logo
vertikala

Храна богата со железо
Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу железо?

калциум | железо | магнезиум | фосфор | калиум | натриум


Храна богата со железо Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу железо?


1. какао во прав содржи 12.30 мг железо храна 100g

2. меласа содржи 6.40 мг железо храна 100g

3. млечно чоколадо содржи 4.00 мг железо храна 100g

4. сируп содржи 4.00 мг железо храна 100g

5. чоколадо мешање содржи 2.80 мг железо храна 100g

6. нерафинирано шеќер содржи 2.60 мг железо храна 100g

7. карамел содржи 2.30 мг железо храна 100g

8. природен пчелин мед содржи 0.70 мг железо храна 100g

9. џемови (просек) содржи 0.20 мг железо храна 100g

10. желе (просек) содржи 0.20 мг железо храна 100g

11. бел рафиниран шеќер содржи 0.04 мг железо храна 100g

12. бонбони (во просек) содржи 0.00 мг железо храна 100g>> Храна богата со железо Кои храни имаат најмногу железо?
>> Диета без IRON Која храна има најмалку железо?

Житарици и житни производи
>> Храна богата со железо Кои житарки и житни производи имаат најмногу железо?
>> Диета без IRON Кои житарки и житни производи имаат најмалку железо?

месо
>> Храна богата со железо Кои месо има најмногу железо?
>> Диета без IRON Кои месо има најмалку железо?

деликатеси
>> Храна богата со железо Кои месни производи имаат најмногу железо?
>> Диета без IRON Кои месни производи имаат најмалку железо?

еленово
>> Храна богата со железо Кои еленово има најмногу железо?
>> Диета без IRON Кои еленово има најмалку железо?

живина
>> Храна богата со железо Кои живина има најмногу железо?
>> Диета без IRON Кои живина има најмалку железо?

птици
>> Храна богата со железо Кои птици имаат најмногу железо?
>> Диета без IRON Кои птици имаат најмалку железо?

морски риби
>> Храна богата со железо Кои морските риби имаат најмногу железо?
>> Диета без IRON Кои морските риби имаат најмалку железо?

слатководна риба
>> Храна богата со железо Кои слатководни риби имаат најмногу железо?
>> Храна богата со железо Кои слатководни риби имаат најмалку железо?

Школки, ракови, итн
>> Храна богата со железо Кои школки, ракови и сл имаат најмногу железо?
>> Диета без IRON Кои школки, ракови и сл имаат најмалку железо?

млеко
>> Храна богата со железо Кои млеко има најмногу железо?
>> Диета без IRON Кои млеко има најмалку железо?

Ферментирано млеко, павлака, итн
>> Храна богата со железо Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу железо?
>> Диета без IRON Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку железо?

ферментирани сирења
>> Храна богата со железо Кои ферментирани сирења имаат најмногу железо?
>> Диета без IRON Кои ферментирани сирења имаат најмалку железо?

живина јајца
>> Храна богата со железо Кои живина јајца имаат најмногу железо?
>> Диета без IRON Кои живина јајца имаат најмалку железо?

Зеленчук и производи од зеленчук
>> Храна богата со железо Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу железо?
>> Диета без IRON Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку железо?

Овошје и овошни производи
>> Храна богата со железо Кои овошје и овошни производи имаат најмногу железо?
>> Диета без IRON Кои овошје и овошни производи имаат најмалку железо?

масни супстанции
>> Храна богата со железо Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу железо?
>> Диета без IRON Кои масти и масни материи имаат најмалку железо?

Шеќери и шеќер деривати
>> Храна богата со железо Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу железо?
>> Диета без IRON Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку железо?


види исто така:

ХРАНА ЗА телесната тежина - Калории Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу калории?
ХРАНА ЗА телесната тежина кој го подготвил - преработени шеќери и шеќер деривати имаат најмногу масти?
ВИТАМИН А во храната Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку витамин А?
ХРАНА ЗА телесната тежина Кои неподготвени - сурова шеќери и шеќер деривати имаат најмногу масти?
Диета без калиум Кои неподготвени - сурова шеќери и шеќер деривати имаат најмалку калиум?
Диета без магнезиум кој го подготвил - преработени шеќери и шеќер деривати имаат најмалку магнезиум?
Храна богата со магнезиум Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу магнезиум?
Диета без ПРОТЕИН Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку протеини?
Витамин Б2 во храна Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку витамин Б2?
ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои неподготвени - сурова шеќери и шеќер деривати имаат најмалку калории?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


моркови (варен, конзервирана) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
компир (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
дива свиња ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кикирики (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
растително масло (просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
животинска маст (на просечната вредност на говедско месо, овци и свинска маст) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
нависоко ( исхрана - калории, витамини, минерали )
домашни патка ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пченично брашно ( исхрана - калории, витамини, минерали )
бадем (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јаболка, захаросани конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )
зелен бибер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
соја целата сушени семки ( исхрана - калории, витамини, минерали )
маслинки (солени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грозје (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ананас (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пченка микроб ( исхрана - калории, витамини, минерали )
харинга (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кромид (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Гаџон ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Е витамини во храната. Колку витамин Е или токоферол е таму во моркови (варен, конзервирана)?
витамин Б2 во храна. Колку витамин Б2 или рибофлавин е таму во компир (суровини)?
В витамини во храната. Колку витамин Ц или аскорбинска е таму во дива свиња?
А витамин во храна. Колку витамин А (ретинол или каротин) е таму во кикирики (сув)?
Калиум во храната. Колку калиум е таму во растително масло (просек)?
Натриум во храната. Колку натриум е таму во животинска маст (на просечната вредност на говедско месо, овци и свинска маст)?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more