logo
kriterij

Натриум во храната. Колку натриум е таму во маслинки (солени)?


маслинки (солени) содржи 2400.00 мг натриум (маслинки (солени) - Храна 100g)

маслинки (солени) содржи:

- 132.00 калории (маслинки (солени) - Храна 100g)

- 3.90 г јаглехидрати (маслинки (солени) - Храна 100g)

- 12.30 g маст (маслинки (солени) - Храна 100g)

- 1.20 g Протеини (маслинки (солени) - Храна 100g)минерали

маслинки (солени) содржи:

- 74.00 мг калциум (маслинки (солени) - Храна 100g)

- 1.60 мг железо (маслинки (солени) - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (маслинки (солени) - Храна 100g)

- 17.00 mg фосфор (маслинки (солени) - Храна 100g)

- 73.00 mg калиум (маслинки (солени) - Храна 100g)

- 2400.00 мг натриум (маслинки (солени) - Храна 100g)

витамини

маслинки (солени) содржи:

- 0.09 мг Витамин А (ретинол или каротин) (маслинки (солени) - Храна 100g)

- 0.03 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (маслинки (солени) - Храна 100g)

- 0.07 мг витамин Б2 или рибофлавин (маслинки (солени) - Храна 100g)

- 0.02 мг витамин Б6 или пиридоксин (маслинки (солени) - Храна 100g)

- 0.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (маслинки (солени) - храна 100g)

- 0.00 мг витамин Е или токоферол (маслинки (солени) - Храна 100g)>> Храна богата со натриум Кои школки, ракови и сл имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои школки, ракови и сл имаат најмалку натриум?
>> Храна богата со натриум Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку натриум?
>> Храна богата со натриум Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку натриум?
>> Храна богата со натриум Кои ферментирани сирења имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои ферментирани сирења имаат најмалку натриум?
>> Храна богата со натриум Кои слатководни риби имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои слатководни риби имаат најмалку натриум?
>> Храна богата со натриум Кои птици имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои птици имаат најмалку натриум?
>> Храна богата со натриум Кои овошје и овошни производи имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои овошје и овошни производи имаат најмалку натриум?
>> Храна богата со натриум Кои морските риби имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои морските риби имаат најмалку натриум?
>> Храна богата со натриум Кои млеко има најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои млеко има најмалку натриум?
>> Храна богата со натриум Кои месо има најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои месо има најмалку натриум?
>> Храна богата со натриум Кои месни производи имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои месни производи имаат најмалку натриум?
>> Храна богата со натриум Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои масти и масни материи имаат најмалку натриум?
>> Храна богата со натриум Кои житарки и житни производи имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои житарки и житни производи имаат најмалку натриум?
>> Храна богата со натриум Кои живина има најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои живина има најмалку натриум?
>> Која храна богата со натриум Кои живина јајца имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои живина јајца имаат најмалку натриум?
>> Храна богата со натриум Кои еленово има најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кои еленово има најмалку натриум?
>> Храна богата со натриум Која храна има најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Која храна има најмалку натриум?
>> Храна богата со натриум Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу натриум?
>> Диета без SODIUM Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку натриум?


види исто така:

ХРАНА ЗА губење на тежината Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмалку масти?
ХРАНА ЗА телесната тежина - Калории Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмногу калории?
Минерали во Храна Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмногу минерали?
ХРАНА ЗА губење на тежината - Калории Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмалку калории?
Витамин Б1 ВО ХРАНА Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмалку витамин Б1?
Диета без SODIUM кој го подготвил - преработени овошје имаат најмалку натриум?
ВИТАМИН Б6 во храната Кои овошје и овошни производи имаат најмногу витамин Б6?
ВИТАМИН Ц во храната Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмалку витамин Ц?
ХРАНА ЗА телесната тежина - Калории кој го подготвил - преработени овошје имаат најмногу калории?
Храна богата со јаглени хидрати Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмногу јаглехидрати?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


ротквица (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
полжав ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пилешки џигер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
какао - путер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
култивирани печурки (конзервирана) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
говедско месо сало ( исхрана - калории, витамини, минерали )
шлаг ( исхрана - калории, витамини, минерали )
жаба бутче ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сончогледово семе ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Dace ( исхрана - калории, витамини, минерали )
телешко polumasno ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Brie ( исхрана - калории, витамини, минерали )
паштета јајца 100 г ( исхрана - калории, витамини, минерали )
маргарин (просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
моркови (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
млеко кондензирана кравјо, засладен ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Камембер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
црн леб ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Кокошка белка од јајце 100 г ( исхрана - калории, витамини, минерали )
полузрнесто ( исхрана - калории, витамини, минерали )


В витамини во храната. Колку витамин Ц или аскорбинска е таму во ротквица (суровини)?
ХРАНА - Јаглехидратите. Колку јагленихидрати има во полжав?
Натриум во храната. Колку натриум е таму во пилешки џигер?
Фосфор во храната. Колку фосфор е таму во какао - путер?
Калциум во храната. Колку калциум е таму во култивирани печурки (конзервирана)?
Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во говедско месо сало?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more