logo
kriterij

А витамин во храна. Колку витамин А (ретинол или каротин) е таму во какао во прав?


какао во прав содржи 0.01 мг Витамин А (ретинол или каротин) (какао во прав - Храна 100g)

какао во прав содржи:

- 484.00 калории (какао во прав - Храна 100g)

- 39.00 г јаглехидрати (какао во прав - Храна 100g)

- 27.30 g маст (какао во прав - Храна 100g)

- 20.40 g Протеини (какао во прав - Храна 100g)минерали

какао во прав содржи:

- 107.00 мг калциум (какао во прав - Храна 100g)

- 12.30 мг железо (какао во прав - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (какао во прав - Храна 100g)

- 705.00 mg фосфор (какао во прав - Храна 100g)

- 1600.00 mg калиум (какао во прав - Храна 100g)

- 55.00 мг натриум (какао во прав - Храна 100g)

витамини

какао во прав содржи:

- 0.01 мг Витамин А (ретинол или каротин) (какао во прав - Храна 100g)

- 0.11 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (какао во прав - Храна 100g)

- 0.25 мг витамин Б2 или рибофлавин (какао во прав - Храна 100g)

- 0.00 мг витамин Б6 или пиридоксин (какао во прав - Храна 100g)

- 0.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (какао во прав - храна 100g)

- 0.00 мг витамин Е или токоферол (какао во прав - Храна 100g)>> ВИТАМИН А во храната Кои школки, ракови и сл имаат најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои школки, ракови и сл имаат најмалку витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои ферментирани сирења имаат најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои ферментирани сирења имаат најмалку витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои слатководни риби имаат најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои слатководни риби имаат најмалку витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои птици имаат најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои птици имаат најмалку витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои овошје и овошни производи имаат најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои овошје и овошни производи имаат најмалку витамин А?
>> Витаминот А во Храна Кои морските риби имаат најмногу витамин А?
>> Витаминот А во Храна Кои морските риби имаат најмалку витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои млеко има најмногу витамин А?
>> Витаминот А во Храна Кои млеко има најмалку витамин А?
>> Витаминот А во Храна Кои месото има најмногу витамин А?
>> Витаминот А во Храна Кои месото има најмалку витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои месни производи имаат најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои месни производи имаат најмалку витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои масти и масни материи имаат најмалку витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои житарки и житни производи имаат најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои житарки и житни производи имаат најмалку витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои живина има најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои живина има најмалку витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои живина јајца имаат најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои живина јајца имаат најмалку витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои еленово има најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кои еленово има најмалку витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Која храна има најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Која храна има најмалку витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамин А?
>> ВИТАМИН А во храната Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку витамин А?


види исто така:

Витамини во ХРАНА кој го подготвил - преработени шеќери и шеќер деривати имаат најмалку витамини?
ВИТАМИН Ц во храната Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку витамин Ц?
Витамини во Храна Кои неподготвени - сурова шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамини?
Диета без IRON кој го подготвил - преработени шеќери и шеќер деривати имаат најмалку железо?
Диета без Јагленохидрати Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку јагленохидрати?
Храна богата со протеини Кои неподготвени - сурова шеќери и шеќер деривати имаат најмногу протеини?
Витамини и минерали во Храна Кои неподготвени - сурова шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамини и минерали?
Храна богата со јаглени хидрати кој го подготвил - преработени шеќери и шеќер деривати имаат најмногу јаглехидрати?
Витамини во ХРАНА кој го подготвил - преработени шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамини?
Храна богата со фосфор Кои неподготвени - сурова шеќери и шеќер деривати имаат најмногу фосфор?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


мајчиното млеко ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јастог (варен) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
павлака со 35% масленост ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Zwieback ( исхрана - калории, витамини, минерали )
дива свиња ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Boloney ( исхрана - калории, витамини, минерали )
бел грав ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сок од домати, солени ( исхрана - калории, витамини, минерали )
леќа (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
птици ( исхрана - калории, витамини, минерали )
спанаќ (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Gilthead ( исхрана - калории, витамини, минерали )
поле зајак ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грозје (свеж сок) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јачмен никулци ( исхрана - калории, витамини, минерали )
маслиново масло ( исхрана - калории, витамини, минерали )
маргарин (просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
боровинки (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
растително масло (просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
бела пченица леб ( исхрана - калории, витамини, минерали )


ХРАНА - Јаглехидратите. Колку јагленихидрати има во мајчиното млеко?
Е витамини во храната. Колку витамин Е или токоферол е таму во јастог (варен)?
Е витамини во храната. Колку витамин Е или токоферол е таму во павлака со 35% масленост?
Натриум во храната. Колку натриум е таму во zwieback?
витамин Б2 во храна. Колку витамин Б2 или рибофлавин е таму во дива свиња?
Масти во храната. Колку масти е таму во boloney?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more