logo
vertikala

Диета без SODIUM
кој го подготвил - преработени ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку натриум?

калциум | железо | магнезиум | фосфор | калиум | натриум


Диета без SODIUM кој го подготвил - преработени ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку натриум?


1. матеница содржи 58.00 мг натриум Храна 100g>> Храна богата со натриум Која храна има најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Која храна има најмалку натриум?

Житарици и житни производи
>> Храна богата со натриум Кои житарки и житни производи имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои житарки и житни производи имаат најмалку натриум?

месо
>> Храна богата со натриум Кои месо има најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои месо има најмалку натриум?

деликатеси
>> Храна богата со натриум Кои месни производи имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои месни производи имаат најмалку натриум?

еленово
>> Храна богата со натриум Кои еленово има најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои еленово има најмалку натриум?

живина
>> Храна богата со натриум Кои живина има најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои живина има најмалку натриум?

птици
>> Храна богата со натриум Кои птици имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои птици имаат најмалку натриум?

морски риби
>> Храна богата со натриум Кои морските риби имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои морските риби имаат најмалку натриум?

слатководна риба
>> Храна богата со натриум Кои слатководни риби имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои слатководни риби имаат најмалку натриум?

Школки, ракови, итн
>> Храна богата со натриум Кои школки, ракови и сл имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои школки, ракови и сл имаат најмалку натриум?

млеко
>> Храна богата со натриум Кои млеко има најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои млеко има најмалку натриум?

Ферментирано млеко, павлака, итн
>> Храна богата со натриум Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку натриум?

ферментирани сирења
>> Храна богата со натриум Кои ферментирани сирења имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои ферментирани сирења имаат најмалку натриум?

живина јајца
>> Која храна богата со натриум Кои живина јајца имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои живина јајца имаат најмалку натриум?

Зеленчук и производи од зеленчук
>> Храна богата со натриум Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку натриум?

Овошје и овошни производи
>> Храна богата со натриум Кои овошје и овошни производи имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои овошје и овошни производи имаат најмалку натриум?

масни супстанции
>> Храна богата со натриум Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои масти и масни материи имаат најмалку натриум?

Шеќери и шеќер деривати
>> Храна богата со натриум Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку натриум?


види исто така:

Витамини и минерали во Храна Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу витамини и минерали?
Храна богата со калиум Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу калиум?
ХРАНА ЗА губење на тежината Кои неподготвени - сурова ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку масти?
Минерали во Храна Кои неподготвени - сурова ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку минерали?
Јаглени хидрати храна богата кој го подготвил - преработени ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу јаглехидрати?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои неподготвени - сурова ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу витамин Е?
Храна богата со железо Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу железо?
ХРАНА ЗА губење на тежината кој го подготвил - преработени ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку масти?
ХРАНА ЗА телесната тежина кој го подготвил - преработени ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу дебели?
Диета без калциум Кои неподготвени - сурова ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку калциум?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


цвекло (варени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кравјо млеко, матеница, неварен (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
доматено (варен, конзервирана) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
портокал (свеж сок) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пченично брашно ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јастог (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кобила на млеко ( исхрана - калории, витамини, минерали )
црвени кромид ( исхрана - калории, витамини, минерали )
зелен бибер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
телешко polumasno ( исхрана - калории, витамини, минерали )
цвест ( исхрана - калории, витамини, минерали )
желе (просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
коза рифови ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јачмен брашно ( исхрана - калории, витамини, минерали )
датуми, овошје со шеќер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
карфиол (варени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
скуша ( исхрана - калории, витамини, минерали )
бел рафиниран шеќер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кајсија (сушени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јастог (варен) ( исхрана - калории, витамини, минерали )


ХРАНА - Протеини - ИСХРАНА. Колку протеини има во цвекло (варени)?
Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во кравјо млеко, матеница, неварен (свежи)?
Е витамини во храната. Колку витамин Е или токоферол е таму во доматено (варен, конзервирана)?
Магнезиум во храната. Колку магнезиум е таму во портокал (свеж сок)?
Калциум во храната. Колку калциум е таму во пченично брашно?
Е витамини во храната. Колку витамин Е или токоферол е таму во јастог (свежи)?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more