logo
vertikala

ВИТАМИН Ц во храната
кој го подготвил - преработени овошје имаат најмногу витамин Ц?

витамин А | витамин Б1 | витамин Б2 | витамин Б6 | витамин Ц | витамин Е


ВИТАМИН Ц во храната кој го подготвил - преработени овошје имаат најмногу витамин Ц?


1. сок од грејпфрут во лименки содржи 33.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина храна 100g

2. грејпфрут, задушени исечени, конзервирана содржи 30.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина храна 100g

3. караница мармалад содржи 6.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина храна 100g

4. кајсија компот, конзервирана содржи 4.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина храна 100g

5. боровинки, конзервирана задушени содржи 4.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина храна 100g

6. јаболка, захаросани конзервирана содржи 3.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина храна 100g

7. круша, конзервирана во сируп содржи 2.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина храна 100g

8. Pandied слива конзервирана содржи 1.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина храна 100g

9. кикирики (печени) содржи 0.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина храна 100g

10. јагода компот конзервирана содржи 0.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина храна 100g

11. јагода (џем) содржи 0.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина храна 100g

12. малина џем во конзерва содржи 0.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина храна 100g>> ВИТАМИН Ц во храната Која храна има најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Која храна има најмалку витамин Ц?

Житарици и житни производи
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои житарки и житни производи имаат најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои житарки и житни производи имаат најмалку витамин Ц?

месо
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои месо има најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои месо има најмалку витамин Ц?

деликатеси
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои месни производи имаат најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои месни производи имаат најмалку витамин Ц?

еленово
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои еленово има најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои еленово има најмалку витамин Ц?

живина
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои живина има најмногу витамин Ц?
>> Витамин Ц во Храна Кои живина има најмалку витамин Ц?

птици
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои птици имаат најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои птици имаат најмалку витамин Ц?

морски риби
>> Витамин Ц во Храна Кои морските риби имаат најмногу витамин Ц?
>> Витамин Ц во Храна Кои морските риби имаат најмалку витамин Ц?

слатководна риба
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои слатководни риби имаат најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои слатководни риби имаат најмалку витамин Ц?

Школки, ракови, итн
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои школки, ракови и сл имаат најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои школки, ракови и сл имаат најмалку витамин Ц?

млеко
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои млеко има најмногу витамин Ц?
>> Витамин Ц во Храна Кои имаат најмалку млеко витамин Ц?

Ферментирано млеко, павлака, итн
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку витамин Ц?

ферментирани сирења
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои ферментирани сирења имаат најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои ферментирани сирења имаат најмалку витамин Ц?

живина јајца
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои живина јајца имаат најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои живина јајца имаат најмалку витамин Ц?

Зеленчук и производи од зеленчук
>> ВИТАМИН Ц во храната Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку витамин Ц?

Овошје и овошни производи
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои овошје и овошни производи имаат најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои овошје и овошни производи имаат најмалку витамин Ц?

масни супстанции
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои масти и масни материи имаат најмалку витамин Ц?

Шеќери и шеќер деривати
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку витамин Ц?


види исто така:

ВИТАМИН А во храната Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмалку витамин А?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмалку витамин Е?
ХРАНА ЗА губење на тежината Кои овошје и овошни производи имаат најмалку масти?
ВИТАМИН А во храната кој го подготвил - преработени овошје имаат најмногу витамин А?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои овошје и овошни производи имаат најмногу витамин Е?
ВИТАМИН А во храната Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмногу витамин А?
Храна богата со јаглени хидрати Кои овошје и овошни производи имаат најмногу јаглехидрати?
Храна богата со протеини кој го подготвил - преработени овошје имаат најмногу протеини?
Храна богата со фосфор кој го подготвил - преработени овошје имаат најмногу фосфор?
Витамини и минерали во храната Кои овошје и овошни производи имаат најмалку витамини и минерали?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


телешко polumasno ( исхрана - калории, витамини, минерали )
`ржан леб ( исхрана - калории, витамини, минерали )
караница (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
боровинки (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сливи (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грозје (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
штука ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грав (сува) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
нависоко ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Chives (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
меласа ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јастог (варен) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
смокви (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
крап ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Манголд ( исхрана - калории, витамини, минерали )
морски алги (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
козјо сирење (во просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
конзервирана рак ( исхрана - калории, витамини, минерали )
соја, ферментирани семиња ( исхрана - калории, витамини, минерали )
патка јајце 100 г ( исхрана - калории, витамини, минерали )


В витамини во храната. Колку витамин Ц или аскорбинска е таму во телешко polumasno?
ХРАНА - Јаглехидратите. Колку јагленихидрати има во `ржан леб?
витамин Б2 во храна. Колку витамин Б2 или рибофлавин е таму во караница (свежи)?
Натриум во храната. Колку натриум е таму во боровинки (свежи)?
В витамини во храната. Колку витамин Ц или аскорбинска е таму во сливи (свежи)?
ХРАНА - Протеини - ИСХРАНА. Колку протеини има во грозје (свежи)?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more