logo
vertikala

Храна богата со железо
Кои неподготвени - сурова шеќери и шеќер деривати имаат најмногу железо?

калциум | железо | магнезиум | фосфор | калиум | натриум


Храна богата со железо Кои неподготвени - сурова шеќери и шеќер деривати имаат најмногу железо?


1. сируп содржи 4.00 мг железо храна 100g

2. нерафинирано шеќер содржи 2.60 мг железо храна 100g

3. природен пчелин мед содржи 0.70 мг железо храна 100g

4. бел рафиниран шеќер содржи 0.04 мг железо храна 100g>> Храна богата со железо Кои храни имаат најмногу железо?
>> Диета без IRON Која храна има најмалку железо?

Житарици и житни производи
>> Храна богата со железо Кои житарки и житни производи имаат најмногу железо?
>> Диета без IRON Кои житарки и житни производи имаат најмалку железо?

месо
>> Храна богата со железо Кои месо има најмногу железо?
>> Диета без IRON Кои месо има најмалку железо?

деликатеси
>> Храна богата со железо Кои месни производи имаат најмногу железо?
>> Диета без IRON Кои месни производи имаат најмалку железо?

еленово
>> Храна богата со железо Кои еленово има најмногу железо?
>> Диета без IRON Кои еленово има најмалку железо?

живина
>> Храна богата со железо Кои живина има најмногу железо?
>> Диета без IRON Кои живина има најмалку железо?

птици
>> Храна богата со железо Кои птици имаат најмногу железо?
>> Диета без IRON Кои птици имаат најмалку железо?

морски риби
>> Храна богата со железо Кои морските риби имаат најмногу железо?
>> Диета без IRON Кои морските риби имаат најмалку железо?

слатководна риба
>> Храна богата со железо Кои слатководни риби имаат најмногу железо?
>> Храна богата со железо Кои слатководни риби имаат најмалку железо?

Школки, ракови, итн
>> Храна богата со железо Кои школки, ракови и сл имаат најмногу железо?
>> Диета без IRON Кои школки, ракови и сл имаат најмалку железо?

млеко
>> Храна богата со железо Кои млеко има најмногу железо?
>> Диета без IRON Кои млеко има најмалку железо?

Ферментирано млеко, павлака, итн
>> Храна богата со железо Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу железо?
>> Диета без IRON Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку железо?

ферментирани сирења
>> Храна богата со железо Кои ферментирани сирења имаат најмногу железо?
>> Диета без IRON Кои ферментирани сирења имаат најмалку железо?

живина јајца
>> Храна богата со железо Кои живина јајца имаат најмногу железо?
>> Диета без IRON Кои живина јајца имаат најмалку железо?

Зеленчук и производи од зеленчук
>> Храна богата со железо Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу железо?
>> Диета без IRON Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку железо?

Овошје и овошни производи
>> Храна богата со железо Кои овошје и овошни производи имаат најмногу железо?
>> Диета без IRON Кои овошје и овошни производи имаат најмалку железо?

масни супстанции
>> Храна богата со железо Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу железо?
>> Диета без IRON Кои масти и масни материи имаат најмалку железо?

Шеќери и шеќер деривати
>> Храна богата со железо Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу железо?
>> Диета без IRON Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку железо?


види исто така:

ВИТАМИН Е ВО ХРАНА кој го подготвил - преработени шеќери и шеќер деривати имаат најмалку витамин Е?
Диета без Јагленохидрати кој го подготвил - преработени шеќери и шеќер деривати имаат најмалку јагленохидрати?
Витамини и минерали во Храна Кои неподготвени - сурова шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамини и минерали?
Храна богата со калциум Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу калциум?
Диета без магнезиум Кои неподготвени - сурова шеќери и шеќер деривати имаат најмалку магнезиум?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои неподготвени - сурова шеќери и шеќер деривати имаат најмалку витамин Е?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамин Е?
Витамин Б2 во храна Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамин Б2?
Храна богата со протеини Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу протеини?
ВИТАМИН А во храната Кои неподготвени - сурова шеќери и шеќер деривати имаат најмалку витамин А?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


праски (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
моркови (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
круша, конзервирана во сируп ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грашок (варен, конзервирана) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Zwieback ( исхрана - калории, витамини, минерали )
какао во прав ( исхрана - калории, витамини, минерали )
нависоко ( исхрана - калории, витамини, минерали )
малини (свеж сок) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
мајчиното млеко ( исхрана - калории, витамини, минерали )
патка јајце 100 г ( исхрана - калории, витамини, минерали )
соја целата сушени семки ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пржени Debrecin колбас ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грозје (свеж сок) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
гуска црниот дроб ( исхрана - калории, витамини, минерали )
бадем (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пченка жито ( исхрана - калории, витамини, минерали )
еребица ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пифтија ( исхрана - калории, витамини, минерали )
култивирани печурки, свежи ( исхрана - калории, витамини, минерали )
лосос (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Витамин Б6 во храна. Колку витамин Б6 или пиридоксин е таму во праски (свежи)?
Витамин Б6 во храна. Колку витамин Б6 или пиридоксин е таму во моркови (суровини)?
В витамини во храната. Колку витамин Ц или аскорбинска е таму во круша, конзервирана во сируп?
Калиум во храната. Колку калиум е таму во грашок (варен, конзервирана)?
Здрава храна - Калории. Колку калории има во zwieback?
Фосфор во храната. Колку фосфор е таму во какао во прав?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more