logo
vertikala

Витамини и минерали во Храна
Кои житарки и житни производи имаат најмногу витамини и минерали?


Витамини и минерали во Храна Кои житарки и житни производи имаат најмногу витамини и минерали?


1. пченица микроб

2. пченка микроб

3. јачмен никулци

4. овес снегулка

5. пченка жито

6. овес

7. пченично брашно

8. ориз зрна (не излупени)

9. полузрнесто

10. јачмен леб

11. печење (леб)

12. бела пченица леб

13. црн леб

14. корнфлекс

15. `ржан леб

16. стаклен зрно ориз, суровини и

17. бонбони - торта (просек)

18. суровини тесто

19. Zwieback

20. ориз снегулки

21. пченица гриз

22. јачмен брашно

23. стаклен зрно ориз, варени

24. оризово брашно

25. торта со јаболки

26. куки>> Витамини и минерали во Храна Која храна има најмногу витамини и минерали?
>> Витамини и минерали во Храна Која храна има најмалку витамини и минерали?

Житарици и житни производи
>> Витамини и минерали во Храна Кои житарки и житни производи имаат најмногу витамини и минерали?
>> Витамини и минерали во храната Кои житарки и житни производи имаат најмалку витамини и минерали?

месо
>> Витамини и минерали во Храна Кои месо има најмногу витамини и минерали?
>> Витамини и минерали во храната Кои месо има најмалку витамини и минерали?

деликатеси
>> Витамини и минерали во Храна Кои месни производи имаат најмногу витамини и минерали?
>> Витамини и минерали во храната Кои месни производи имаат најмалку витамини и минерали?

еленово
>> Витамини и минерали во Храна Кои еленово има најмногу витамини и минерали?
>> Витамини и минерали во храната Кои еленово има најмалку витамини и минерали?

живина
>> Витамини и минерали во Храна Кои живина има најмногу витамини и минерали?
>> Витамини и минерали во Храна Кои живина има најмалку витамини и минерали?

птици
>> Витамини и минерали во Храна Кои птици имаат најмногу витамини и минерали?
>> Витамини и минерали во храната Кои птици имаат најмалку витамини и минерали?

морски риби
>> Витамини и минерали во Храна Кои морските риби имаат најмногу витамини и минерали?
>> Витамини и минерали во храната Кои морските риби имаат најмалку витамини и минерали?

слатководна риба
>> Витамини и минерали во Храна Кои слатководни риби имаат најмногу витамини и минерали?
>> Витамини и минерали во храната Кои слатководни риби имаат најмалку витамини и минерали?

Школки, ракови, итн
>> Витамини и минерали во Храна Кои школки, ракови и сл имаат најмногу витамини и минерали?
>> Витамини и минерали во храната Кои школки, ракови и сл имаат најмалку витамини и минерали?

млеко
>> Витамини и минерали во Храна Кои млеко има најмногу витамини и минерали?
>> Витамини и минерали во Храна Кои млеко има најмалку витамини и минерали?

Ферментирано млеко, павлака, итн
>> Витамини и минерали во Храна Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу витамини и минерали?
>> Витамини и минерали во храната Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку витамини и минерали?

ферментирани сирења
>> Витамини и минерали во Храна Кои ферментирани сирења имаат најмногу витамини и минерали?
>> Витамини и минерали во храната Кои ферментирани сирења имаат најмалку витамини и минерали?

живина јајца
>> Витамини и минерали во Храна Кои живина јајца имаат најмногу витамини и минерали?
>> Витамини и минерали во храната Кои poultra јајца имаат најмалку витамини и минерали?

Зеленчук и производи од зеленчук
>> Витамини и минерали во Храна Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамини и минерали?
>> Витамини и минерали во Храна Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку витамини и минерали?

Овошје и овошни производи
>> Витамини и минерали во храната Кои овошје и овошни производи имаат најмногу витамини и минерали?
>> Витамини и минерали во храната Кои овошје и овошни производи имаат најмалку витамини и минерали?

масни супстанции
>> Витамини и минерали во Храна Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу витамини и минерали?
>> Витамини и минерали во храната Кои масти и масни материи имаат најмалку витамини и минерали?

Шеќери и шеќер деривати
>> Витамини и минерали во Храна Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамини и минерали?
>> Витамини и минерали во храната Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку витамини и минерали?


види исто така:

ВИТАМИН Ц во храната Кои житарки и житни производи имаат најмалку витамин Ц?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои житарки и житни производи имаат најмалку витамин Е?
Витамин Б2 во храна Кои неподготвени - сурова житарици и житни производи имаат најмногу витамин Б2?
Калциум храна богата кој го подготвил - преработени житарици и житни производи имаат најмногу калциум?
Минерали во Храна Кои неподготвени - сурова житарици и житни производи имаат најмногу минерали?
Витаминот А во Храна Кои неподготвени - сурова житарици и житни производи имаат најмалку витамин А?
ВИТАМИН А во храната кој го подготвил - преработени житарици и житни производи имаат најмалку витамин А?
Диета без ПРОТЕИН Кои неподготвени - сурова житарици и житни производи имаат најмалку протеини?
Диета без Јагленохидрати кој го подготвил - преработени житарици и житни производи имаат најмалку јагленохидрати?
Храна богата со јаглени хидрати Кои житарки и житни производи имаат најмногу јаглехидрати?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


Срна ( исхрана - калории, витамини, минерали )
полузрнесто ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагоди (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
боровинки (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
скуша ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Boloney ( исхрана - калории, витамини, минерали )
птици ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јаболка, захаросани конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Кокошка белка од јајце 100 г ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пченка (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Brie ( исхрана - калории, витамини, минерали )
шума зајак ( исхрана - калории, витамини, минерали )
артишок (за јадење дел) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
смокви (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
мајчиното млеко ( исхрана - калории, витамини, минерали )
говедско месо (полу масти) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ракчиња (свежа) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Турција јајца 100 г ( исхрана - калории, витамини, минерали )
лосос (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
овес снегулка ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Е витамини во храната. Колку витамин Е или токоферол е таму во Срна?
Масти во храната. Колку масти е таму во полузрнесто?
Натриум во храната. Колку натриум е таму во јагоди (свежи)?
ХРАНА - Јаглехидратите. Колку јагленихидрати има во боровинки (свежи)?
Е витамини во храната. Колку витамин Е или токоферол е таму во скуша?
ХРАНА - Протеини - ИСХРАНА. Колку протеини има во boloney?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more