logo
vertikala

ВИТАМИН Ц во храната
кој го подготвил - преработени овошје имаат најмногу витамин Ц?

витамин А | витамин Б1 | витамин Б2 | витамин Б6 | витамин Ц | витамин Е


ВИТАМИН Ц во храната кој го подготвил - преработени овошје имаат најмногу витамин Ц?


1. сок од грејпфрут во лименки содржи 33.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина храна 100g

2. грејпфрут, задушени исечени, конзервирана содржи 30.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина храна 100g

3. караница мармалад содржи 6.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина храна 100g

4. кајсија компот, конзервирана содржи 4.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина храна 100g

5. боровинки, конзервирана задушени содржи 4.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина храна 100g

6. јаболка, захаросани конзервирана содржи 3.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина храна 100g

7. круша, конзервирана во сируп содржи 2.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина храна 100g

8. Pandied слива конзервирана содржи 1.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина храна 100g

9. кикирики (печени) содржи 0.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина храна 100g

10. јагода компот конзервирана содржи 0.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина храна 100g

11. јагода (џем) содржи 0.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина храна 100g

12. малина џем во конзерва содржи 0.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина храна 100g>> ВИТАМИН Ц во храната Која храна има најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Која храна има најмалку витамин Ц?

Житарици и житни производи
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои житарки и житни производи имаат најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои житарки и житни производи имаат најмалку витамин Ц?

месо
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои месо има најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои месо има најмалку витамин Ц?

деликатеси
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои месни производи имаат најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои месни производи имаат најмалку витамин Ц?

еленово
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои еленово има најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои еленово има најмалку витамин Ц?

живина
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои живина има најмногу витамин Ц?
>> Витамин Ц во Храна Кои живина има најмалку витамин Ц?

птици
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои птици имаат најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои птици имаат најмалку витамин Ц?

морски риби
>> Витамин Ц во Храна Кои морските риби имаат најмногу витамин Ц?
>> Витамин Ц во Храна Кои морските риби имаат најмалку витамин Ц?

слатководна риба
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои слатководни риби имаат најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои слатководни риби имаат најмалку витамин Ц?

Школки, ракови, итн
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои школки, ракови и сл имаат најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои школки, ракови и сл имаат најмалку витамин Ц?

млеко
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои млеко има најмногу витамин Ц?
>> Витамин Ц во Храна Кои имаат најмалку млеко витамин Ц?

Ферментирано млеко, павлака, итн
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку витамин Ц?

ферментирани сирења
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои ферментирани сирења имаат најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои ферментирани сирења имаат најмалку витамин Ц?

живина јајца
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои живина јајца имаат најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои живина јајца имаат најмалку витамин Ц?

Зеленчук и производи од зеленчук
>> ВИТАМИН Ц во храната Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку витамин Ц?

Овошје и овошни производи
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои овошје и овошни производи имаат најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои овошје и овошни производи имаат најмалку витамин Ц?

масни супстанции
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои масти и масни материи имаат најмалку витамин Ц?

Шеќери и шеќер деривати
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку витамин Ц?


види исто така:

Диета без IRON Кои овошје и овошни производи имаат најмалку железо?
Витамин Б1 ВО ХРАНА Кои овошје и овошни производи имаат најмалку на витамин Б1?
ВИТАМИН А во храната кој го подготвил - преработени овошје имаат најмногу витамин А?
Витамин Б2 во храна кој го подготвил - преработени овошје имаат најмалку витамин Б2?
ВИТАМИН Ц во храната Кои овошје и овошни производи имаат најмногу витамин Ц?
Витамин Б2 во храна Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмногу витамин Б2?
Храна богата со магнезиум кој го подготвил - преработени овошје имаат најмногу магнезиум?
Диета без SODIUM Кои овошје и овошни производи имаат најмалку натриум?
Храна богата со калиум кој го подготвил - преработени овошје имаат најмногу калиум?
Храна богата со натриум Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмногу натриум?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


гуска црниот дроб ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Potatoe (пржена) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
портокал (свеж сок) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јачмен брашно ( исхрана - калории, витамини, минерали )
маслиново масло ( исхрана - калории, витамини, минерали )
бонбони - торта (просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
дива свиња ( исхрана - калории, витамини, минерали )
млечно чоколадо ( исхрана - калории, витамини, минерали )
лосос (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
овци рамо ( исхрана - калории, витамини, минерали )
овци филе ( исхрана - калории, витамини, минерали )
жаба бутче ( исхрана - калории, витамини, минерали )
телешко месо рифови ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кременадли ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сончогледово семе ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кравјо млеко, бегло ( исхрана - калории, витамини, минерали )
круши (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
праски (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
овци масти ( исхрана - калории, витамини, минерали )
бела пченица леб ( исхрана - калории, витамини, минерали )


ХРАНА - Јаглехидратите. Колку јагленихидрати има во гуска црниот дроб?
витамин Б2 во храна. Колку витамин Б2 или рибофлавин е таму во potatoe (пржена)?
Калциум во храната. Колку калциум е таму во портокал (свеж сок)?
В витамини во храната. Колку витамин Ц или аскорбинска е таму во јачмен брашно?
Железо во храната. Колку железо е таму во маслиново масло?
витамин Б2 во храна. Колку витамин Б2 или рибофлавин е таму во бонбони - торта (просек)?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more