logo
vertikala

Витамини и минерали во храната
Кои месни производи имаат најмалку витамини и минерали?


Витамини и минерали во храната Кои месни производи имаат најмалку витамини и минерали?


1. пржени колбаси

2. пифтија

3. Boloney

4. Liverwurst

5. пржени Debrecin колбас

6. варени солени шунка>> Витамини и минерали во Храна Која храна има најмногу витамини и минерали?
>> Витамини и минерали во Храна Која храна има најмалку витамини и минерали?

Житарици и житни производи
>> Витамини и минерали во Храна Кои житарки и житни производи имаат најмногу витамини и минерали?
>> Витамини и минерали во храната Кои житарки и житни производи имаат најмалку витамини и минерали?

месо
>> Витамини и минерали во Храна Кои месо има најмногу витамини и минерали?
>> Витамини и минерали во храната Кои месо има најмалку витамини и минерали?

деликатеси
>> Витамини и минерали во Храна Кои месни производи имаат најмногу витамини и минерали?
>> Витамини и минерали во храната Кои месни производи имаат најмалку витамини и минерали?

еленово
>> Витамини и минерали во Храна Кои еленово има најмногу витамини и минерали?
>> Витамини и минерали во храната Кои еленово има најмалку витамини и минерали?

живина
>> Витамини и минерали во Храна Кои живина има најмногу витамини и минерали?
>> Витамини и минерали во Храна Кои живина има најмалку витамини и минерали?

птици
>> Витамини и минерали во Храна Кои птици имаат најмногу витамини и минерали?
>> Витамини и минерали во храната Кои птици имаат најмалку витамини и минерали?

морски риби
>> Витамини и минерали во Храна Кои морските риби имаат најмногу витамини и минерали?
>> Витамини и минерали во храната Кои морските риби имаат најмалку витамини и минерали?

слатководна риба
>> Витамини и минерали во Храна Кои слатководни риби имаат најмногу витамини и минерали?
>> Витамини и минерали во храната Кои слатководни риби имаат најмалку витамини и минерали?

Школки, ракови, итн
>> Витамини и минерали во Храна Кои школки, ракови и сл имаат најмногу витамини и минерали?
>> Витамини и минерали во храната Кои школки, ракови и сл имаат најмалку витамини и минерали?

млеко
>> Витамини и минерали во Храна Кои млеко има најмногу витамини и минерали?
>> Витамини и минерали во Храна Кои млеко има најмалку витамини и минерали?

Ферментирано млеко, павлака, итн
>> Витамини и минерали во Храна Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу витамини и минерали?
>> Витамини и минерали во храната Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку витамини и минерали?

ферментирани сирења
>> Витамини и минерали во Храна Кои ферментирани сирења имаат најмногу витамини и минерали?
>> Витамини и минерали во храната Кои ферментирани сирења имаат најмалку витамини и минерали?

живина јајца
>> Витамини и минерали во Храна Кои живина јајца имаат најмногу витамини и минерали?
>> Витамини и минерали во храната Кои poultra јајца имаат најмалку витамини и минерали?

Зеленчук и производи од зеленчук
>> Витамини и минерали во Храна Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамини и минерали?
>> Витамини и минерали во Храна Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку витамини и минерали?

Овошје и овошни производи
>> Витамини и минерали во храната Кои овошје и овошни производи имаат најмногу витамини и минерали?
>> Витамини и минерали во храната Кои овошје и овошни производи имаат најмалку витамини и минерали?

масни супстанции
>> Витамини и минерали во Храна Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу витамини и минерали?
>> Витамини и минерали во храната Кои масти и масни материи имаат најмалку витамини и минерали?

Шеќери и шеќер деривати
>> Витамини и минерали во Храна Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамини и минерали?
>> Витамини и минерали во храната Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку витамини и минерали?


види исто така:

ВИТАМИН Б6 во храната Кои месни производи имаат најмалку витамин Б6?
ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои месни производи имаат најмалку калории?
ХРАНА ЗА телесната тежина - Калории Кои месни производи имаат најмногу калории?
Храна богата со јаглени хидрати Кои месни производи имаат најмногу јаглехидрати?
ВИТАМИН Б6 во храната Кои месни производи имаат најмногу витамин Б6?
Витамини и минерали во Храна Кои месни производи имаат најмногу витамини и минерали?
Витамин Б2 во храна Кои месни производи имаат најмалку Витамин Б2?
Диета без IRON Кои месни производи имаат најмалку железо?
Диета без Јагленохидрати Кои месни производи имаат најмалку јагленохидрати?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои месни производи имаат најмалку витамин Е?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


караница мармалад ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кикирики (печени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
праски (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
павлака со 35% масленост ( исхрана - калории, витамини, минерали )
птици ( исхрана - калории, витамини, минерали )
желка ( исхрана - калории, витамини, минерали )
млеко во прав кравјо, целата засладен ( исхрана - калории, витамини, минерали )
лосос (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пилешки џигер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ротквица (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
поле зајак ( исхрана - калории, витамини, минерали )
смокви (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
меласа ( исхрана - калории, витамини, минерали )
култивирани печурки, свежи ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кајсија компот, конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сланина (полу масти) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јачмен леб ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пченка микроб ( исхрана - калории, витамини, минерали )
спанаќ (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
говедско aitchbone ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Здрава храна - Калории. Колку калории има во караница мармалад?
ХРАНА - Јаглехидратите. Колку јагленихидрати има во кикирики (печени)?
ХРАНА - Јаглехидратите. Колку јагленихидрати има во праски (свежи)?
Натриум во храната. Колку натриум е таму во павлака со 35% масленост?
Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во птици?
ХРАНА - Протеини - ИСХРАНА. Колку протеини има во желка?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more