logo
kriterij

ХРАНА - Протеини - ИСХРАНА. Колку протеини има во овес снегулка?


овес снегулка содржи 13.90 g Протеини (овес снегулка - Храна 100g)

овес снегулка содржи:

- 347.00 калории (овес снегулка - Храна 100g)

- 64.40 г јаглехидрати (овес снегулка - Храна 100g)

- 5.80 g маст (овес снегулка - Храна 100g)

- 13.90 g Протеини (овес снегулка - Храна 100g)минерали

овес снегулка содржи:

- 54.00 мг калциум (овес снегулка - Храна 100g)

- 4.30 мг железо (овес снегулка - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (овес снегулка - Храна 100g)

- 404.00 mg фосфор (овес снегулка - Храна 100g)

- 340.00 mg калиум (овес снегулка - Храна 100g)

- 2.00 мг натриум (овес снегулка - Храна 100g)

витамини

овес снегулка содржи:

- 0.00 мг Витамин А (ретинол или каротин) (овес снегулка - Храна 100g)

- 0.40 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (овес снегулка - Храна 100g)

- 0.14 мг витамин Б2 или рибофлавин (овес снегулка - Храна 100g)

- 0.58 мг витамин Б6 или пиридоксин (овес снегулка - Храна 100g)

- 0.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (овес снегулка - храна 100g)

- 2.00 мг витамин Е или токоферол (овес снегулка - Храна 100g)>> Храна богата со протеини Кои школки, ракови и сл имаат најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои школки, ракови и сл имаат најмалку протеини?
>> Храна богата со протеини Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку протеини?
>> Храна богата со протеини Кои храни имаат најмногу протеини?
>> Храна богата со протеини Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку протеини?
>> Храна богата со протеини Кои ферментирани сирења имаат најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои ферментирани сирења имаат најмалку протеини?
>> Храна богата со протеини Кои слатководни риби имаат најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои слатководни риби имаат најмалку протеини?
>> Храна богата со протеини Кои птици имаат најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои птици имаат најмалку протеини?
>> Храна богата со протеини Кои овошје и овошни производи имаат најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои овошје и овошни производи имаат најмалку протеини?
>> Храна богата со протеини Кои морските риби имаат најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои морските риби имаат најмалку протеини?
>> Храна богата со протеини Кои млеко има најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои млеко има најмалку протеини?
>> Храна богата со протеини Кои месо има најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои месо има најмалку протеини?
>> Храна богата со протеини Кои месни производи имаат најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои месни производи имаат најмалку протеини?
>> Храна богата со протеини Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои масти и масни материи имаат најмалку протеини?
>> Високо протеинска храна Кои житарки и житни производи имаат најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои житарки и житни производи имаат најмалку протеини?
>> Храна богата со протеини Кои живина има најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои живина има најмалку протеини?
>> Храна богата со протеини Кои живина јајца имаат најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои живина јајца имаат најмалку протеини?
>> Храна богата со протеини Кои еленово има најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кои еленово има минимум протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Која храна има најмалку протеини?
>> Храна богата со протеини Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу протеини?
>> Диета без ПРОТЕИН Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку протеини?


види исто така:

ВИТАМИН Б6 во храната кој го подготвил - преработени житарици и житни производи имаат најмногу витамин Б6?
ВИТАМИН Ц во храната Кои житарки и житни производи имаат најмногу витамин Ц?
Витамин Б2 во храна Кои житарки и житни производи имаат најмногу витамин Б2?
ХРАНА ЗА губење на тежината кој го подготвил - преработени житарици и житни производи имаат најмалку масти?
ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои житарки и житни производи имаат најмалку калории?
Минерали во Храна кој го подготвил - преработени житарици и житни производи имаат најмногу минерали?
Витамини и минерали во храната кој го подготвил - преработени житарици и житни производи имаат најмалку витамини и минерали?
Витамин Б2 во храна Кои неподготвени - сурова житарици и житни производи имаат најмногу витамин Б2?
ХРАНА ЗА телесната тежина кој го подготвил - преработени житарици и житни производи имаат најмногу масти?
ВИТАМИН А во храната Кои житарки и житни производи имаат најмногу витамин А?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


Турција ( исхрана - калории, витамини, минерали )
скуша ( исхрана - калории, витамини, минерали )
боровинки, конзервирана задушени ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Surmullet ( исхрана - калории, витамини, минерали )
гуска црниот дроб ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ракчиња (свежа) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
харинга (чадена) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
шума зајак ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кокошката е жолчка од јајце 100 г ( исхрана - калории, витамини, минерали )
говедско месо во конзерва ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грејпфрут, задушени исечени, конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )
зелка (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
конзервирана туна ( исхрана - калории, витамини, минерали )
репа, корен (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
компот од различни плодови, конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пченица микроб ( исхрана - калории, витамини, минерали )
карфиол (варени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
спанаќ (варен) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грав (сува) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Potatoe (пржена) ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Магнезиум во храната. Колку магнезиум е таму во Турција?
Калиум во храната. Колку калиум е таму во скуша?
Витамин Б6 во храна. Колку витамин Б6 или пиридоксин е таму во боровинки, конзервирана задушени?
Железо во храната. Колку железо е таму во surmullet?
Фосфор во храната. Колку фосфор е таму во гуска црниот дроб?
Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во ракчиња (свежа)?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more