин Храна 100g

19. магдонос (суровини) содржи 0.05 мг витамин Б2 или рибофлавин Храна 100g

20. зелена содржи 0.06 мг витамин Б2 или рибофлавин Храна 100g

21. кромид (сув) содржи 0.06 мг витамин Б2 или рибофлавин Храна 100g

22. кромид (суровини) содржи 0.07 мг витамин Б2 или рибофлавин Храна 100g

23. лук (сијалицата) содржи 0.08 мг витамин Б2 или рибофлавин Храна 100g

24. пченка (суровини) содржи 0.08 мг витамин Б2 или рибофлавин Храна 100g

25. зелен бибер содржи 0.08 мг витамин Б2 или рибофлавин Храна 100g

26. модар патлиџан (суровини) содржи 0.09 мг витамин Б2 или рибофлавин Храна 100g

27. цвекло (суровини) содржи 0.09 мг витамин Б2 или рибофлавин Храна 100g

28. бел грав содржи 0.10 мг витамин Б2 или рибофлавин Храна 100g

29. леќа (сув) содржи 0.10 мг витамин Б2 или рибофлавин Храна 100g

30. карфиол (суровини) содржи 0.11 мг витамин Б2 или рибофлавин Храна 100g>> Витамин Б2 во храна Која храна има најмногу витамин Б2?
>> Витамин Б2 во храна Која храна има најмалку витамин Б2?

Житарици и житни производи
>> Витамин Б2 во храна Кои житарки и житни производи имаат најмногу витамин Б2?
>> Витамин Б2 во храна Кои житарки и житни производи имаат најмалку Витамин Б2?

месо
>> Витамин Б2 во храна Кои месо има најмногу витамин Б2?
>> Витамин Б2 во храна Кои месо има најмалку витамин Б2?

деликатеси
>> Витамин Б2 во храна Кои месни производи имаат најмногу витамин Б2?
>> Витамин Б2 во храна Кои месни производи имаат најмалку Витамин Б2?

еленово
>> Витамин Б2 во храна Кои еленово има најмногу витамин Б2?
>> Витамин Б2 ВО ХРАНА Кои еленово има најмалку витамин Б2?

живина
>> Витамин Б2 во храна Кои живина има најмногу витамин Б2?
>> Витамин Б2 ВО ХРАНА Кои живина има најмалку витамин Б2?

птици
>> Витамин Б2 ВО ХРАНА Кои птици имаат најмногу витамин Б2?
>> Витамин Б2 ВО ХРАНА Кои птици имаат најмалку витамин Б2?

морски риби
>> Витамин Б2 во храна Кои морските риби имаат најмногу витамин Б2?
>> Витамин Б2 во храна Кои морските риби имаат најмалку витамин Б2?

слатководна риба
>> Витамин Б2 во храна Кои слатководни риби имаат најмногу витамин Б2?
>> Витамин Б2 во храна Кои слатководни риби имаат најмалку витамин Б2?

Школки, ракови, итн
>> Витамин Б2 во храна Кои школки, ракови и сл имаат најмногу витамин Б2?
>> Витамин Б2 во храна Кои школки, ракови и сл имаат најмалку витамин Б2?

млеко
>> Витамин Б2 во храна Кои млеко има најмногу витамин Б2?
>> Витамин Б2 во храна Кои млеко има најмалку витамин Б2?

Ферментирано млеко, павлака, итн
>> Витамин Б2 во храна Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу витамин Б2?
>> Витамин Б2 во храна Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку витамин Б2?

ферментирани сирења
>> Витамин Б2 во храна Кои ферментирани сирења имаат најмногу витамин Б2?
>> Витамин Б2 во храна Кои ферментирани сирења имаат најмалку витамин Б2?

живина јајца
>> Витамин Б2 во храна Кои живина јајца имаат најмногу витамин Б2?
>> Витамин Б2 во храна Кои живина јајца имаат најмалку витамин Б2?

Зеленчук и производи од зеленчук
>> Витамин Б2 во храна Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамини Б2?
>> Витамин Б2 во храна Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку витамин Б2?

Овошје и овошни производи
>> Витамин Б2 во храна Кои овошје и овошни производи имаат најмногу витамин Б2?
>> Витамин Б2 во храна Кои овошје и овошни производи имаат најмалку Витамин Б2?

масни супстанции
>> Витамин Б2 во храна Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу витамин Б2?
>> Витамин Б2 во храна Кои масти и масни супстанции имаат најмалку на Витамин Б2?

Шеќери и шеќер деривати
>> Витамин Б2 во храна Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамин Б2?
>> Витамин Б2 во храна Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку витамин Б2?


види исто така:

ВИТАМИН Ц во храната кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу витамин Ц?
Диета без фосфор кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку фосфор?
Храна богата со јаглени хидрати Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмногу јаглехидрати?
Диета без калиум Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку калиум?
Витамини и минерали во храната Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмалку витамини и минерали?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку витамин Е?
Храна богата со магнезиум кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу магнезиум?
Диета без IRON кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку железо?
Храна богата со протеини Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмногу протеини?
Диета без магнезиум кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку магнезиум?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


говедско месо во конзерва ( исхрана - калории, витамини, минерали )
овци филе ( исхрана - калории, витамини, минерали )
говедско aitchbone ( исхрана - калории, витамини, минерали )
магдонос (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
треска (свежа) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сардини (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пржени колбаси ( исхрана - калории, витамини, минерали )
круша, конзервирана во сируп ( исхрана - калории, витамини, минерали )
коза рифови ( исхрана - калории, витамини, минерали )
телешко polumasno ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кајсија компот, конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пилешко ( исхрана - калории, витамини, минерали )
полжав ( исхрана - калории, витамини, минерали )
млеко кондензирана кравјо, засладен ( исхрана - калории, витамини, минерали )
спанаќ (варен) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Zwieback ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ориз зрна (не излупени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кременадли ( исхрана - калории, витамини, минерали )
овес снегулка ( исхрана - калории, витамини, минерали )
малини (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )


витамин Б2 во храна. Колку витамин Б2 или рибофлавин е таму во говедско месо во конзерва?
А витамин во храна. Колку витамин А (ретинол или каротин) е таму во овци филе?
Натриум во храната. Колку натриум е таму во говедско aitchbone?
Витамин Б6 во храна. Колку витамин Б6 или пиридоксин е таму во магдонос (суровини)?
Масти во храната. Колку масти е таму во треска (свежа)?
А витамин во храна. Колку витамин А (ретинол или каротин) е таму во сардини (свежи)?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more