logo
kriterij

Магнезиум во храната. Колку магнезиум е таму во какао во прав?


какао во прав содржи 0.00 mg магнезиум (какао во прав - Храна 100g)

какао во прав содржи:

- 484.00 калории (какао во прав - Храна 100g)

- 39.00 г јаглехидрати (какао во прав - Храна 100g)

- 27.30 g маст (какао во прав - Храна 100g)

- 20.40 g Протеини (какао во прав - Храна 100g)минерали

какао во прав содржи:

- 107.00 мг калциум (какао во прав - Храна 100g)

- 12.30 мг железо (какао во прав - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (какао во прав - Храна 100g)

- 705.00 mg фосфор (какао во прав - Храна 100g)

- 1600.00 mg калиум (какао во прав - Храна 100g)

- 55.00 мг натриум (какао во прав - Храна 100g)

витамини

какао во прав содржи:

- 0.01 мг Витамин А (ретинол или каротин) (какао во прав - Храна 100g)

- 0.11 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (какао во прав - Храна 100g)

- 0.25 мг витамин Б2 или рибофлавин (какао во прав - Храна 100g)

- 0.00 мг витамин Б6 или пиридоксин (какао во прав - Храна 100g)

- 0.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (какао во прав - храна 100g)

- 0.00 мг витамин Е или токоферол (какао во прав - Храна 100g)>> Храна богата со магнезиум Кои школки, ракови и сл имаат најмногу магнезиум?
>> Диета без магнезиум Кои школки, ракови и сл имаат најмалку магнезиум?
>> Храна богата со магнезиум Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу магнезиум?
>> Диета без магнезиум Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку магнезиум?
>> МАГНЕЗИУМ храна богата Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу магнезиум?
>> Диета без магнезиум Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку магнезиум?
>> Храна богата со магнезиум Кои ферментирани сирења имаат најмногу магнезиум?
>> Диета без магнезиум Кои ферментирани сирења имаат најмалку магнезиум?
>> Храна богата со магнезиум Кои слатководни риби имаат најмногу магнезиум?
>> Диета без магнезиум Кои слатководни риби имаат најмалку магнезиум?
>> МАГНЕЗИУМ храна богата Кои птици имаат најмногу магнезиум?
>> Диета без магнезиум Кои птици имаат најмалку магнезиум?
>> Храна богата со магнезиум Кои производи од месо има најмногу магнезиум?
>> Храна богата со магнезиум Кои овошје и овошни производи имаат најмногу магнезиум?
>> Диета без магнезиум Кои овошје и овошни производи имаат најмалку магнезиум?
>> Храна богата со магнезиум Кои морските риби имаат најмногу магнезиум?
>> Диета без магнезиум Кои морските риби имаат најмалку магнезиум?
>> Храна богата со магнезиум Кои млеко има најмногу магнезиум?
>> Диета без магнезиум Кои млеко има најмалку магнезиум?
>> Храна богата со магнезиум Кои месо има најмногу магнезиум?
>> Диета без магнезиум Кои месо има најмалку магнезиум?
>> Диета без магнезиум Кои месни производи имаат најмалку магнезиум?
>> Храна богата со магнезиум Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу магнезиум?
>> Диета без магнезиум Кои масти и масни материи имаат најмалку магнезиум?
>> Храна богата со магнезиум Кои житарки и житни производи имаат најмногу магнезиум?
>> Диета без магнезиум Кои житарки и житни производи имаат најмалку магнезиум?
>> МАГНЕЗИУМ храна богата Кои живина има најмногу магнезиум?
>> Диета без магнезиум Кои живина има најмалку магнезиум?
>> МАГНЕЗИУМ храна богата Кои живина јајца имаат најмногу магнезиум?
>> Диета без магнезиум Кои живина јајца имаат најмалку магнезиум?
>> МАГНЕЗИУМ храна богата Кои еленово има најмногу магнезиум?
>> Диета без магнезиум Кои еленово има најмалку магнезиум?
>> МАГНЕЗИУМ храна богата Која храна има најмногу магнезиум?
>> Диета без магнезиум Која храна има најмалку магнезиум?
>> Храна богата со магнезиум Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу магнезиум?
>> Диета без магнезиум Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку магнезиум?


види исто така:

Витамини во ХРАНА Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамини?
Диета без ПРОТЕИН Кои неподготвени - сурова шеќери и шеќер деривати имаат најмалку протеини?
Витамини во Храна Кои неподготвени - сурова шеќери и шеќер деривати имаат најмалку витамини?
Храна богата со калиум Кои неподготвени - сурова шеќери и шеќер деривати имаат најмногу калиум?
Витамин Б2 во храна кој го подготвил - преработени шеќери и шеќер деривати имаат најмалку витамин Б2?
Диета без SODIUM кој го подготвил - преработени шеќери и шеќер деривати имаат најмалку натриум?
Диета без SODIUM Кои неподготвени - сурова шеќери и шеќер деривати имаат најмалку натриум?
Храна богата со протеини Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу протеини?
Диета без SODIUM Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку натриум?
ВИТАМИН А во храната Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамин А?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


конзервирана лосос ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ориз зрна (не излупени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
цариградско грозде (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
бонбони (во просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
леќа (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јачмен брашно ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грозје (сува) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
`ржан леб ( исхрана - калории, витамини, минерали )
карамел ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јогурт ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пастрмка ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагода компот конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ракчиња (свежа) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
моркови (варен) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
стаклен зрно ориз, суровини и ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Pandied слива конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )
маслиново масло ( исхрана - калории, витамини, минерали )
оризово брашно ( исхрана - калории, витамини, минерали )
цвекло (варени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сардини (цела конзервирана вода) ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Железо во храната. Колку железо е таму во конзервирана лосос?
Железо во храната. Колку железо е таму во ориз зрна (не излупени)?
Железо во храната. Колку железо е таму во цариградско грозде (свежи)?
А витамин во храна. Колку витамин А (ретинол или каротин) е таму во бонбони (во просек)?
Здрава храна - Калории. Колку калории има во леќа (сув)?
витамин Б2 во храна. Колку витамин Б2 или рибофлавин е таму во јачмен брашно?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more