logo
vertikala

Витамини во ХРАНА
Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку витамини?

витамин А | витамин Б1 | витамин Б2 | витамин Б6 | витамин Ц | витамин Е


Витамини во ХРАНА Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку витамини?


1. бонбони (во просек)

2. сируп

3. нерафинирано шеќер

4. бел рафиниран шеќер

5. чоколадо мешање

6. карамел

7. природен пчелин мед

8. желе (просек)

9. џемови (просек)

10. какао во прав

11. млечно чоколадо

12. меласа>> Витамини во Храна Која храна има најмногу витамини?
>> Витамини во Храна Која храна има најмалку витамин?

Житарици и житни производи
>> Витамини во Храна Кои житарки и житни производи имаат најмногу витамини?
>> Витамини во Храна Кои житарки и житни производи имаат најмалку витамини?

месо
>> Витамини во Храна Кои месо има најмногу витамини?
>> Витамини во Храна Кои месо има најмалку витамин?

деликатеси
>> Витамини во ХРАНА Кои месни производи имаат најмногу витамини?
>> Витамини во ХРАНА Кои месни производи имаат најмалку витамин А?

еленово
>> Витамини во Храна Кои еленово има најмногу витамини?
>> Витамини во Храна Кои еленово има најмалку витамини?

живина
>> Витамини во Храна Кои живина има најмногу витамини?
>> Витамини во Храна Кои живина има витамини?

птици
>> Витамини во Храна Кои птици имаат најмногу витамини?
>> Витамини во Храна Кои птици имаат најмалку витамини?

морски риби
>> Витамини во Храна Кои морските риби имаат најмногу витамини?
>> Витамини во Храна Кои морските риби имаат најмалку витамин?

слатководна риба
>> Витамини во Храна Кои слатководни риби имаат најмногу витамини?
>> Витамини во Храна Кои слатководни риби имаат најмалку витамини?

Школки, ракови, итн
>> Витамини во Храна Кои школки, ракови и сл имаат најмногу витамини?
>> Витамини во Храна Кои школки, ракови и сл имаат најмалку витамини?

млеко
>> Витамини во Храна Кои млеко има најмногу витамини?
>> Витамини во Храна Кои млеко има најмалку витамин?

Ферментирано млеко, павлака, итн
>> Витамини во Храна Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу витамини?
>> Витамини во Храна Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку витамини?

ферментирани сирења
>> Витамини во ХРАНА Кои ферментирани сирења имаат најмногу витамини?
>> Витамини во ХРАНА Кои ферментирани сирења имаат најмалку витамини?

живина јајца
>> Витамини во Храна Кои живина јајца имаат најмногу витамини?
>> Витамини во ХРАНА Кои живина јајца имаат најмалку витамини?

Зеленчук и производи од зеленчук
>> Витамини во Храна Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамини?
>> Витамини во Храна Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку витамини?

Овошје и овошни производи
>> Витамини во Храна Кои овошје и овошни производи имаат најмногу витамини?
>> Витамини во Храна Кои овошје и овошни производи имаат најмалку витамини?

масни супстанции
>> Витамини во Храна Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу витамини?
>> Витамини во Храна Кои масти и масни материи имаат најмалку витамини?

Шеќери и шеќер деривати
>> Витамини во ХРАНА Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамини?
>> Витамини во ХРАНА Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку витамини?


види исто така:

Диета без IRON кој го подготвил - преработени шеќери и шеќер деривати имаат најмалку железо?
Храна богата со калиум Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу калиум?
ХРАНА ЗА губење на тежината кој го подготвил - преработени шеќери и шеќер деривати имаат најмалку масти?
Храна богата со фосфор кој го подготвил - преработени шеќери и шеќер деривати имаат најмногу фосфор?
ХРАНА ЗА губење на тежината Кои неподготвени - сурова шеќери и шеќер деривати имаат најмалку масти?
Диета без ПРОТЕИН Кои неподготвени - сурова шеќери и шеќер деривати имаат најмалку протеини?
Диета без калиум Кои неподготвени - сурова шеќери и шеќер деривати имаат најмалку калиум?
Витамин Б2 во храна Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамин Б2?
Храна богата со јаглени хидрати кој го подготвил - преработени шеќери и шеќер деривати имаат најмногу јаглехидрати?
Витамини во ХРАНА Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку витамини?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


бонбони (во просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
целер (варен, конзервирана) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пржена сланина ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагула (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
млеко во прав кравјо, целата засладен ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Mallard ( исхрана - калории, витамини, минерали )
варен мида ( исхрана - калории, витамини, минерали )
свинско (полу масти) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кикирики (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
крап ( исхрана - калории, витамини, минерали )
никне ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагнешко (полу масти) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
моркови (варен, конзервирана) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јастог (варен) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Boletus ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пармезан ( исхрана - калории, витамини, минерали )
жаба бутче ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сардини (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
датуми, овошје со шеќер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
лосос (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во бонбони (во просек)?
Магнезиум во храната. Колку магнезиум е таму во целер (варен, конзервирана)?
ХРАНА - Протеини - ИСХРАНА. Колку протеини има во пржена сланина?
ХРАНА - Протеини - ИСХРАНА. Колку протеини има во јагула (свежи)?
Магнезиум во храната. Колку магнезиум е таму во млеко во прав кравјо, целата засладен?
Железо во храната. Колку железо е таму во Mallard?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more