logo
kriterij

Фосфор во храната. Колку фосфор е таму во Манголд?


Манголд содржи 26.00 mg фосфор (Манголд - Храна 100g)

Манголд содржи:

- 27.00 калории (Манголд - Храна 100g)

- 5.10 г јаглехидрати (Манголд - Храна 100g)

- 0.20 g маст (Манголд - Храна 100g)

- 1.20 g Протеини (Манголд - Храна 100g)минерали

Манголд содржи:

- 13.00 мг калциум (Манголд - Храна 100g)

- 0.45 мг железо (Манголд - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (Манголд - Храна 100g)

- 26.00 mg фосфор (Манголд - Храна 100g)

- 205.00 mg калиум (Манголд - Храна 100g)

- 3.00 мг натриум (Манголд - Храна 100g)

витамини

Манголд содржи:

- 0.01 мг Витамин А (ретинол или каротин) (Манголд - Храна 100g)

- 0.40 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (Манголд - Храна 100g)

- 0.05 мг витамин Б2 или рибофлавин (Манголд - Храна 100g)

- 0.00 мг витамин Б6 или пиридоксин (Манголд - Храна 100g)

- 5.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (Манголд - храна 100g)

- 0.00 мг витамин Е или токоферол (Манголд - Храна 100g)>> Храна богата со фосфор Кои школки, ракови и сл имаат најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои школки, ракови и сл имаат најмалку фосфор?
>> Храна богата со фосфор Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку фосфор?
>> Храна богата со фосфор Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку фосфор?
>> Храна богата со фосфор Кои ферментирани сирења имаат најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои ферментирани сирења имаат најмалку фосфор?
>> Храна богата со фосфор Кои слатководни риби имаат најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои слатководни риби имаат најмалку фосфор?
>> Храна богата со фосфор Кои птици имаат најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои птици имаат најмалку фосфор?
>> Храна богата со фосфор Кои овошје и овошни производи имаат најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои овошје и овошни производи имаат најмалку фосфор?
>> Храна богата со фосфор Кои морските риби имаат најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои морските риби имаат најмалку фосфор?
>> Храна богата со фосфор Кои млеко има најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои млеко има најмалку фосфор?
>> Храна богата со фосфор Кои месо има најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои месо има најмалку фосфор?
>> Храна богата со фосфор Кои месни производи имаат најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои месни производи имаат најмалку фосфор?
>> Храна богата со фосфор Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои масти и масни материи имаат најмалку фосфор?
>> Храна богата со фосфор Кои житарки и житни производи имаат најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои житарки и житни производи имаат најмалку фосфор?
>> Храна богата со фосфор Кои живина има најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои живина има најмалку фосфор?
>> Храна богата со фосфор Кои живина јајца имаат најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои живина јајца имаат најмалку фосфор?
>> Храна богата со фосфор Кои еленово има најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кои еленово има најмалку фосфор?
>> Храна богата со фосфор Која храна има најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Која храна има најмалку фосфор?
>> Храна богата со фосфор Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу фосфор?
>> Диета без фосфор Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку фосфор?


види исто така:

Диета без калциум Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку калциум?
Витамин Б2 во храна Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмалку витамин Б2?
Витамин Б1 ВО ХРАНА кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку витамин Б1?
Диета без калиум кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку калиум?
Храна богата со железо Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу железо?
Храна богата со јаглени хидрати Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмногу јаглехидрати?
Диета без ПРОТЕИН Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку протеини?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмалку витамин Е?
Храна богата со фосфор Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмногу фосфор?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку витамин Е?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


сончогледово семе ( исхрана - калории, витамини, минерали )
малини (свеж сок) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Mallard ( исхрана - калории, витамини, минерали )
харинга (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Chives (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
цвекло (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
дива свиња ( исхрана - калории, витамини, минерали )
брокули (варени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грозје (свеж сок) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
праз (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
рен (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пржена сланина ( исхрана - калории, витамини, минерали )
говедско aitchbone ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кромид (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагнешко (полу масти) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
спанаќ (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
млеко во прав кравјо, целата засладен ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Surmullet ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пченка жито ( исхрана - калории, витамини, минерали )
телешко тело ( исхрана - калории, витамини, минерали )


А витамин во храна. Колку витамин А (ретинол или каротин) е таму во сончогледово семе?
Здрава храна - Калории. Колку калории има во малини (свеж сок)?
А витамин во храна. Колку витамин А (ретинол или каротин) е таму во Mallard?
ХРАНА - Јаглехидратите. Колку јагленихидрати има во харинга (свежи)?
ХРАНА - Протеини - ИСХРАНА. Колку протеини има во chives (суровини)?
Фосфор во храната. Колку фосфор е таму во цвекло (суровини)?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more