logo
vertikala

Витамини и минерали во храната
кој го подготвил - обработена храна има најмногу витамини и минерали?


Витамини и минерали во храната кој го подготвил - обработена храна има најмногу витамини и минерали?


1. пилешки џигер

2. патка месо без маснотии

3. свинско црниот дроб

4. моркови (варен, конзервирана)

5. спанаќ (варен)

6. пилешко јајца во прав

7. карфиол (варени)

8. какао во прав

9. јастог (варен)

10. доматно пире во кутии

11. меласа

12. скуша

13. млеко кондензирана кравјо, засладен

14. Potatoe (пржена)

15. свинско (полу масти)

16. кременадли

17. говедско месо (полу масти)

18. млечно чоколадо

19. кикирики (печени)

20. гуска

21. кондензирана кравјо млеко, незасладена

22. пилешко

23. боранија (варен, конзервирана)

24. телешко месо рифови

25. телешко polumasno

26. Турција

27. домашни зајачко месо

28. Potatoe (чипс)

29. сок од домати, солени

30. варени солени шунка>> Витамини и минерали во Храна Која храна има најмногу витамини и минерали?
>> Витамини и минерали во Храна Која храна има најмалку витамини и минерали?

Житарици и житни производи
>> Витамини и минерали во Храна Кои житарки и житни производи имаат најмногу витамини и минерали?
>> Витамини и минерали во храната Кои житарки и житни производи имаат најмалку витамини и минерали?

месо
>> Витамини и минерали во Храна Кои месо има најмногу витамини и минерали?
>> Витамини и минерали во храната Кои месо има најмалку витамини и минерали?

деликатеси
>> Витамини и минерали во Храна Кои месни производи имаат најмногу витамини и минерали?
>> Витамини и минерали во храната Кои месни производи имаат најмалку витамини и минерали?

еленово
>> Витамини и минерали во Храна Кои еленово има најмногу витамини и минерали?
>> Витамини и минерали во храната Кои еленово има најмалку витамини и минерали?

живина
>> Витамини и минерали во Храна Кои живина има најмногу витамини и минерали?
>> Витамини и минерали во Храна Кои живина има најмалку витамини и минерали?

птици
>> Витамини и минерали во Храна Кои птици имаат најмногу витамини и минерали?
>> Витамини и минерали во храната Кои птици имаат најмалку витамини и минерали?

морски риби
>> Витамини и минерали во Храна Кои морските риби имаат најмногу витамини и минерали?
>> Витамини и минерали во храната Кои морските риби имаат најмалку витамини и минерали?

слатководна риба
>> Витамини и минерали во Храна Кои слатководни риби имаат најмногу витамини и минерали?
>> Витамини и минерали во храната Кои слатководни риби имаат најмалку витамини и минерали?

Школки, ракови, итн
>> Витамини и минерали во Храна Кои школки, ракови и сл имаат најмногу витамини и минерали?
>> Витамини и минерали во храната Кои школки, ракови и сл имаат најмалку витамини и минерали?

млеко
>> Витамини и минерали во Храна Кои млеко има најмногу витамини и минерали?
>> Витамини и минерали во Храна Кои млеко има најмалку витамини и минерали?

Ферментирано млеко, павлака, итн
>> Витамини и минерали во Храна Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу витамини и минерали?
>> Витамини и минерали во храната Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку витамини и минерали?

ферментирани сирења
>> Витамини и минерали во Храна Кои ферментирани сирења имаат најмногу витамини и минерали?
>> Витамини и минерали во храната Кои ферментирани сирења имаат најмалку витамини и минерали?

живина јајца
>> Витамини и минерали во Храна Кои живина јајца имаат најмногу витамини и минерали?
>> Витамини и минерали во храната Кои poultra јајца имаат најмалку витамини и минерали?

Зеленчук и производи од зеленчук
>> Витамини и минерали во Храна Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамини и минерали?
>> Витамини и минерали во Храна Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку витамини и минерали?

Овошје и овошни производи
>> Витамини и минерали во храната Кои овошје и овошни производи имаат најмногу витамини и минерали?
>> Витамини и минерали во храната Кои овошје и овошни производи имаат најмалку витамини и минерали?

масни супстанции
>> Витамини и минерали во Храна Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу витамини и минерали?
>> Витамини и минерали во храната Кои масти и масни материи имаат најмалку витамини и минерали?

Шеќери и шеќер деривати
>> Витамини и минерали во Храна Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамини и минерали?
>> Витамини и минерали во храната Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку витамини и минерали?


види исто така:

ХРАНА ЗА губење на тежината Кои неподготвени - сурова храна има најмалку масти?
Јаглени хидрати храна богата кој го подготвил - обработена храна има најмногу јаглехидрати?
Витамини во Храна Кои неподготвени - сурова храна има најмногу витамини?
ХРАНА ЗА телесната тежина - Калории кој го подготвил - обработена храна има најмногу калории?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои неподготвени - сурова храна има најмногу витамин Е?
ХРАНА ЗА телесната тежина Кои неподготвени - сурова храна има најмногу дебели?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои храна има најмалку витамин Е?
Витамин Б1 ВО ХРАНА Кои неподготвени - сурова храна има најмалку витамин Б1?
Витамин Б2 во храна Кои неподготвени - сурова храна има најмногу витамин Б2?
Витамин Б1 ВО ХРАНА Кои храни имаат најмногу витамин Б1?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


малини (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
телешко месо рифови ( исхрана - калории, витамини, минерали )
торта со јаболки ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сардини (цела конзервирана вода) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пилешко јајца во прав ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Камембер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
маслинесто зелена (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
поле зајак ( исхрана - калории, витамини, минерали )
мајонезот (домашна) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грозје (сува) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
млечно чоколадо ( исхрана - калории, витамини, минерали )
маргарин (просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
харинга (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Манголд ( исхрана - калории, витамини, минерали )
боранија, суровини и ( исхрана - калории, витамини, минерали )
стаклен зрно ориз, суровини и ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ракчиња (свежа) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
брокули (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
мајчиното млеко ( исхрана - калории, витамини, минерали )
овес снегулка ( исхрана - калории, витамини, минерали )


А витамин во храна. Колку витамин А (ретинол или каротин) е таму во малини (свежи)?
Железо во храната. Колку железо е таму во телешко месо рифови?
Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во торта со јаболки?
Фосфор во храната. Колку фосфор е таму во сардини (цела конзервирана вода)?
Витамин Б6 во храна. Колку витамин Б6 или пиридоксин е таму во пилешко јајца во прав?
Железо во храната. Колку железо е таму во Камембер?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more