logo
kriterij

Фосфор во храната. Колку фосфор е таму во какао во прав?


какао во прав содржи 705.00 mg фосфор (какао во прав - Храна 100g)

какао во прав содржи:

- 484.00 калории (какао во прав - Храна 100g)

- 39.00 г јаглехидрати (какао во прав - Храна 100g)

- 27.30 g маст (какао во прав - Храна 100g)

- 20.40 g Протеини (какао во прав - Храна 100g)минерали

какао во прав содржи:

- 107.00 мг калциум (какао во прав - Храна 100g)

- 12.30 мг железо (какао во прав - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (какао во прав - Храна 100g)

- 705.00 mg фосфор (какао во прав - Храна 100g)

- 1600.00 mg калиум (какао во прав - Храна 100g)

- 55.00 мг натриум (какао во прав - Храна 100g)

витамини

какао во прав содржи:

- 0.01 мг Витамин А (ретинол или каротин) (какао во прав - Храна 100g)

- 0.11 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (какао во прав - Храна 100g)

- 0.25 мг витамин Б2 или рибофлавин (какао во прав - Храна 100g)

- 0.00 мг витамин Б6 или пиридоксин (какао во прав - Храна 100g)

- 0.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (какао во прав - храна 100g)

- 0.00 мг витамин Е или токоферол (какао во прав - Храна 100g)>> Храна богата со фосфор Кои школки, ракови и сл имаат најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои школки, ракови и сл имаат најмалку фосфор?
>> Храна богата со фосфор Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку фосфор?
>> Храна богата со фосфор Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку фосфор?
>> Храна богата со фосфор Кои ферментирани сирења имаат најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои ферментирани сирења имаат најмалку фосфор?
>> Храна богата со фосфор Кои слатководни риби имаат најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои слатководни риби имаат најмалку фосфор?
>> Храна богата со фосфор Кои птици имаат најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои птици имаат најмалку фосфор?
>> Храна богата со фосфор Кои овошје и овошни производи имаат најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои овошје и овошни производи имаат најмалку фосфор?
>> Храна богата со фосфор Кои морските риби имаат најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои морските риби имаат најмалку фосфор?
>> Храна богата со фосфор Кои млеко има најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои млеко има најмалку фосфор?
>> Храна богата со фосфор Кои месо има најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои месо има најмалку фосфор?
>> Храна богата со фосфор Кои месни производи имаат најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои месни производи имаат најмалку фосфор?
>> Храна богата со фосфор Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои масти и масни материи имаат најмалку фосфор?
>> Храна богата со фосфор Кои житарки и житни производи имаат најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои житарки и житни производи имаат најмалку фосфор?
>> Храна богата со фосфор Кои живина има најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои живина има најмалку фосфор?
>> Храна богата со фосфор Кои живина јајца имаат најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои живина јајца имаат најмалку фосфор?
>> Храна богата со фосфор Кои еленово има најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои еленово има најмалку фосфор?
>> Храна богата со фосфор Која храна има најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Која храна има најмалку фосфор?
>> Храна богата со фосфор Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку фосфор?


види исто така:

ВИТАМИН Е ВО ХРАНА кој го подготвил - преработени шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамин Е?
Диета без SODIUM Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку натриум?
Храна богата со железо Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу железо?
Диета без SODIUM кој го подготвил - преработени шеќери и шеќер деривати имаат најмалку натриум?
Диета без магнезиум кој го подготвил - преработени шеќери и шеќер деривати имаат најмалку магнезиум?
ХРАНА ЗА губење на тежината Кои неподготвени - сурова шеќери и шеќер деривати имаат најмалку масти?
Витамини во ХРАНА Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамини?
Храна богата со натриум Кои неподготвени - сурова шеќери и шеќер деривати имаат најмногу натриум?
ВИТАМИН А во храната кој го подготвил - преработени шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамин А?
Витамин Б2 во храна Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку витамин Б2?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


карфиол (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
патка јајце 100 г ( исхрана - калории, витамини, минерали )
спанаќ (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
круши (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пржени Debrecin колбас ( исхрана - калории, витамини, минерали )
слатки компири (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Ementaler ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Potatoe (варени, излупени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
боровинки (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пилешко ( исхрана - калории, витамини, минерали )
соја, ферментирани семиња ( исхрана - калории, витамини, минерали )
соја целата сушени семки ( исхрана - калории, витамини, минерали )
доматено (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
желка ( исхрана - калории, витамини, минерали )
смокви (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
жаба бутче ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сардина ( исхрана - калории, витамини, минерали )
суровини тесто ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагне ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грозје (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Калциум во храната. Колку калциум е таму во карфиол (суровини)?
Витамин Б6 во храна. Колку витамин Б6 или пиридоксин е таму во патка јајце 100 г?
Калиум во храната. Колку калиум е таму во спанаќ (суровини)?
Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во круши (свежи)?
Калиум во храната. Колку калиум е таму во пржени Debrecin колбас?
Фосфор во храната. Колку фосфор е таму во слатки компири (суровини)?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more