logo
vertikala

Храна богата со железо
Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу железо?

калциум | железо | магнезиум | фосфор | калиум | натриум


Храна богата со железо Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу железо?


1. мајонезот (домашна) содржи 1.00 мг железо храна 100g

2. путер, Неподправената (свежи) содржи 0.19 мг железо храна 100g

3. маслиново масло содржи 0.08 мг железо храна 100g

4. маргарин (просек) содржи 0.08 мг железо храна 100g

5. какао - путер содржи 0.00 мг железо храна 100g

6. животинска маст (на просечната вредност на говедско месо, овци и свинска маст) содржи 0.00 мг железо храна 100g

7. растително масло (просек) содржи 0.00 мг железо храна 100g

8. мајонезот (купени) содржи 0.00 мг железо храна 100g>> Храна богата со железо Кои храни имаат најмногу железо?
>> Диета без IRON Која храна има најмалку железо?

Житарици и житни производи
>> Храна богата со железо Кои житарки и житни производи имаат најмногу железо?
>> Диета без IRON Кои житарки и житни производи имаат најмалку железо?

месо
>> Храна богата со железо Кои месо има најмногу железо?
>> Диета без IRON Кои месо има најмалку железо?

деликатеси
>> Храна богата со железо Кои месни производи имаат најмногу железо?
>> Диета без IRON Кои месни производи имаат најмалку железо?

еленово
>> Храна богата со железо Кои еленово има најмногу железо?
>> Диета без IRON Кои еленово има најмалку железо?

живина
>> Храна богата со железо Кои живина има најмногу железо?
>> Диета без IRON Кои живина има најмалку железо?

птици
>> Храна богата со железо Кои птици имаат најмногу железо?
>> Диета без IRON Кои птици имаат најмалку железо?

морски риби
>> Храна богата со железо Кои морските риби имаат најмногу железо?
>> Диета без IRON Кои морските риби имаат најмалку железо?

слатководна риба
>> Храна богата со железо Кои слатководни риби имаат најмногу железо?
>> Храна богата со железо Кои слатководни риби имаат најмалку железо?

Школки, ракови, итн
>> Храна богата со железо Кои школки, ракови и сл имаат најмногу железо?
>> Диета без IRON Кои школки, ракови и сл имаат најмалку железо?

млеко
>> Храна богата со железо Кои млеко има најмногу железо?
>> Диета без IRON Кои млеко има најмалку железо?

Ферментирано млеко, павлака, итн
>> Храна богата со железо Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу железо?
>> Диета без IRON Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку железо?

ферментирани сирења
>> Храна богата со железо Кои ферментирани сирења имаат најмногу железо?
>> Диета без IRON Кои ферментирани сирења имаат најмалку железо?

живина јајца
>> Храна богата со железо Кои живина јајца имаат најмногу железо?
>> Диета без IRON Кои живина јајца имаат најмалку железо?

Зеленчук и производи од зеленчук
>> Храна богата со железо Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу железо?
>> Диета без IRON Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку железо?

Овошје и овошни производи
>> Храна богата со железо Кои овошје и овошни производи имаат најмногу железо?
>> Диета без IRON Кои овошје и овошни производи имаат најмалку железо?

масни супстанции
>> Храна богата со железо Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу железо?
>> Диета без IRON Кои масти и масни материи имаат најмалку железо?

Шеќери и шеќер деривати
>> Храна богата со железо Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу железо?
>> Диета без IRON Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку железо?


види исто така:

Диета без калциум Кои неподготвени - сурови масти и масни материи имаат најмалку калциум?
Витамин Б2 во храна кој го подготвил - преработени масти и масни супстанции кои имаат најмногу витамин Б2?
Диета без Јагленохидрати Кои масти и масни материи имаат најмалку јагленохидрати?
ХРАНА ЗА губење на тежината Кои масти и масни материи имаат најмалку масти?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу витамин Е?
ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои масти и масни материи имаат најмалку калории?
Храна богата со магнезиум кој го подготвил - преработени масти и масни супстанции кои имаат најмногу магнезиум?
ХРАНА ЗА телесната тежина кој го подготвил - преработени масти и масни супстанции кои имаат најмногу масти?
Минерали во Храна Кои неподготвени - сурови масти и масни супстанции кои имаат најмногу минерали?
Витамини и минерали во храната Кои масти и масни материи имаат најмалку витамини и минерали?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


Potatoe (печени во рерна) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кромид (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ориз зрна (не излупени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагула (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
модар патлиџан (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
патка јајце 100 г ( исхрана - калории, витамини, минерали )
говедско месо сало ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пржени колбаси ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сардини (цела конзервирана вода) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Brie ( исхрана - калории, витамини, минерали )
бела пченица леб ( исхрана - калории, витамини, минерали )
патка месо без маснотии ( исхрана - калории, витамини, минерали )
домашни зајачко месо ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пржени Debrecin колбас ( исхрана - калории, витамини, минерали )
моркови (варен, конзервирана) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
овес снегулка ( исхрана - калории, витамини, минерали )
телешко polumasno ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагнешко (полу масти) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
црн леб ( исхрана - калории, витамини, минерали )
печење (леб) ( исхрана - калории, витамини, минерали )


ХРАНА - Јаглехидратите. Колку јагленихидрати има во potatoe (печени во рерна)?
Здрава храна - Калории. Колку калории има во кромид (сув)?
Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во ориз зрна (не излупени)?
Натриум во храната. Колку натриум е таму во јагула (свежи)?
Е витамини во храната. Колку витамин Е или токоферол е таму во модар патлиџан (суровини)?
Железо во храната. Колку железо е таму во патка јајце 100 г?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more