logo
kriterij

Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во зелена?


зелена содржи 0.03 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (зелена - Храна 100g)

зелена содржи:

- 35.00 калории (зелена - Храна 100g)

- 3.90 г јаглехидрати (зелена - Храна 100g)

- 0.20 g маст (зелена - Храна 100g)

- 1.10 g Протеини (зелена - Храна 100g)минерали

зелена содржи:

- 36.00 мг калциум (зелена - Храна 100g)

- 0.50 мг железо (зелена - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (зелена - Храна 100g)

- 18.00 mg фосфор (зелена - Храна 100g)

- 140.00 mg калиум (зелена - Храна 100g)

- 650.00 мг натриум (зелена - Храна 100g)

витамини

зелена содржи:

- 0.01 мг Витамин А (ретинол или каротин) (зелена - Храна 100g)

- 0.03 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (зелена - Храна 100g)

- 0.06 мг витамин Б2 или рибофлавин (зелена - Храна 100g)

- 0.00 мг витамин Б6 или пиридоксин (зелена - Храна 100g)

- 16.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (зелена - храна 100g)

- 0.00 мг витамин Е или токоферол (зелена - Храна 100g)>> Витамин Б1 ВО ХРАНА Кои школки, ракови и сл имаат најмногу витамин Б1?
>> Витамин Б1 ВО ХРАНА Кои школки, ракови и сл имаат најмалку витамин Б1?
>> Витамин Б1 во храната Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамин Б1?
>> Витамин Б1 во храната Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку витамин Б1?
>> Витамин Б1 ВО ХРАНА Кои храни имаат најмногу витамин Б1?
>> Витамин Б1 ВО ХРАНА Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу витамин Б1?
>> Витамин Б1 ВО ХРАНА Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку витамин Б1?
>> Витамин Б1 во храната Кои ферментирани сирења имаат најмногу витамин Б1?
>> Витамин Б1 во храната Кои ферментирани сирења имаат најмалку витамин Б1?
>> Витамин Б1 во храната Кои слатководни риби имаат најмногу витамин Б1?
>> Витамин Б1 во храната Кои слатководни риби имаат најмалку витамин Б1?
>> Витамин Б1 ВО ХРАНА Кои птици имаат најмногу витамин Б1?
>> Витамин Б1 ВО ХРАНА Кои птици имаат најмалку витамин Б1?
>> Витамин Б1 ВО ХРАНА Кои овошје и овошни производи имаат најмногу витамин Б1?
>> Витамин Б1 ВО ХРАНА Кои овошје и овошни производи имаат најмалку на витамин Б1?
>> Витамин Б1 ВО ХРАНА Кои морските риби имаат најмногу витамин Б1?
>> Витамин Б1 ВО ХРАНА Кои морските риби имаат најмалку витамин Б1?
>> Витамин Б1 ВО ХРАНА Кои млеко има најмногу витамин Б1?
>> Витамин Б1 ВО ХРАНА Кои млеко има најмалку витамин Б1?
>> Витамин Б1 ВО ХРАНА Кои месото има најмногу витамин Б1?
>> Витамин Б1 ВО ХРАНА Кои месото има најмалку витамин Б1?
>> Витамин Б1 во храната Кои месни производи имаат најмногу витамин Б1?
>> Витамин Б1 во храната Кои месни производи имаат најмалку витамин Б1?
>> Витамин Б1 ВО ХРАНА Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу витамин Б1?
>> Витамин Б1 ВО ХРАНА Кои масти и масни материи имаат најмалку витамин Б1?
>> Витамин Б1 ВО ХРАНА Кои житарки и житни производи имаат најмногу витамин Б1?
>> Витамин Б1 ВО ХРАНА Кои житарки и житни производи имаат најмалку витамин Б1?
>> Витамин Б1 ВО ХРАНА Кои живина има најмногу витамин Б1?
>> Витамин Б1 ВО ХРАНА Кои живина има најмалку витамин Б1?
>> Витамин Б1 во храната Кои живина јајца имаат најмногу витамин Б1?
>> Витамин Б1 во храната Кои живина јајца имаат најмалку витамин Б1?
>> Витамин Б1 ВО ХРАНА Кои еленово има најмногу витамин Б1?
>> Витамин Б1 ВО ХРАНА Кои еленово има најмалку витамин Б1?
>> Витамин Б1 ВО ХРАНА Која храна има најмалку витамин Б1?
>> Витамин Б1 ВО ХРАНА Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамин Б1?
>> Витамин Б1 ВО ХРАНА Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку витамин Б1?


види исто така:

Храна богата со фосфор Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу фосфор?
Витамин Б1 ВО ХРАНА Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамин Б1?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу витамин Е?
Диета без калиум Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку калиум?
ХРАНА ЗА телесната тежина - Калории кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу калории?
Диета без фосфор Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмалку фосфор?
Храна богата со железо кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу железо?
Диета без IRON кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку железо?
ХРАНА ЗА губење на тежината кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку масти?
Диета без Јагленохидрати Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмалку јагленохидрати?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


жолта Chanterelle печурки ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пилешки џигер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
мајчиното млеко ( исхрана - калории, витамини, минерали )
нерафинирано шеќер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
брокули (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
црвени кромид ( исхрана - калории, витамини, минерали )
лук (сијалицата) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
лешник (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
карфиол (варени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ослиќ ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сланина (полу масти) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
млеко во прав кравјо, целата засладен ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јачмен никулци ( исхрана - калории, витамини, минерали )
црвена пиперка ( исхрана - калории, витамини, минерали )
полжав ( исхрана - калории, витамини, минерали )
козјото млеко ( исхрана - калории, витамини, минерали )
лосос (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
маслинесто зелена (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
гуска ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грејпфрут, задушени исечени, конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Фосфор во храната. Колку фосфор е таму во жолта Chanterelle печурки?
Здрава храна - Калории. Колку калории има во пилешки џигер?
Фосфор во храната. Колку фосфор е таму во мајчиното млеко?
Витамин Б6 во храна. Колку витамин Б6 или пиридоксин е таму во нерафинирано шеќер?
В витамини во храната. Колку витамин Ц или аскорбинска е таму во брокули (суровини)?
Витамин Б6 во храна. Колку витамин Б6 или пиридоксин е таму во црвени кромид?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more