logo
kriterij

Фосфор во храната. Колку фосфор е таму во лосос (свежи)?


лосос (свежи) содржи 270.00 mg фосфор (лосос (свежи) - Храна 100g)

лосос (свежи) содржи:

- 202.00 калории (лосос (свежи) - Храна 100g)

- 0.00 г јаглехидрати (лосос (свежи) - Храна 100g)

- 13.60 g маст (лосос (свежи) - Храна 100g)

- 19.90 g Протеини (лосос (свежи) - Храна 100g)минерали

лосос (свежи) содржи:

- 24.00 мг калциум (лосос (свежи) - Храна 100g)

- 0.80 мг железо (лосос (свежи) - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (лосос (свежи) - Храна 100g)

- 270.00 mg фосфор (лосос (свежи) - Храна 100g)

- 390.00 mg калиум (лосос (свежи) - Храна 100g)

- 50.00 мг натриум (лосос (свежи) - Храна 100g)

витамини

лосос (свежи) содржи:

- 0.07 мг Витамин А (ретинол или каротин) (лосос (свежи) - Храна 100g)

- 0.17 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (лосос (свежи) - Храна 100g)

- 0.17 мг витамин Б2 или рибофлавин (лосос (свежи) - Храна 100g)

- 0.00 мг витамин Б6 или пиридоксин (лосос (свежи) - Храна 100g)

- 1.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (лосос (свежи) - храна 100g)

- 0.00 мг витамин Е или токоферол (лосос (свежи) - Храна 100g)>> Храна богата со фосфор Кои школки, ракови и сл имаат најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои школки, ракови и сл имаат најмалку фосфор?
>> Храна богата со фосфор Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку фосфор?
>> Храна богата со фосфор Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку фосфор?
>> Храна богата со фосфор Кои ферментирани сирења имаат најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои ферментирани сирења имаат најмалку фосфор?
>> Храна богата со фосфор Кои слатководни риби имаат најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои слатководни риби имаат најмалку фосфор?
>> Храна богата со фосфор Кои птици имаат најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои птици имаат најмалку фосфор?
>> Храна богата со фосфор Кои овошје и овошни производи имаат најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои овошје и овошни производи имаат најмалку фосфор?
>> Храна богата со фосфор Кои морските риби имаат најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои морските риби имаат најмалку фосфор?
>> Храна богата со фосфор Кои млеко има најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои млеко има најмалку фосфор?
>> Храна богата со фосфор Кои месо има најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои месо има најмалку фосфор?
>> Храна богата со фосфор Кои месни производи имаат најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои месни производи имаат најмалку фосфор?
>> Храна богата со фосфор Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои масти и масни материи имаат најмалку фосфор?
>> Храна богата со фосфор Кои житарки и житни производи имаат најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои житарки и житни производи имаат најмалку фосфор?
>> Храна богата со фосфор Кои живина има најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои живина има најмалку фосфор?
>> Храна богата со фосфор Кои живина јајца имаат најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои живина јајца имаат најмалку фосфор?
>> Храна богата со фосфор Кои еленово има најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои еленово има најмалку фосфор?
>> Храна богата со фосфор Која храна има најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Која храна има најмалку фосфор?
>> Храна богата со фосфор Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку фосфор?


види исто така:

Витамин Б2 во храна кој го подготвил - преработени слатководни риби имаат најмногу витамин Б2?
Витамини и минерали во Храна кој го подготвил - преработени слатководни риби имаат најмногу витамини и минерали?
Храна богата со фосфор Кои слатководни риби имаат најмногу фосфор?
Храна богата со натриум Кои слатководни риби имаат најмногу натриум?
ХРАНА ЗА губење на тежината Кои неподготвени - суровини слатководни риби имаат најмалку масти?
Храна богата со калиум Кои неподготвени - суровини слатководни риби имаат најмногу калиум?
Диета без SODIUM Кои слатководни риби имаат најмалку натриум?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои слатководни риби имаат најмногу витамин Е?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои неподготвени - суровини слатководни риби имаат најмногу витамин Е?
Диета без IRON кој го подготвил - преработени слатководни риби имаат најмалку железо?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


меласа ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пржени Debrecin колбас ( исхрана - калории, витамини, минерали )
цвекло (варени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
патка месо без маснотии ( исхрана - калории, витамини, минерали )
мајонезот (купени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
круша, конзервирана во сируп ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јастог (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
портокал (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
дуња (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грејпфрут (свеж сок) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
цвест ( исхрана - калории, витамини, минерали )
слатки компири (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
зелена ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ориз снегулки ( исхрана - калории, витамини, минерали )
лешник (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
овчо млеко ( исхрана - калории, витамини, минерали )
шума зајак ( исхрана - калории, витамини, минерали )
шлаг ( исхрана - калории, витамини, минерали )
доматено (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
харинга (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )


А витамин во храна. Колку витамин А (ретинол или каротин) е таму во меласа?
Е витамини во храната. Колку витамин Е или токоферол е таму во пржени Debrecin колбас?
Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во цвекло (варени)?
Е витамини во храната. Колку витамин Е или токоферол е таму во патка месо без маснотии?
витамин Б2 во храна. Колку витамин Б2 или рибофлавин е таму во мајонезот (купени)?
Витамин Б6 во храна. Колку витамин Б6 или пиридоксин е таму во круша, конзервирана во сируп?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more