logo
kriterij

В витамини во храната. Колку витамин Ц или аскорбинска е таму во лосос (свежи)?


лосос (свежи) содржи 1.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (лосос (свежи) - храна 100g)

лосос (свежи) содржи:

- 202.00 калории (лосос (свежи) - Храна 100g)

- 0.00 г јаглехидрати (лосос (свежи) - Храна 100g)

- 13.60 g маст (лосос (свежи) - Храна 100g)

- 19.90 g Протеини (лосос (свежи) - Храна 100g)минерали

лосос (свежи) содржи:

- 24.00 мг калциум (лосос (свежи) - Храна 100g)

- 0.80 мг железо (лосос (свежи) - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (лосос (свежи) - Храна 100g)

- 270.00 mg фосфор (лосос (свежи) - Храна 100g)

- 390.00 mg калиум (лосос (свежи) - Храна 100g)

- 50.00 мг натриум (лосос (свежи) - Храна 100g)

витамини

лосос (свежи) содржи:

- 0.07 мг Витамин А (ретинол или каротин) (лосос (свежи) - Храна 100g)

- 0.17 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (лосос (свежи) - Храна 100g)

- 0.17 мг витамин Б2 или рибофлавин (лосос (свежи) - Храна 100g)

- 0.00 мг витамин Б6 или пиридоксин (лосос (свежи) - Храна 100g)

- 1.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (лосос (свежи) - храна 100g)

- 0.00 мг витамин Е или токоферол (лосос (свежи) - Храна 100g)>> ВИТАМИН Ц во храната Кои школки, ракови и сл имаат најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои школки, ракови и сл имаат најмалку витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои ферментирани сирења имаат најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои ферментирани сирења имаат најмалку витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои слатководни риби имаат најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои слатководни риби имаат најмалку витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои птици имаат најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои птици имаат најмалку витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои овошје и овошни производи имаат најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои овошје и овошни производи имаат најмалку витамин Ц?
>> Витамин Ц во Храна Кои морските риби имаат најмногу витамин Ц?
>> Витамин Ц во Храна Кои морските риби имаат најмалку витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои млеко има најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои месо има најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои месо има најмалку витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои месни производи имаат најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои месни производи имаат најмалку витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои масти и масни материи имаат најмалку витамин Ц?
>> Витамин Ц во Храна Кои имаат најмалку млеко витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои житарки и житни производи имаат најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои житарки и житни производи имаат најмалку витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои живина има најмногу витамин Ц?
>> Витамин Ц во Храна Кои живина има најмалку витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои живина јајца имаат најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои живина јајца имаат најмалку витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои еленово има најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кои еленово има најмалку витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Која храна има најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Која храна има најмалку витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамин Ц?
>> ВИТАМИН Ц во храната Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку витамин Ц?


види исто така:

Витамин Б2 во храна кој го подготвил - преработени слатководни риби имаат најмногу витамин Б2?
Минерали во Храна кој го подготвил - преработени слатководни риби имаат најмалку минерали?
Минерали во Храна Кои неподготвени - суровини слатководни риби имаат најмалку минерали?
ВИТАМИН А во храната Кои слатководни риби имаат најмногу витамин А?
Витамини во Храна Кои слатководни риби имаат најмалку витамини?
Храна богата со фосфор Кои слатководни риби имаат најмногу фосфор?
Витамин Б1 во храната Кои слатководни риби имаат најмногу витамин Б1?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА кој го подготвил - преработени слатководни риби имаат најмногу витамин Е?
Храна богата со протеини кој го подготвил - преработени слатководни риби имаат најмногу протеини?
Диета без Јагленохидрати кој го подготвил - преработени слатководни риби имаат најмалку јагленохидрати?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


караница (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагне рифови ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Камембер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
говедско aitchbone ( исхрана - калории, витамини, минерали )
зелена салата ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кикирики (печени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
конзервирана рак ( исхрана - калории, витамини, минерали )
говедско месо сало ( исхрана - калории, витамини, минерали )
путер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
гуска црниот дроб ( исхрана - калории, витамини, минерали )
репа, корен (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Турција јајца 100 г ( исхрана - калории, витамини, минерали )
компот од различни плодови, конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кобила на млеко ( исхрана - калории, витамини, минерали )
растително масло (просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
холандски сирење ( исхрана - калории, витамини, минерали )
желе (просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагоди (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Chives (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
фазан ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Здрава храна - Калории. Колку калории има во караница (свежи)?
Калциум во храната. Колку калциум е таму во јагне рифови?
Витамин Б6 во храна. Колку витамин Б6 или пиридоксин е таму во Камембер?
Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во говедско aitchbone?
Е витамини во храната. Колку витамин Е или токоферол е таму во зелена салата?
Калиум во храната. Колку калиум е таму во кикирики (печени)?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more