logo
kriterij

Натриум во храната. Колку натриум е таму во јагула (свежи)?


јагула (свежи) содржи 70.00 мг натриум (јагула (свежи) - Храна 100g)

јагула (свежи) содржи:

- 282.00 калории (јагула (свежи) - Храна 100g)

- 0.00 г јаглехидрати (јагула (свежи) - Храна 100g)

- 25.60 g маст (јагула (свежи) - Храна 100g)

- 12.70 g Протеини (јагула (свежи) - Храна 100g)минерали

јагула (свежи) содржи:

- 18.00 мг калциум (јагула (свежи) - Храна 100g)

- 0.70 мг железо (јагула (свежи) - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (јагула (свежи) - Храна 100g)

- 168.00 mg фосфор (јагула (свежи) - Храна 100g)

- 240.00 mg калиум (јагула (свежи) - Храна 100g)

- 70.00 мг натриум (јагула (свежи) - Храна 100g)

витамини

јагула (свежи) содржи:

- 0.60 мг Витамин А (ретинол или каротин) (јагула (свежи) - Храна 100g)

- 0.15 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (јагула (свежи) - Храна 100g)

- 0.35 мг витамин Б2 или рибофлавин (јагула (свежи) - Храна 100g)

- 0.28 мг витамин Б6 или пиридоксин (јагула (свежи) - Храна 100g)

- 1.60 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (јагула (свежи) - храна 100g)

- 0.00 мг витамин Е или токоферол (јагула (свежи) - Храна 100g)>> Храна богата со натриум Кои школки, ракови и сл имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои школки, ракови и сл имаат најмалку натриум?
>> Храна богата со натриум Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку натриум?
>> Храна богата со натриум Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку натриум?
>> Храна богата со натриум Кои ферментирани сирења имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои ферментирани сирења имаат најмалку натриум?
>> Храна богата со натриум Кои слатководни риби имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои слатководни риби имаат најмалку натриум?
>> Храна богата со натриум Кои птици имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои птици имаат најмалку натриум?
>> Храна богата со натриум Кои овошје и овошни производи имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои овошје и овошни производи имаат најмалку натриум?
>> Храна богата со натриум Кои морските риби имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои морските риби имаат најмалку натриум?
>> Храна богата со натриум Кои млеко има најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои млеко има најмалку натриум?
>> Храна богата со натриум Кои месо има најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои месо има најмалку натриум?
>> Храна богата со натриум Кои месни производи имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои месни производи имаат најмалку натриум?
>> Храна богата со натриум Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои масти и масни материи имаат најмалку натриум?
>> Храна богата со натриум Кои житарки и житни производи имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои житарки и житни производи имаат најмалку натриум?
>> Храна богата со натриум Кои живина има најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои живина има најмалку натриум?
>> Која храна богата со натриум Кои живина јајца имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои живина јајца имаат најмалку натриум?
>> Храна богата со натриум Кои еленово има најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои еленово има најмалку натриум?
>> Храна богата со натриум Која храна има најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Која храна има најмалку натриум?
>> Храна богата со натриум Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку натриум?


види исто така:

Диета без ПРОТЕИН Кои слатководни риби имаат најмалку протеини?
ВИТАМИН Ц во храната Кои неподготвени - суровини слатководни риби имаат најмногу витамин Ц?
Витамини во Храна Кои слатководни риби имаат најмалку витамини?
Диета без Јагленохидрати кој го подготвил - преработени слатководни риби имаат најмалку јагленохидрати?
Витамин Б2 во храна кој го подготвил - преработени слатководни риби имаат најмалку витамин Б2?
Храна богата со калиум Кои неподготвени - суровини слатководни риби имаат најмногу калиум?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои неподготвени - суровини слатководни риби имаат најмногу витамин Е?
Минерали во Храна Кои неподготвени - суровини слатководни риби имаат најмногу минерали?
ХРАНА ЗА губење на тежината кој го подготвил - преработени слатководни риби имаат најмалку масти?
ХРАНА ЗА телесната тежина - Калории кој го подготвил - преработени слатководни риби имаат најмногу калории?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


грозје (сува) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
говедско aitchbone ( исхрана - калории, витамини, минерали )
моркови (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грејпфрут (свеж сок) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грејпфрут, задушени исечени, конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грејпфрут (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сардини (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
соја микроб ( исхрана - калории, витамини, минерали )
портокал (свеж сок) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
харинга (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
боранија, суровини и ( исхрана - калории, витамини, минерали )
боранија (варен, конзервирана) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
соја, ферментирани семиња ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пржени Debrecin колбас ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сок од грејпфрут во лименки ( исхрана - калории, витамини, минерали )
фазан ( исхрана - калории, витамини, минерали )
лук (сијалицата) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
дива свиња ( исхрана - калории, витамини, минерали )
телешко тело ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Манголд ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Витамин Б6 во храна. Колку витамин Б6 или пиридоксин е таму во грозје (сува)?
Е витамини во храната. Колку витамин Е или токоферол е таму во говедско aitchbone?
Магнезиум во храната. Колку магнезиум е таму во моркови (суровини)?
Фосфор во храната. Колку фосфор е таму во грејпфрут (свеж сок)?
ХРАНА - Јаглехидратите. Колку јагленихидрати има во грејпфрут, задушени исечени, конзервирана?
В витамини во храната. Колку витамин Ц или аскорбинска е таму во грејпфрут (свежи)?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more