logo
vertikala

Храна богата со калциум
Кои неподготвени - сурова школки, ракови и сл имаат најмногу калциум?

калциум | железо | магнезиум | фосфор | калиум | натриум


Храна богата со калциум Кои неподготвени - сурова школки, ракови и сл имаат најмногу калциум?


1. јастог во конзерва содржи 65.00 мг калциум Храна 100g

2. јастог (свежи) содржи 61.00 мг калциум Храна 100g

3. конзервирана рак содржи 60.00 мг калциум Храна 100g

4. вид рак во конзерва содржи 30.00 мг калциум Храна 100g>> Калциум-богата храна Која храна има најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои храни имаат најмалку калциум?

Житарици и житни производи
>> Калциум-богата храна Кои житарки и житни производи имаат најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои житарки и житни производи имаат најмалку калциум?

месо
>> Храна богата со калциум Кои месо има најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои месо има најмалку калциум?

деликатеси
>> Храна богата со калциум Кои месни производи имаат најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои месни производи имаат најмалку калциум?

еленово
>> Храна богата со калциум Кои еленово има најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои еленово има најмалку калциум?

живина
>> Храна богата со калциум Кои живина има најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои живина има најмалку калциум?

птици
>> Храна богата со калциум Кои птици имаат најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои птици имаат најмалку калциум?

морски риби
>> Храна богата со калциум Кои морските риби имаат најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои морските риби имаат најмалку калциум?

слатководна риба
>> Храна богата со калциум Кои слатководни риби имаат најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои слатководни риби имаат најмалку калциум?

Школки, ракови, итн
>> Храна богата со калциум Кои школки, ракови и сл имаат најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои школки, ракови и сл имаат најмалку калциум?

млеко
>> Храна богата со калциум Кои млеко има најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои млеко има најмалку калциум?

Ферментирано млеко, павлака, итн
>> Храна богата со калциум Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку калциум?

ферментирани сирења
>> Храна богата со калциум Кои ферментирани сирења имаат најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои ферментирани сирења имаат најмалку калциум?

живина јајца
>> Храна богата со калциум Кои живина јајца имаат најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои живина јајца имаат најмалку калциум?

Зеленчук и производи од зеленчук
>> Храна богата со калциум Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку калциум?

Овошје и овошни производи
>> Храна богата со калциум Кои овошје и овошни производи имаат најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои овошје и овошни производи имаат најмалку калциум?

масни супстанции
>> Храна богата со калциум Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои масти и масни материи имаат најмалку калциум?

Шеќери и шеќер деривати
>> Храна богата со калциум Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку калциум?


види исто така:

ХРАНА ЗА губење на тежината Кои школки, ракови и сл имаат најмалку масти?
Витаминот А во Храна Кои неподготвени - сурова школки, ракови и сл имаат најмалку витамин А?
ХРАНА ЗА телесната тежина - Калории Кои школки, ракови и сл имаат најмногу калории?
Храна богата со фосфор кој го подготвил - преработени школки, ракови и сл имаат најмногу фосфор?
ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои школки, ракови и сл имаат најмалку калории?
Храна богата со протеини Кои неподготвени - суровини и школки, ракови и сл имаат најмногу протеини?
Витамин Б1 ВО ХРАНА Кои школки, ракови и сл имаат најмалку витамин Б1?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои школки, ракови и сл имаат најмалку витамин Е?
Минерали во Храна Кои школки, ракови и сл имаат најмалку минерали?
ВИТАМИН Ц во храната Кои неподготвени - суровини и школки, ракови и сл имаат најмногу витамин Ц?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


треска (свежа) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
матеница ( исхрана - калории, витамини, минерали )
бонбони (во просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
доматно пире во кутии ( исхрана - калории, витамини, минерали )
филе на свинско месо ( исхрана - калории, витамини, минерали )
малини (свеж сок) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
дуња (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сланина (полу масти) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кондензирана кравјо млеко, незасладена ( исхрана - калории, витамини, минерали )
домашни патка ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Pandied слива конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )
боранија, суровини и ( исхрана - калории, витамини, минерали )
шума зајак ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагода компот конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јаболка, захаросани конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грејпфрут, задушени исечени, конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагнешко (полу масти) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
мајонезот (домашна) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
стаклен зрно ориз, варени ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пченица гриз ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Масти во храната. Колку масти е таму во треска (свежа)?
Натриум во храната. Колку натриум е таму во матеница?
Калиум во храната. Колку калиум е таму во бонбони (во просек)?
Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во доматно пире во кутии?
Витамин Б6 во храна. Колку витамин Б6 или пиридоксин е таму во филе на свинско месо?
Калиум во храната. Колку калиум е таму во малини (свеж сок)?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more