logo
kriterij

Калциум во храната. Колку калциум е таму во жаба бутче?


жаба бутче содржи 18.00 мг калциум (жаба бутче - Храна 100g)

жаба бутче содржи:

- 69.00 калории (жаба бутче - Храна 100g)

- 0.00 г јаглехидрати (жаба бутче - Храна 100g)

- 0.30 g маст (жаба бутче - Храна 100g)

- 16.40 g Протеини (жаба бутче - Храна 100g)минерали

жаба бутче содржи:

- 18.00 мг калциум (жаба бутче - Храна 100g)

- 1.10 мг железо (жаба бутче - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (жаба бутче - Храна 100g)

- 147.00 mg фосфор (жаба бутче - Храна 100g)

- 308.00 mg калиум (жаба бутче - Храна 100g)

- 55.00 мг натриум (жаба бутче - Храна 100g)

витамини

жаба бутче содржи:

- 0.00 мг Витамин А (ретинол или каротин) (жаба бутче - Храна 100g)

- 0.14 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (жаба бутче - Храна 100g)

- 0.25 мг витамин Б2 или рибофлавин (жаба бутче - Храна 100g)

- 0.00 мг витамин Б6 или пиридоксин (жаба бутче - Храна 100g)

- 5.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (жаба бутче - храна 100g)

- 0.00 мг витамин Е или токоферол (жаба бутче - Храна 100g)>> Храна богата со калциум Кои школки, ракови и сл имаат најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои школки, ракови и сл имаат најмалку калциум?
>> Храна богата со калциум Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку калциум?
>> Диета без калциум Кои храни имаат најмалку калциум?
>> Храна богата со калциум Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку калциум?
>> Храна богата со калциум Кои ферментирани сирења имаат најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои ферментирани сирења имаат најмалку калциум?
>> Храна богата со калциум Кои слатководни риби имаат најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои слатководни риби имаат најмалку калциум?
>> Храна богата со калциум Кои птици имаат најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои птици имаат најмалку калциум?
>> Храна богата со калциум Кои овошје и овошни производи имаат најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои овошје и овошни производи имаат најмалку калциум?
>> Храна богата со калциум Кои морските риби имаат најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои морските риби имаат најмалку калциум?
>> Храна богата со калциум Кои млеко има најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои млеко има најмалку калциум?
>> Храна богата со калциум Кои месо има најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои месо има најмалку калциум?
>> Храна богата со калциум Кои месни производи имаат најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои месни производи имаат најмалку калциум?
>> Храна богата со калциум Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои масти и масни материи имаат најмалку калциум?
>> Калциум-богата храна Кои житарки и житни производи имаат најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои житарки и житни производи имаат најмалку калциум?
>> Храна богата со калциум Кои живина има најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои живина има најмалку калциум?
>> Храна богата со калциум Кои живина јајца имаат најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои живина јајца имаат најмалку калциум?
>> Храна богата со калциум Кои еленово има најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои еленово има најмалку калциум?
>> Калциум-богата храна Која храна има најмногу калциум?
>> Храна богата со калциум Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку калциум?


види исто така:

Храна богата со фосфор кој го подготвил - преработени школки, ракови и сл имаат најмногу фосфор?
ХРАНА ЗА телесната тежина Кои школки, ракови и сл имаат најмногу масти?
Храна богата со калиум Кои школки, ракови и сл имаат најмногу калиум?
ВИТАМИН Ц во храната Кои школки, ракови и сл имаат најмалку витамин Ц?
Витаминот А во Храна Кои неподготвени - сурова школки, ракови и сл имаат најмногу витамин А?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои неподготвени - суровини и школки, ракови и сл имаат најмалку витамин Е?
Храна богата со калциум кој го подготвил - преработени школки, ракови и сл имаат најмногу калциум?
Храна богата со калциум Кои школки, ракови и сл имаат најмногу калциум?
Витамини во Храна кој го подготвил - преработени школки, ракови и сл имаат најмногу витамини?
Витамин Б1 ВО ХРАНА кој го подготвил - преработени школки, ракови и сл имаат најмногу витамин Б1?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


суровини пушеле шунка ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Срна ( исхрана - калории, витамини, минерали )
желка ( исхрана - калории, витамини, минерали )
овес снегулка ( исхрана - калории, витамини, минерали )
свинско печење ( исхрана - калории, витамини, минерали )
харинга (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
артишок (за јадење дел) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
говедско aitchbone ( исхрана - калории, витамини, минерали )
какао - путер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
маргарин (просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
доматено (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Dace ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагода компот конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јачмен леб ( исхрана - калории, витамини, минерали )
фазан ( исхрана - калории, витамини, минерали )
боровинки (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Камембер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
култивирани печурки (конзервирана) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
жолта Chanterelle печурки ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пифтија ( исхрана - калории, витамини, минерали )


ХРАНА - Јаглехидратите. Колку јагленихидрати има во суровини пушеле шунка?
витамин Б2 во храна. Колку витамин Б2 или рибофлавин е таму во Срна?
ХРАНА - Јаглехидратите. Колку јагленихидрати има во желка?
Калиум во храната. Колку калиум е таму во овес снегулка?
В витамини во храната. Колку витамин Ц или аскорбинска е таму во свинско печење?
Магнезиум во храната. Колку магнезиум е таму во харинга (свежи)?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more