logo
kriterij

В витамини во храната. Колку витамин Ц или аскорбинска е таму во јагоди (свежи)?


јагоди (свежи) содржи 60.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (јагоди (свежи) - храна 100g)

јагоди (свежи) содржи:

- 36.00 калории (јагоди (свежи) - Храна 100g)

- 7.00 г јаглехидрати (јагоди (свежи) - Храна 100g)

- 0.50 g маст (јагоди (свежи) - Храна 100g)

- 0.70 g Протеини (јагоди (свежи) - Храна 100g)минерали

јагоди (свежи) содржи:

- 29.00 мг калциум (јагоди (свежи) - Храна 100g)

- 0.08 мг железо (јагоди (свежи) - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (јагоди (свежи) - Храна 100g)

- 27.00 mg фосфор (јагоди (свежи) - Храна 100g)

- 148.00 mg калиум (јагоди (свежи) - Храна 100g)

- 2.00 мг натриум (јагоди (свежи) - Храна 100g)

витамини

јагоди (свежи) содржи:

- 0.02 мг Витамин А (ретинол или каротин) (јагоди (свежи) - Храна 100g)

- 0.03 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (јагоди (свежи) - Храна 100g)

- 0.06 мг витамин Б2 или рибофлавин (јагоди (свежи) - Храна 100g)

- 0.04 мг витамин Б6 или пиридоксин (јагоди (свежи) - Храна 100g)

- 60.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (јагоди (свежи) - храна 100g)

- 0.00 мг витамин Е или токоферол (јагоди (свежи) - Храна 100g)>> ВИТАМИН Ц во храната Кои школки, ракови и сл имаат најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои школки, ракови и сл имаат најмалку витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои ферментирани сирења имаат најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои ферментирани сирења имаат најмалку витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои слатководни риби имаат најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои слатководни риби имаат најмалку витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои птици имаат најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои птици имаат најмалку витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои овошје и овошни производи имаат најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои овошје и овошни производи имаат најмалку витамин Ц?
>> Витамин Ц во Храна Кои морските риби имаат најмногу витамин Ц?
>> Витамин Ц во Храна Кои морските риби имаат најмалку витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои млеко има најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои месо има најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои месо има најмалку витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои месни производи имаат најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои месни производи имаат најмалку витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои масти и масни материи имаат најмалку витамин Ц?
>> Витамин Ц во Храна Кои имаат најмалку млеко витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои житарки и житни производи имаат најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои житарки и житни производи имаат најмалку витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои живина има најмногу витамин Ц?
>> Витамин Ц во Храна Кои живина има најмалку витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои живина јајца имаат најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои живина јајца имаат најмалку витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои еленово има најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои еленово има најмалку витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Која храна има најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Која храна има најмалку витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку витамин Ц?


види исто така:

ВИТАМИН А во храната кој го подготвил - преработени овошје имаат најмногу витамин А?
Диета без калциум Кои овошје и овошни производи имаат најмалку калциум?
ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории кој го подготвил - преработени овошје имаат најмалку калории?
Диета без Јагленохидрати Кои овошје и овошни производи имаат најмалку јагленохидрати?
ХРАНА ЗА телесната тежина - Калории Кои овошје и овошни производи имаат најмногу калории?
Храна богата со железо кој го подготвил - преработени овошје имаат најмногу железо?
Диета без SODIUM Кои овошје и овошни производи имаат најмалку натриум?
ВИТАМИН Б6 во храната Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмалку витамин Б6?
Минерали во Храна Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмалку минерали?
ХРАНА ЗА телесната тежина Кои овошје и овошни производи имаат најмногу масти?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


патка месо без маснотии ( исхрана - калории, витамини, минерали )
вид рак во конзерва ( исхрана - калории, витамини, минерали )
телешко polumasno ( исхрана - калории, витамини, минерали )
малини (свеж сок) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
птици ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кикирики (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
елен ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ананас (конзервирана во сок) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кикирики (печени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пченка жито ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пченка (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
овчо млеко ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ананас (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грејпфрут, задушени исечени, конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )
млечно чоколадо ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јачмен леб ( исхрана - калории, витамини, минерали )
коза рифови ( исхрана - калории, витамини, минерали )
маргарин (просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
орев (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пифтија ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Калциум во храната. Колку калциум е таму во патка месо без маснотии?
Е витамини во храната. Колку витамин Е или токоферол е таму во вид рак во конзерва?
витамин Б2 во храна. Колку витамин Б2 или рибофлавин е таму во телешко polumasno?
Магнезиум во храната. Колку магнезиум е таму во малини (свеж сок)?
Здрава храна - Калории. Колку калории има во птици?
витамин Б2 во храна. Колку витамин Б2 или рибофлавин е таму во кикирики (сув)?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more