logo
vertikala

Храна богата со калиум
Кои неподготвени - суровини слатководни риби имаат најмногу калиум?

калциум | железо | магнезиум | фосфор | калиум | натриум


Храна богата со калиум Кои неподготвени - суровини слатководни риби имаат најмногу калиум?


1. лосос (свежи) содржи 390.00 mg калиум Храна 100g

2. конзервирана лосос содржи 330.00 mg калиум Храна 100g

3. јагула (свежи) содржи 240.00 mg калиум Храна 100g

4. јагула (чадена) содржи 235.00 mg калиум Храна 100g>> Храна богата со калиум Која храна има најмногу калиум?
>> Диета без калиум Која храна има најмалку калиум?

Житарици и житни производи
>> Храна богата со калиум Кои житарки и житни производи имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои житарки и житни производи имаат најмалку калиум?

месо
>> Храна богата со калиум Кои месо има најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои месо има најмалку калиум?

деликатеси
>> Храна богата со калиум Кои месни производи имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои месни производи имаат најмалку калиум?

еленово
>> Храна богата со калиум Кои еленово има најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои еленово има најмалку калиум?

живина
>> Храна богата со калиум Кои живина има најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои живина има најмалку калиум?

птици
>> Храна богата со калиум Кои птици имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои птици имаат најмалку калиум?

морски риби
>> Храна богата со калиум Кои морските риби имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои морските риби имаат најмалку калиум?

слатководна риба
>> Храна богата со калиум Кои слатководни риби имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои слатководни риби имаат најмалку калиум?

Школки, ракови, итн
>> Храна богата со калиум Кои школки, ракови и сл имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои школки, ракови и сл имаат најмалку калиум?

млеко
>> Храна богата со калиум Кои млеко има најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои млеко има најмалку калиум?

Ферментирано млеко, павлака, итн
>> Храна богата со калиум Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку на калиум?

ферментирани сирења
>> Храна богата со калиум Кои ферментирани сирења имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои ферментирани сирења имаат најмалку калиум?

живина јајца
>> Храна богата со калиум Кои живина јајца имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои живина јајца имаат најмалку калиум?

Зеленчук и производи од зеленчук
>> Храна богата со калиум Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку калиум?

Овошје и овошни производи
>> Храна богата со калиум Кои овошје и овошни производи имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои овошје и овошни производи имаат најмалку калиум?

масни супстанции
>> Храна богата со калиум Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои масти и масни материи имаат најмалку на калиум?

Шеќери и шеќер деривати
>> Храна богата со калиум Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку калиум?


види исто така:

Витамини и минерали во Храна Кои неподготвени - суровини слатководни риби имаат најмногу витамини и минерали?
Храна богата со натриум Кои неподготвени - суровини слатководни риби имаат најмногу натриум?
Витамин Б2 во храна Кои неподготвени - суровини слатководни риби имаат најмногу витамин Б2?
Диета без фосфор Кои слатководни риби имаат најмалку фосфор?
ВИТАМИН А во храната кој го подготвил - преработени слатководни риби имаат најмалку витамин А?
Витамини и минерали во Храна кој го подготвил - преработени слатководни риби имаат најмногу витамини и минерали?
Диета без магнезиум Кои неподготвени - суровини слатководни риби имаат најмалку магнезиум?
ХРАНА ЗА телесната тежина - Калории Кои неподготвени - суровини слатководни риби имаат најмногу калории?
Диета без ПРОТЕИН кој го подготвил - преработени слатководни риби имаат најмалку протеини?
Диета без калциум кој го подготвил - преработени слатководни риби имаат најмалку калциум?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


дуња (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кајсија (сушени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
бонбони - торта (просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
ориз зрна (не излупени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кајсија компот, конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кромид (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сланина (полу масти) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
соја микроб ( исхрана - калории, витамини, минерали )
култивирани печурки (конзервирана) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
цвест ( исхрана - калории, витамини, минерали )
корнфлекс ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Liverwurst ( исхрана - калории, витамини, минерали )
телешко polumasno ( исхрана - калории, витамини, минерали )
компот од различни плодови, конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )
паштета јајца 100 г ( исхрана - калории, витамини, минерали )
диња ( исхрана - калории, витамини, минерали )
овци филе ( исхрана - калории, витамини, минерали )
целата пилешко јајца 48 гр ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пченка жито ( исхрана - калории, витамини, минерали )
цвекло (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )


В витамини во храната. Колку витамин Ц или аскорбинска е таму во дуња (свежи)?
Масти во храната. Колку масти е таму во кајсија (сушени)?
Калциум во храната. Колку калциум е таму во бонбони - торта (просек)?
Железо во храната. Колку железо е таму во ориз зрна (не излупени)?
Магнезиум во храната. Колку магнезиум е таму во кајсија компот, конзервирана?
А витамин во храна. Колку витамин А (ретинол или каротин) е таму во кромид (суровини)?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more