logo
vertikala

Минерали во Храна
Кои неподготвени - сурова живина има најмногу минерали?

калциум | железо | магнезиум | фосфор | калиум | натриум


Минерали во Храна Кои неподготвени - сурова живина има најмногу минерали?>> Минерали во ХРАНА Кои храни имаат најмногу минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кои храна има најмалку минерали?

Житарици и житни производи
>> Минерали во Храна Кои житарки и житни производи имаат најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои житарки и житни производи имаат најмалку минерали?

месо
>> Минерали во Храна Кои месо има најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои месо има најмалку минерали?

деликатеси
>> Минерали во ХРАНА Кои месни производи имаат најмногу минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кои месни производи имаат најмалку минерали?

еленово
>> Минерали во ХРАНА Кои еленово има најмногу минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кои еленово има најмалку минерали?

живина
>> Минерали во Храна Кои живина има најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои живина има најмалку минерали?

птици
>> Минерали во Храна Кои птици имаат најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои птици имаат најмалку минерали?

морски риби
>> Минерали во Храна Кои морските риби имаат најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои морските риби имаат најмалку минерали?

слатководна риба
>> Минерали во Храна Кои слатководни риби имаат најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои слатководни риби имаат најмалку минерали?

Школки, ракови, итн
>> Минерали во Храна Кои школки, ракови и сл имаат најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои школки, ракови и сл имаат најмалку минерали?

млеко
>> Минерали во ХРАНА Кои млеко има најмногу минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кои млеко има најмалку минерали?

Ферментирано млеко, павлака, итн
>> Минерали во Храна Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку минерали?

ферментирани сирења
>> Минерали во ХРАНА Кои ферментирани сирења имаат најмногу минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кои ферментирани сирења имаат најмалку минерали?

живина јајца
>> Минерали во ХРАНА Кои живина јајца имаат минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кои poultra јајца имаат најмалку минерали?

Зеленчук и производи од зеленчук
>> Минерали во ХРАНА Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку минерали?

Овошје и овошни производи
>> Минерали во Храна Кои овошје и овошни производи имаат најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои овошје и овошни производи имаат најмалку на минерали?

масни супстанции
>> Минерали во Храна Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои масти и масни материи имаат најмалку минерали?

Шеќери и шеќер деривати
>> Минерали во ХРАНА Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку минерали?


види исто така:

Витамин Б2 во храна кој го подготвил - обработените живина има најмногу витамин Б2?
Витамини и минерали во храната кој го подготвил - обработуваат живина има најмногу витамини и минерали?
Диета без калциум Кои неподготвени - сурова живина има најмалку калциум?
ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории кој го подготвил - обработените живина има најмалку калории?
Храна богата со калциум Кои неподготвени - сурова живина има најмногу калциум?
Минерали во Храна Кои неподготвени - сурова живина има најмалку минерали?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои живина има најмалку витамин Е?
Храна богата со калиум кој го подготвил - обработените живина има најмногу калиум?
Витамини во Храна Кои неподготвени - сурова живина има најмногу витамини?
Витамин Б1 ВО ХРАНА Кои неподготвени - сурова живина има најмногу витамин Б1?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


боровинки, конзервирана задушени ( исхрана - калории, витамини, минерали )
краставица ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сардини (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
свинско печење ( исхрана - калории, витамини, минерали )
стаклен зрно ориз, варени ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Камембер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
говедско aitchbone ( исхрана - калории, витамини, минерали )
маслиново масло ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Boloney ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пченка микроб ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грозје (свеж сок) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
гуска ( исхрана - калории, витамини, минерали )
козјото млеко ( исхрана - калории, витамини, минерали )
цариградско грозде (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
суровини пушеле шунка ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грашок (варен, конзервирана) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кобила на млеко ( исхрана - калории, витамини, минерали )
боровинки (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
овчо млеко ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Dace ( исхрана - калории, витамини, минерали )


ХРАНА - Протеини - ИСХРАНА. Колку протеини има во боровинки, конзервирана задушени?
Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во краставица?
Железо во храната. Колку железо е таму во сардини (свежи)?
Калиум во храната. Колку калиум е таму во свинско печење?
В витамини во храната. Колку витамин Ц или аскорбинска е таму во стаклен зрно ориз, варени?
Витамин Б6 во храна. Колку витамин Б6 или пиридоксин е таму во Камембер?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more