logo
vertikala

Храна богата со калциум
Кои живина има најмногу калциум?

калциум | железо | магнезиум | фосфор | калиум | натриум


Храна богата со калциум Кои живина има најмногу калциум?


1. Турција содржи 25.00 мг калциум Храна 100g

2. пилешки џигер содржи 16.00 мг калциум Храна 100g

3. домашни патка содржи 15.00 мг калциум Храна 100g

4. гуска содржи 13.00 мг калциум Храна 100g

5. птици содржи 13.00 мг калциум Храна 100g

6. пилешко содржи 12.00 мг калциум Храна 100g

7. патка месо без маснотии содржи 10.00 мг калциум Храна 100g

8. гуска црниот дроб содржи 10.00 мг калциум Храна 100g>> Калциум-богата храна Која храна има најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои храни имаат најмалку калциум?

Житарици и житни производи
>> Калциум-богата храна Кои житарки и житни производи имаат најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои житарки и житни производи имаат најмалку калциум?

месо
>> Храна богата со калциум Кои месо има најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои месо има најмалку калциум?

деликатеси
>> Храна богата со калциум Кои месни производи имаат најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои месни производи имаат најмалку калциум?

еленово
>> Храна богата со калциум Кои еленово има најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои еленово има најмалку калциум?

живина
>> Храна богата со калциум Кои живина има најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои живина има најмалку калциум?

птици
>> Храна богата со калциум Кои птици имаат најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои птици имаат најмалку калциум?

морски риби
>> Храна богата со калциум Кои морските риби имаат најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои морските риби имаат најмалку калциум?

слатководна риба
>> Храна богата со калциум Кои слатководни риби имаат најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои слатководни риби имаат најмалку калциум?

Школки, ракови, итн
>> Храна богата со калциум Кои школки, ракови и сл имаат најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои школки, ракови и сл имаат најмалку калциум?

млеко
>> Храна богата со калциум Кои млеко има најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои млеко има најмалку калциум?

Ферментирано млеко, павлака, итн
>> Храна богата со калциум Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку калциум?

ферментирани сирења
>> Храна богата со калциум Кои ферментирани сирења имаат најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои ферментирани сирења имаат најмалку калциум?

живина јајца
>> Храна богата со калциум Кои живина јајца имаат најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои живина јајца имаат најмалку калциум?

Зеленчук и производи од зеленчук
>> Храна богата со калциум Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку калциум?

Овошје и овошни производи
>> Храна богата со калциум Кои овошје и овошни производи имаат најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои овошје и овошни производи имаат најмалку калциум?

масни супстанции
>> Храна богата со калциум Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои масти и масни материи имаат најмалку калциум?

Шеќери и шеќер деривати
>> Храна богата со калциум Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку калциум?


види исто така:

Диета без ПРОТЕИН кој го подготвил - обработуваат живина има најмалку протеини?
Витамини и минерали во Храна Кои неподготвени - сурова живина има најмалку витамини и минерали?
Храна богата со калиум Кои неподготвени - сурова живина има најмногу калиум?
Храна богата со протеини Кои живина има најмногу протеини?
Витамини во Храна Кои живина има најмногу витамини?
Храна богата со натриум Кои неподготвени - сурова живина има најмногу натриум?
ВИТАМИН Б6 во храната Кои неподготвени - сурова живина има најмногу витаминот Б6?
ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории кој го подготвил - обработените живина има најмалку калории?
Храна богата со калциум Кои неподготвени - сурова живина има најмногу калциум?
Витамин Ц во Храна Кои живина има најмалку витамин Ц?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


конзервирана туна ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Potatoe (чипс) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
боранија (варен, конзервирана) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
брокули (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грашок (варен, конзервирана) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
треска (свежа) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
суровини пушеле шунка ( исхрана - калории, витамини, минерали )
боровинки, конзервирана задушени ( исхрана - калории, витамини, минерали )
соја целата сушени семки ( исхрана - калории, витамини, минерали )
поле зајак ( исхрана - калории, витамини, минерали )
бонбони - торта (просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
бела пченица леб ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пченка (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ананас (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
малина џем во конзерва ( исхрана - калории, витамини, минерали )
говедско месо (полу масти) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
коза рифови ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пилешко ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грозје (свеж сок) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Кокошка белка од јајце 100 г ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Натриум во храната. Колку натриум е таму во конзервирана туна?
Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во potatoe (чипс)?
ХРАНА - Јаглехидратите. Колку јагленихидрати има во боранија (варен, конзервирана)?
Калциум во храната. Колку калциум е таму во брокули (суровини)?
Калциум во храната. Колку калциум е таму во грашок (варен, конзервирана)?
А витамин во храна. Колку витамин А (ретинол или каротин) е таму во треска (свежа)?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more