logo
kriterij

Фосфор во храната. Колку фосфор е таму во јагула (свежи)?


јагула (свежи) содржи 168.00 mg фосфор (јагула (свежи) - Храна 100g)

јагула (свежи) содржи:

- 282.00 калории (јагула (свежи) - Храна 100g)

- 0.00 г јаглехидрати (јагула (свежи) - Храна 100g)

- 25.60 g маст (јагула (свежи) - Храна 100g)

- 12.70 g Протеини (јагула (свежи) - Храна 100g)минерали

јагула (свежи) содржи:

- 18.00 мг калциум (јагула (свежи) - Храна 100g)

- 0.70 мг железо (јагула (свежи) - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (јагула (свежи) - Храна 100g)

- 168.00 mg фосфор (јагула (свежи) - Храна 100g)

- 240.00 mg калиум (јагула (свежи) - Храна 100g)

- 70.00 мг натриум (јагула (свежи) - Храна 100g)

витамини

јагула (свежи) содржи:

- 0.60 мг Витамин А (ретинол или каротин) (јагула (свежи) - Храна 100g)

- 0.15 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (јагула (свежи) - Храна 100g)

- 0.35 мг витамин Б2 или рибофлавин (јагула (свежи) - Храна 100g)

- 0.28 мг витамин Б6 или пиридоксин (јагула (свежи) - Храна 100g)

- 1.60 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (јагула (свежи) - храна 100g)

- 0.00 мг витамин Е или токоферол (јагула (свежи) - Храна 100g)>> Храна богата со фосфор Кои школки, ракови и сл имаат најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои школки, ракови и сл имаат најмалку фосфор?
>> Храна богата со фосфор Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку фосфор?
>> Храна богата со фосфор Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку фосфор?
>> Храна богата со фосфор Кои ферментирани сирења имаат најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои ферментирани сирења имаат најмалку фосфор?
>> Храна богата со фосфор Кои слатководни риби имаат најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои слатководни риби имаат најмалку фосфор?
>> Храна богата со фосфор Кои птици имаат најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои птици имаат најмалку фосфор?
>> Храна богата со фосфор Кои овошје и овошни производи имаат најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои овошје и овошни производи имаат најмалку фосфор?
>> Храна богата со фосфор Кои морските риби имаат најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои морските риби имаат најмалку фосфор?
>> Храна богата со фосфор Кои млеко има најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои млеко има најмалку фосфор?
>> Храна богата со фосфор Кои месо има најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои месо има најмалку фосфор?
>> Храна богата со фосфор Кои месни производи имаат најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои месни производи имаат најмалку фосфор?
>> Храна богата со фосфор Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои масти и масни материи имаат најмалку фосфор?
>> Храна богата со фосфор Кои житарки и житни производи имаат најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои житарки и житни производи имаат најмалку фосфор?
>> Храна богата со фосфор Кои живина има најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои живина има најмалку фосфор?
>> Храна богата со фосфор Кои живина јајца имаат најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои живина јајца имаат најмалку фосфор?
>> Храна богата со фосфор Кои еленово има најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои еленово има најмалку фосфор?
>> Храна богата со фосфор Која храна има најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Која храна има најмалку фосфор?
>> Храна богата со фосфор Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку фосфор?


види исто така:

Диета без калциум кој го подготвил - преработени слатководни риби имаат најмалку калциум?
Витамин Б2 во храна кој го подготвил - преработени слатководни риби имаат најмалку витамин Б2?
ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои слатководни риби имаат најмалку калории?
Витамини во Храна Кои неподготвени - суровини слатководни риби имаат најмалку витамин?
Храна богата со калциум Кои слатководни риби имаат најмногу калциум?
Храна богата со јаглени хидрати кој го подготвил - преработени слатководни риби имаат најмногу јаглехидрати?
Витамини во Храна кој го подготвил - преработени слатководни риби имаат најмалку витамин?
Храна богата со магнезиум Кои слатководни риби имаат најмногу магнезиум?
Диета без ПРОТЕИН кој го подготвил - преработени слатководни риби имаат најмалку протеини?
Витамин Б2 во храна кој го подготвил - преработени слатководни риби имаат најмногу витамин Б2?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


свежо сирење ( исхрана - калории, витамини, минерали )
датуми (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
домашни зајачко месо ( исхрана - калории, витамини, минерали )
бадем (сув) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сончогледово семе ( исхрана - калории, витамини, минерали )
овци масти ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Potatoe (пржена) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
маслинки (солени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
магдонос (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
торта со јаболки ( исхрана - калории, витамини, минерали )
скуша ( исхрана - калории, витамини, минерали )
целата пилешко јајца 48 гр ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грозје (сува) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Манголд ( исхрана - калории, витамини, минерали )
какао во прав ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагода компот конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )
холандски сирење ( исхрана - калории, витамини, минерали )
круши (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
полузрнесто ( исхрана - калории, витамини, минерали )
круша, конзервирана во сируп ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Калиум во храната. Колку калиум е таму во свежо сирење?
ХРАНА - Протеини - ИСХРАНА. Колку протеини има во датуми (свежи)?
Натриум во храната. Колку натриум е таму во домашни зајачко месо?
ХРАНА - Протеини - ИСХРАНА. Колку протеини има во бадем (сув)?
Натриум во храната. Колку натриум е таму во сончогледово семе?
ХРАНА - Јаглехидратите. Колку јагленихидрати има во овци масти?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more