logo
kriterij

Калциум во храната. Колку калциум е таму во говедско aitchbone?


говедско aitchbone содржи 2.90 мг калциум (говедско aitchbone - Храна 100g)

говедско aitchbone содржи:

- 191.00 калории (говедско aitchbone - Храна 100g)

- 12.50 г јаглехидрати (говедско aitchbone - Храна 100g)

- 19.50 g маст (говедско aitchbone - Храна 100g)

- 11.00 g Протеини (говедско aitchbone - Храна 100g)минерали

говедско aitchbone содржи:

- 2.90 мг калциум (говедско aitchbone - Храна 100g)

- 0.00 мг железо (говедско aitchbone - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (говедско aitchbone - Храна 100g)

- 400.00 mg фосфор (говедско aitchbone - Храна 100g)

- 68.00 mg калиум (говедско aitchbone - Храна 100g)

- 0.00 мг натриум (говедско aitchbone - Храна 100g)

витамини

говедско aitchbone содржи:

- 0.08 мг Витамин А (ретинол или каротин) (говедско aitchbone - Храна 100g)

- 0.17 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (говедско aitchbone - Храна 100g)

- 0.50 мг витамин Б2 или рибофлавин (говедско aitchbone - Храна 100g)

- 0.00 мг витамин Б6 или пиридоксин (говедско aitchbone - Храна 100g)

- 0.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (говедско aitchbone - храна 100g)

- 0.00 мг витамин Е или токоферол (говедско aitchbone - Храна 100g)>> Храна богата со калциум Кои школки, ракови и сл имаат најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои школки, ракови и сл имаат најмалку калциум?
>> Храна богата со калциум Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку калциум?
>> Диета без калциум Кои храни имаат најмалку калциум?
>> Храна богата со калциум Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку калциум?
>> Храна богата со калциум Кои ферментирани сирења имаат најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои ферментирани сирења имаат најмалку калциум?
>> Храна богата со калциум Кои слатководни риби имаат најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои слатководни риби имаат најмалку калциум?
>> Храна богата со калциум Кои птици имаат најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои птици имаат најмалку калциум?
>> Храна богата со калциум Кои овошје и овошни производи имаат најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои овошје и овошни производи имаат најмалку калциум?
>> Храна богата со калциум Кои морските риби имаат најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои морските риби имаат најмалку калциум?
>> Храна богата со калциум Кои млеко има најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои млеко има најмалку калциум?
>> Храна богата со калциум Кои месо има најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои месо има најмалку калциум?
>> Храна богата со калциум Кои месни производи имаат најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои месни производи имаат најмалку калциум?
>> Храна богата со калциум Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои масти и масни материи имаат најмалку калциум?
>> Калциум-богата храна Кои житарки и житни производи имаат најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои житарки и житни производи имаат најмалку калциум?
>> Храна богата со калциум Кои живина има најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои живина има најмалку калциум?
>> Храна богата со калциум Кои живина јајца имаат најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои живина јајца имаат најмалку калциум?
>> Храна богата со калциум Кои еленово има најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кои еленово има најмалку калциум?
>> Калциум-богата храна Која храна има најмногу калциум?
>> Храна богата со калциум Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу калциум?
>> Диета без калциум Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку калциум?


види исто така:

Храна богата со натриум Кои неподготвени - сурово месо има најмногу натриум?
Храна богата со калиум кој го подготвил - обработено месо има најмногу калиум?
Витамин Б1 ВО ХРАНА кој го подготвил - обработено месо има најмногу витамин Б1?
Диета без SODIUM Кои месо има најмалку натриум?
ХРАНА ЗА телесната тежина - Калории кој го подготвил - обработено месо има најмногу калории?
Витаминот А во Храна Кои месото има најмалку витамин А?
Витамин Б2 во храна Кои неподготвени - сурово месо има најмногу витамин Б2?
ВИТАМИН Б6 во храната Кои неподготвени - сурово месо има најмногу витаминот Б6?
Диета без јаглени хидрати Кои месо има најмалку јагленохидрати?
Храна богата со калциум Кои месо има најмногу калциум?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


јагоди (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
лосос (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
павлака со 35% масленост ( исхрана - калории, витамини, минерали )
соја целата сушени семки ( исхрана - калории, витамини, минерали )
маслинесто зелена (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
смокви (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
полузрнесто ( исхрана - калории, витамини, минерали )
круши (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
целата пилешко јајца 100 г ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кравјо млеко, бегло ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кромид (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
смокви (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ориз зрна (не излупени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
корнфлекс ( исхрана - калории, витамини, минерали )
доматено (варен, конзервирана) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
караница (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
брокули (варени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
полжав ( исхрана - калории, витамини, минерали )
леќа (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
праски (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Е витамини во храната. Колку витамин Е или токоферол е таму во јагоди (свежи)?
витамин Б2 во храна. Колку витамин Б2 или рибофлавин е таму во лосос (свежи)?
витамин Б2 во храна. Колку витамин Б2 или рибофлавин е таму во павлака со 35% масленост?
ХРАНА - Протеини - ИСХРАНА. Колку протеини има во соја целата сушени семки?
ХРАНА - Јаглехидратите. Колку јагленихидрати има во маслинесто зелена (свежи)?
витамин Б2 во храна. Колку витамин Б2 или рибофлавин е таму во смокви (сув)?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more