logo
vertikala

Храна богата со натриум
Кои неподготвени - сурова храна има најмногу натриум?

калциум | железо | магнезиум | фосфор | калиум | натриум


Храна богата со натриум Кои неподготвени - сурова храна има најмногу натриум?


1. морски алги (сув) содржи 5000.00 мг натриум Храна 100g

2. суровини пушеле шунка содржи 2530.00 мг натриум Храна 100g

3. маслинки (солени) содржи 2400.00 мг натриум Храна 100g

4. сланина (полу масти) содржи 1770.00 мг натриум Храна 100g

5. конзервирана рак содржи 1400.00 мг натриум Храна 100g

6. Камембер содржи 1100.00 мг натриум Храна 100g

7. харинга (маринирани) содржи 1000.00 мг натриум Храна 100g

8. вид рак во конзерва содржи 1000.00 мг натриум Храна 100g

9. јагула (чадена) содржи 800.00 мг натриум Храна 100g

10. пармезан содржи 755.00 мг натриум Храна 100g

11. харинга (чадена) содржи 720.00 мг натриум Храна 100g

12. корнфлекс содржи 660.00 мг натриум Храна 100g

13. зелена содржи 650.00 мг натриум Храна 100g

14. Ementaler содржи 620.00 мг натриум Храна 100g

15. конзервирана лосос содржи 550.00 мг натриум Храна 100g

16. сардини (цела конзервирана вода) содржи 505.00 мг натриум Храна 100g

17. конзервирана туна содржи 360.00 мг натриум Храна 100g

18. модар патлиџан (суровини) содржи 355.00 мг натриум Храна 100g

19. бел грав содржи 320.00 мг натриум Храна 100g

20. јастог (свежи) содржи 300.00 мг натриум Храна 100g

21. зелена салата содржи 236.00 мг натриум Храна 100g

22. Кокошка белка од јајце 100 г содржи 176.00 мг натриум Храна 100g

23. цвекло (суровини) содржи 145.00 мг натриум Храна 100g

24. целата пилешко јајца 100 г содржи 130.00 мг натриум Храна 100g

25. маслинесто зелена (свежи) содржи 128.00 мг натриум Храна 100g

26. харинга (свежи) содржи 118.00 мг натриум Храна 100g

27. целер (суровини) содржи 98.00 мг натриум Храна 100g

28. треска (свежа) содржи 86.00 мг натриум Храна 100g

29. кравјо млеко, матеница, неварен (свежи) содржи 77.00 мг натриум Храна 100g

30. праз (суровини) содржи 76.00 мг натриум Храна 100g>> Храна богата со натриум Која храна има најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Која храна има најмалку натриум?

Житарици и житни производи
>> Храна богата со натриум Кои житарки и житни производи имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои житарки и житни производи имаат најмалку натриум?

месо
>> Храна богата со натриум Кои месо има најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои месо има најмалку натриум?

деликатеси
>> Храна богата со натриум Кои месни производи имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои месни производи имаат најмалку натриум?

еленово
>> Храна богата со натриум Кои еленово има најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои еленово има најмалку натриум?

живина
>> Храна богата со натриум Кои живина има најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои живина има најмалку натриум?

птици
>> Храна богата со натриум Кои птици имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои птици имаат најмалку натриум?

морски риби
>> Храна богата со натриум Кои морските риби имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои морските риби имаат најмалку натриум?

слатководна риба
>> Храна богата со натриум Кои слатководни риби имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои слатководни риби имаат најмалку натриум?

Школки, ракови, итн
>> Храна богата со натриум Кои школки, ракови и сл имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои школки, ракови и сл имаат најмалку натриум?

млеко
>> Храна богата со натриум Кои млеко има најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои млеко има најмалку натриум?

Ферментирано млеко, павлака, итн
>> Храна богата со натриум Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку натриум?

ферментирани сирења
>> Храна богата со натриум Кои ферментирани сирења имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои ферментирани сирења имаат најмалку натриум?

живина јајца
>> Која храна богата со натриум Кои живина јајца имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои живина јајца имаат најмалку натриум?

Зеленчук и производи од зеленчук
>> Храна богата со натриум Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку натриум?

Овошје и овошни производи
>> Храна богата со натриум Кои овошје и овошни производи имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои овошје и овошни производи имаат најмалку натриум?

масни супстанции
>> Храна богата со натриум Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои масти и масни материи имаат најмалку натриум?

Шеќери и шеќер деривати
>> Храна богата со натриум Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку натриум?


види исто така:

Диета без Јагленохидрати кој го подготвил - обработена храна има најмалку јагленохидрати?
Храна богата со железо Кои неподготвени - сурова храна има најмногу железо?
Минерали во ХРАНА Кои храни имаат најмногу минерали?
ХРАНА ЗА телесната тежина - Калории кој го подготвил - обработена храна има најмногу калории?
Витамин Б2 во храна Кои неподготвени - сурова храна има најмногу витамин Б2?
Диета без калциум Кои неподготвени - сурова храна има најмалку калциум?
Храна богата со калциум Кои неподготвени - сурова храна има најмногу калциум?
Диета без јаглени хидрати Која храна има најмалку јагленохидрати?
Диета без магнезиум Која храна има најмалку магнезиум?
ВИТАМИН А во храната Кои неподготвени - сурова храна има најмалку витамин А?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


пченично брашно ( исхрана - калории, витамини, минерали )
вид рак во конзерва ( исхрана - калории, витамини, минерали )
бонбони (во просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
артишок (за јадење дел) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
праз (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кајсија (сушени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
домашни патка ( исхрана - калории, витамини, минерали )
телешко polumasno ( исхрана - калории, витамини, минерали )
нерафинирано шеќер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сируп ( исхрана - калории, витамини, минерали )
полжав ( исхрана - калории, витамини, минерали )
бел рафиниран шеќер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
доматено (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
спанаќ (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јачмен леб ( исхрана - калории, витамини, минерали )
есетра ( исхрана - калории, витамини, минерали )
овес снегулка ( исхрана - калории, витамини, минерали )
филе на свинско месо ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Potatoe (варени, излупени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
морски алги (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )


ХРАНА - Протеини - ИСХРАНА. Колку протеини има во пченично брашно?
витамин Б2 во храна. Колку витамин Б2 или рибофлавин е таму во вид рак во конзерва?
В витамини во храната. Колку витамин Ц или аскорбинска е таму во бонбони (во просек)?
Здрава храна - Калории. Колку калории има во артишок (за јадење дел)?
Калциум во храната. Колку калциум е таму во праз (суровини)?
витамин Б2 во храна. Колку витамин Б2 или рибофлавин е таму во кајсија (сушени)?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more