logo
vertikala

ВИТАМИН Б6 во храната
кој го подготвил - преработени овошје имаат најмалку витамин Б6?

витамин А | витамин Б1 | витамин Б2 | витамин Б6 | витамин Ц | витамин Е


ВИТАМИН Б6 во храната кој го подготвил - преработени овошје имаат најмалку витамин Б6?


1. боровинки, конзервирана задушени содржи 0.00 мг витамин Б6 или пиридоксин Храна 100g

2. јагода компот конзервирана содржи 0.00 мг витамин Б6 или пиридоксин Храна 100g

3. јагода (џем) содржи 0.00 мг витамин Б6 или пиридоксин Храна 100g

4. малина џем во конзерва содржи 0.00 мг витамин Б6 или пиридоксин Храна 100g

5. грејпфрут, задушени исечени, конзервирана содржи 0.00 мг витамин Б6 или пиридоксин Храна 100g

6. сок од грејпфрут во лименки содржи 0.00 мг витамин Б6 или пиридоксин Храна 100g

7. круша, конзервирана во сируп содржи 0.00 мг витамин Б6 или пиридоксин Храна 100g

8. караница мармалад содржи 0.00 мг витамин Б6 или пиридоксин Храна 100g

9. јаболка, захаросани конзервирана содржи 0.03 мг витамин Б6 или пиридоксин Храна 100g

10. Pandied слива конзервирана содржи 0.03 мг витамин Б6 или пиридоксин Храна 100g

11. кајсија компот, конзервирана содржи 0.05 мг витамин Б6 или пиридоксин Храна 100g

12. кикирики (печени) содржи 0.30 мг витамин Б6 или пиридоксин Храна 100g>> ВИТАМИН Б6 во храната Која храна има најмногу витаминот Б6?
>> ВИТАМИН Б6 во храната Која храна има најмалку витамин Б6?

Житарици и житни производи
>> ВИТАМИН Б6 во храната Кои житарки и житни производи имаат најмногу витамин Б6?
>> ВИТАМИН Б6 во храната Кои житарки и житни производи имаат најмалку витамин Б6?

месо
>> ВИТАМИН Б6 во храната Кои месо има најмногу витаминот Б6?
>> ВИТАМИН Б6 во храната Кои месо има најмалку витамин Б6?

деликатеси
>> ВИТАМИН Б6 во храната Кои месни производи имаат најмногу витамин Б6?
>> ВИТАМИН Б6 во храната Кои месни производи имаат најмалку витамин Б6?

еленово
>> ВИТАМИН Б6 во храната Кои еленово има најмногу витаминот Б6?
>> ВИТАМИН Б6 во храната Кои еленово има најмалку витамин Б6?

живина
>> ВИТАМИН Б6 во храната Кои живина има најмногу витаминот Б6?
>> ВИТАМИН Б6 ВО ХРАНА Кои живина има најмалку витамин Б6?

птици
>> ВИТАМИН Б6 во храната Кои птици имаат најмногу витамин Б6?
>> ВИТАМИН Б6 во храната Кои птици имаат најмалку витамин Б6?

морски риби
>> ВИТАМИН Б6 во храната Кои морските риби имаат најмногу витамин Б6?
>> ВИТАМИН Б6 во храната Кои морските риби имаат најмалку витамин Б6?

слатководна риба
>> ВИТАМИН Б6 во храната Кои слатководни риби имаат најмногу витамин Б6?
>> ВИТАМИН Б6 во храната Кои слатководни риби имаат најмалку витамин Б6?

Школки, ракови, итн
>> ВИТАМИН Б6 во храната Кои школки, ракови и сл имаат најмногу витамин Б6?
>> ВИТАМИН Б6 во храната Кои школки, ракови и сл имаат најмалку витамин Б6?

млеко
>> ВИТАМИН Б6 во храната Кои млеко има најмногу витаминот Б6?
>> ВИТАМИН Б6 во храната Кои млеко има најмалку витамин Б6?

Ферментирано млеко, павлака, итн
>> ВИТАМИН Б6 во храната Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу витаминот Б6?
>> ВИТАМИН Б6 во храната Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку витамин Б6?

ферментирани сирења
>> ВИТАМИН Б6 во храната Кои ферментирани сирења имаат најмногу витамин Б6?
>> ВИТАМИН Б6 во храната Кои ферментирани сирења имаат најмалку витамин Б6?

живина јајца
>> ВИТАМИН Б6 во храната Кои живина јајца имаат најмногу витамин Б6?
>> ВИТАМИН Б6 во храната Кои живина јајца имаат најмалку витамин Б6?

Зеленчук и производи од зеленчук
>> ВИТАМИН Б6 во храната Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамини Б6?
>> ВИТАМИН Б6 во храната Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку витамин Б6?

Овошје и овошни производи
>> ВИТАМИН Б6 во храната Кои овошје и овошни производи имаат најмногу витамин Б6?
>> ВИТАМИН Б6 во храната Кои овошје и овошни производи имаат најмалку витамин Б6?

масни супстанции
>> ВИТАМИН Б6 во храната Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу витамин Б6?
>> ВИТАМИН Б6 во храната Кои масти и масни материи имаат најмалку витамин Б6?

Шеќери и шеќер деривати
>> ВИТАМИН Б6 во храната Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамин Б6?
>> ВИТАМИН Б6 во храната Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку витамин Б6?


види исто така:

ВИТАМИН Б6 во храната Кои овошје и овошни производи имаат најмалку витамин Б6?
ВИТАМИН Ц во храната Кои овошје и овошни производи имаат најмалку витамин Ц?
Диета без магнезиум Кои овошје и овошни производи имаат најмалку магнезиум?
Храна богата со фосфор Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмногу фосфор?
Диета без SODIUM Кои овошје и овошни производи имаат најмалку натриум?
Витамини и минерали во храната Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмалку витамини и минерали?
Храна богата со калиум Кои овошје и овошни производи имаат најмногу калиум?
Минерали во Храна Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмногу минерали?
ВИТАМИН Ц во храната Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмногу витамин Ц?
Минерали во Храна Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмалку минерали?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


цвекло (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
компир (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јаболко (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
компот од различни плодови, конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сливи (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кокошката е жолчка од јајце 100 г ( исхрана - калории, витамини, минерали )
стаклен зрно ориз, суровини и ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Boloney ( исхрана - калории, витамини, минерали )
полузрнесто ( исхрана - калории, витамини, минерали )
харинга (чадена) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
рибизли, црвена и бела ( исхрана - калории, витамини, минерали )
свинско (полу масти) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
малина џем во конзерва ( исхрана - калории, витамини, минерали )
праз (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
свинско црниот дроб ( исхрана - калории, витамини, минерали )
суровини тесто ( исхрана - калории, витамини, минерали )
бонбони - торта (просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Potatoe (пржена) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
какао - путер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пченка жито ( исхрана - калории, витамини, минерали )


А витамин во храна. Колку витамин А (ретинол или каротин) е таму во цвекло (суровини)?
Масти во храната. Колку масти е таму во компир (суровини)?
ХРАНА - Јаглехидратите. Колку јагленихидрати има во јаболко (свежи)?
Е витамини во храната. Колку витамин Е или токоферол е таму во компот од различни плодови, конзервирана?
Калциум во храната. Колку калциум е таму во сливи (свежи)?
Железо во храната. Колку железо е таму во кокошката е жолчка од јајце 100 г?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more